Bir kaç gündür tembellik yaptım konsantre olup da bloga dogru dürüst yazamadım. Tabi yazacak bir sürü şey birikti. Koriş bu günlük’e göre 5-6 aylık ama aslında  14 aylık yaramaz bir velet. Ben, defterimde tuttuğum notlarımı ancak Koriş 1 yaşına gelince bilgisayara aktarabildim. Aktarırken de eskiyi tekrar tekrar yaşıyorum ve sanki dünmüş gibi dakika dakika hatırlıyorum. Bizim evde ustalarla uğraşmaktan vakit bulup da uzun uzun yazamadım. Koriş bey’in azgınlığından korktuğumuz için evdeki merdivenlere kapılar yapılıyor. Neyse ki bugün tamamen bitiyor. Biz de rahat bir nefes alabileceğiz. Gelelim katı gıdadaki 3. randevuya: Sebze çorbası. Yoğurt, meyve suyu derken günlük menüye yeni bir tat katacağız. Koriş’in sebze ile tangosu nisan ayındaydı ve doğru dürüst sebze bulmakta hala zorlanıyordum. Doktorumuzun ısrarla üzerinde durduğu konu mevsim sebzesi vermemdi.

Klasik tarif: 1’er küçük boy patates ve havuç.  150 gr dana eti, 1 çorba kaşığı pirinç/bulgur/irmik, zeytinyağı ve fındık kadar tereyağ. Bunlara ek olarak 2-3 günde bir yeni bir mevsim sebzesi ekleyeceğim. Et iyice haşlanır suyu Koriş’in yemeği için ayrılır, etler de Luca hanıma verilir. Ben sebzeleri buharda pişirmek istediğimden babycook aldım. Hem bir porsiyonluk yemek çıkıyor, hem buharda pişiriyor hem de püre haline getiriyor. Patates, havuç, pirinç, zeytinyağı ve birazcık tereyağının içine pazardan gidip aldığım ıspanaktan 2-3 yaprak  koydum. Haşlandıktan sonra kenara ayırdığım et suyunu da ilave edip püre haline getirdim. Göz zevkime bu kadar kötü hitap eden bu bulamaç yemeği Koriş’e vereceğim. İnanır mısınız Koriş bayıldı. Ağzını şapırdata şapırdata yedi. Bütün bir porsiyonu bitiremese de sebze çorbasında sıkıntı yaşamayacağımızı anladım. Ancak bizde başka bir sıkıntı var. Koriş su içmiyor. Ek gıdaya başlayınca su da içmesi gerkiyor artık ki ağzı temizlensin. Koriş bey ise son derece rahatsız bu işten. Biberonla mümkün değil almıyor. Kaşıkla da zorla içiyor. Gerçi annem genelde bütün bebeklerin başta suya itiraz ettiklerini söyledi.

ALTERNATIFLER:

1. AVOKADO: Internette alternatif katı gıda araştırmasına girdim. Amerika’da avokado sık sık veriliyor benim anladığım. Bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerle dolu avokado yumuşak ve kolayca ezilebilen bir meyve olduğundan pişirmeye gerek kalmıyor. Kabuklarını aldıktan sonra ikiye bölün bir kaşık yardımıyla ortadaki çekirdeğini kolayca çıkarabiliyorsunuz. Sonra da çatal ile iyice eziyorsunuz. Formül süt veya anne sütü ile karıştırıp bebeğinize yediriyorsunuz. Daha koyu kıvamda olsun isterseniz bu karışıma tahıl gevreği de ekleyebilirsiniz. Bebeğiniz kabul ederse avokado ezmesini tek başına da verebilirsiniz.

2. MUZ: Yapılan araştırmalara göre muzun mukozal yapısı mideyi bir koruyucu gibi sarıp, sindirimi kolaytırmakyatmış. Buradan yola çıkarak Amerikalı bir çok pediatrist de muzun bebeklere verilebilecek ilk gıdalardan olduğunda hem fikir. Tatlı bir meyve olduğu için de bebeklerin katı gıdaya daha kolay alışabilmesini sağlamaktaymış. Muzun da pişirilmesine gerek yok. İyice ezip anne sütü veya formül süt ile karıştırın ve bırakın bebeğiniz katı gıdaların zevkine varsın.

Bebek gıdalarına şeker veya tuz asla koymuyoruz .