İşte yeni bir dönem: Katı gıdalar. Bu hem bebeğin iyice ortaya çıktığının göstergesi hem de daha sosyalleşmesi, ev halkıyla daha çok beraberlik demek bana göre. Çünkü yavaş yavaş da olsa sofrada kendine bir yer edinecek evin küçüğü.

Koray’ın hayatına anne sütü dışında başka bir besin gireceği gün çok heyecanlanmıştım. Sanki çocuk üniversite sınavına girecek, beni aldı bir telaş; ya istemezse, ya yemezse, ye yiyemezse, ya boğazına kaçarsa, ya alerji olursa… bunun gibi bir sürü olumsuz düşüncelerden sıyrılıp onu karşıma alıp ilk önlüğünü giydirdiğim günü hiç unutmayacağım. Koray’ın ilk gıdası yoğurt olmuştu. Bir gece önce günlük pastorize süt ile yoğurt makinesinde mayaladığım- evet sayın seyirciler kendim beceremiyorum ve makine kullanıyorum- ev yoğurdum elimde, yanımda Sarp fotoğraf çekmeye hazır. Koray’a kaşığın ucu ile yoğurdu tattırdım, Sarp arka arkaya 3-5 poz çekti. Ben Koray’a bakıyorum, surat biraz ekşidi ama fena değil. Bir kaşık daha verebilirim dedim ve devam ettim. Şimdi buraya yazarken bile gülüyorum taze anne-baba halimize.

Alin’de rahatım, biliyorum. Günü geldiğinde bir şekilde üstesinden gelecek. Belki önce beğenmeyecek ama bir gün yiyecek, yemek zorunda. Öyle de oldu. 5 aylıktı sofrada her gördüğünü istiyordu, vermezsek sinirleniyor, çığlık atıyordu ben de dayanamadım ucundan tattırmaya başladım. Minnacık ekmek parçası ile başladı, salatalıkla diş kaşımaya kadar vardırdı işi. En sonunda da yoğurdunu yaptım. İlk gün Koray kadar bile yemedi. Sadece bir çay kaşığı yiyebildi. Çünkü yoğun bir besini nasıl yutacağını bilmiyordu. Ertesi gün iki üç tatlı kaşığı yedirmeyi başardım. Onun için hiç kolay olmadı aslına bakarsanız. Zaten memeci :)

Bebekler için bütün mesele zaten yutma becerisi. Eğer bebeğiniz kaşıkla vermeye çalıştığınız besini diliyle dışarı ittiriyorsa moralinizi bozmayın. Birkaç sefer daha vermeye çalışın ama çok ısrar etmeyin, zorlamayın. Siz yerken merakla bakıyor ve istiyor olsa bile katı gıdaya alışması için ona zaman verin.

Daha önce hiç tatmadığı besinleri 1-2 çay kaşığı vererek işe başlayın. Daha fazla yemesi için sabırsızlanıyorsunuz değil mi?

Ne zaman başlamalı? Ne çok erken ne çok geç sanırım. Ben 5 ay civarında tanıştrıdım iki çocuğumu da katı gıdalarla.Yavaş yavaş, kaşık kaşık arttırdım. İki üç günde bir yeni besin ekledim listeye. Bazılarımız bunu erken bulabilir, bebeğin ilk 6-7 ay sadece anne sütü alması gerektiğini savunabilir, bazılarımız ise 4-5. aydan direkt sebze çorbasıyla bebeğini tanıştırabilir. Açıkçası kimseye karışmam, neden diye sormam. Ben bebeğimin bana verdiği işaretlere bakarım. Bence ikisi de hazırdı. O yüzden doğru zamanda verdiğime inanıyorum.

Bebeğin hazır olup olmadığı nasıl anlaşılır? 

Okuduğum kaynakların çoğunda, eğer bebek;

– destekle de olsa oturuyorsa,

– başını kontrol edebiliyorsa,

– sofradaki yiyeceklerle ilgileniyorsa,

– verdiğiniz yiyeceği tamamiyle yutamasa da tükürmüyor ve ağzında tutuyorsa

– doğum kilosunun iki katına ulaştıysa,

katı gıdaya hazır demektir diye yazıyor.

İlk besinler?

Yoğurt, muz, elma/armut püresi, avokado ve salatalık oldu bizde. Yoğurt ile başladık önce bu arada da salatalık diş kaşıma eşyası oldu Alin’in. İyice yıkayıp kabuklarıyla veriyorum, gıcır gıcır rahatlatıyor diş etlerini. Elma ve armudun da önce suyunu verdim kaşık kaşık sonra da cam rendeden geçirip püresini verdim. Ama biliyor musunuz en güzel nasıl yiyor? Azıcık suyla buharda yumuşatıp püre haline getirdiğime bayılıyor. Evdeyken taze veriyorum ama dışarı çıkacaksak elimin altında hazır bulunsun diye küçük kavanozlarda konserve haline getiriyorum. Kolay oluyor. Şimdi lütfen birisi çıkıp ¨buharda pişmiş, blenderdan geçmiş meyvenin vitamini kaybolur, taze verin¨ demesin. O kısmını ben de biliyorum da sokakta en pratik yöntemi seçiyorum.

Muzu zaten herhangi bir bebeğin sevmemesi mümkün değil diye düşünüyorum. Yumuşacık kıvamlı zaten. Ezmiyorum bile, elimle minik minik koparıp veriyorum Alin’e. Avokado da aynı şekilde kolay yenen bir meyve. Pişirmeye de gerek yok. Biraz çatalla ezmek yetiyor. Bazen azıcık yoğurt karıştırıyorum. Artık pompaya pek süt gelmediği için koyamıyorum ama muz ve avokadoyu isterseniz anne sütü veya mama ile ıslatıp da verebilirsiniz.

Çorba da vermeye başladım Alin’e ama gerçekten o sebze çorbasını sevmiyor. İçimden bir ses önüne balık, köfte koyacağım zamanlardan daha fazla keyif alacağını söylüyor.