Kanada Okulları Cadde kampüsü ile büyümeye devam ediyor.

Dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden kabul edilen Kanada eğitim sistemiyle, Kanada Eğitim Bakanlığı’nın girişimi ve desteğiyle Türkiye’de kurulmakta olan okulları sayesinde tanıştık. Kanada Eğitim Bakanlığı dünyanın çeşitli ülkelerinde okullar kuruyor. Bugün 14 ülkede varlık gösteriyorlar. İşin güzel yönü mevcut ülkenin eğitim sistemine de Kanada ekolü ve standartları getirilmiş olması sanırım. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren çok kültürlü ve dilli eğitim alabiliyorlar. Kanada’daki öğrencilerle aynı eğitim şartlarına sahip oluyorlar.

Okulların Türkiye’de açılmasının ardında da yine uzun bir araştırma ve hazırlık süreci var. 2008 yılında akademik işbirliği başlatılmış. 2010 yılı itibariyle de Kanada Eğitim Bakanlığı resmi çalışmalara başlamış. Kanada sisteminin ve müfredatının Türkiye’ye adapte edilmesi üzerine uzun araştırmalar yapılmış. Onaylar alındıktan sonra da 2015-2016 akademik yılında Kanada Okulları, Türkiye’de ilk olarak Kanada Anaokulu projesi ile okul öncesi eğitime başlamış durumda. 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda İstanbul Ulus Kampüsü’nde üçüncü anaokulunun yanı sıra ilk Kanada İlkokulu da açılmış. 2017 Eylül ayında da Cadde kampüsünde Anaokulu  ve  Moda’da anaokul, ilkokul ve ortaokulu hayata geçiriyor. Moda’daki okul hem eğitim adına hem de mimari açıdan oldukça özel bir yere sahip; eski Moda Koleji’ne ev sahipliği yapan Mahmut Atabey köşkü restore edilerek Kanada Okulları öğrencilerini bekliyor olacak.

Yavaş ama emin adımlarla büyümeyi hedefliyorlar.  Okul öncesinden başlayıp lise son sınıfa kadar devam edecek bir eğitim yapısı kurma stratejisi belirlemişler. Önümüzdeki iki yıl içinde İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında iki okul daha açmayı planlıyor. Planlarına İstanbul dışında okullar açmayı da eklemişler.

Kanada Okulları hem Kanada Eğitim Bakanlığı’na hem de MEB’e bağlı. Böylece öğrenci çift diploma ile mezun oluyor. Kanada İlkokulu öğrencileri, eğitimlerinin herhangi bir aşamasında, kayıp yaşamadan Kanada’da eğitimlerine devam edebiliyor.

Kanada Okulları’nda çalışan yabancı öğretmenler, Kanada’da görev yapmış ve Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından atanmış eğitimcilerden oluşuyor. Kanada Okulları eğitim kadrosu hem Türk hem de Kanadalı direktörler tarafından dikkatlice değerlendiriliyor.

Kanada Okulları’nda her sınıfa bir Kanadalı bir de Türk öğretmen giriyor.

Kanada Okulları öğrencileri anaokulundan itibaren İngilizce ve Fransızca eğitim alıyorlar. İlkokulda Türkçe dersleri dışındaki tüm dersler, Kanadalı öğretmenler tarafından İngilizce olarak veriliyor. İkinci yabancı dil olarak, yine anadili Fransızca olan öğretmenler tarafından Fransızca eğitim veriliyor.

Kanada Anaokulu’nda başlayan organik beslenme anlayışı, Kanada İlkokulu’nda ‘Organik Yaşam’ felsefesine dönüşüyor. Yüzde 100 organik bir okul olan Kanada Okulları’nın uzman diyetisyen ve organik şefler tarafından tamamen profesyonel bir şekilde yönetilen mutfakları, düzenli olarak gıda denetimcilerince denetleniyor.

Kanada Anaokulu ve İlkokulu’nda sınıflar yaş gruplarına göre dizayn ediliyor. Sınıfların, oyun alanlarının ve mobilyaların tasarımında tamamen doğal malzemeler kullanılıyor.

Kanada Okulları’ndan mezun olmanın bence en büyük avantajı Kanada üniversitelerine doğrudan geçiş hakkı. Çünkü öğrenciler,  yükseköğrenimlerine dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı Kanada’da diğer yabancı öğrenciler gibi dil yeterlilik sınavına girmek, hazırlık sınıfında okumak gibi ‘şartlı kabul’ koşullarını yerine getirmek zorunda olmadan devam edebilecekler.

 

Tüm bu bilgilerin yanı sıra okul yöneticilerine birkaç soru sorduk. Aldığımız cevapları aynen aşağıda yazıyorum:

Neden Kanada Okulları? 

Kanadalı öğrencilerle eşit şartlarda eğitim alma imkanına sahip olan Kanada Okulları öğrencileri, bu sayede eğitimlerine istedikleri zaman Kanada’da devam edebiliyorlar. Önümüzdeki yıllarda açılması planlanan ortaokul ve liseyi de Kanada Okulları’nda okuyacak olan öğrenciler ise, yükseköğrenimlerine dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı Kanada’da doğrudan devam etme hakkına sahip olacak.

Amerika ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkede başarıyla uygulanan Erken Çocukluk Kabul Değerlendirmesi (E.C.A.A), Türkiye’de ilk kez ve sadece Kanada Okulları’nda, Kanadalı uzmanlarca uygulanıyor. Bu değerlendirme sayesinde, öğrencilerin öğrenim eğilimleriyle ilgili bilimsel sonuçlar ortaya çıkartılabiliyor.

Kim finanse ediyor? 

Kanada Okulu, Türkiye menşeili bir vakıf ya da kaynak değil, Kanada’nın New Brunswick Eğitim Bakanlığı desteğiyle Türkiye’de açılan bir okul. Aslında bir ‘Kanada Devlet Okulu’ ancak eğitim ücretli olduğu için özel okul statüsünde.

Kanada Okulları yönetimi Yüksek İstişare Konseyi’ne ait. Yüksek İstişare Konseyi üyeleri, Kanada Okulları’nda Kanada eğitim sisteminin uygulanması, Kanada ve Türk eğitim sistemlerinin uyumla birleşimi, öğrencilerin eğitimlerine Kanada’da devamı gibi birçok konuda görüş ve çalışmalarıyla yönetim sürecine katkıda bulunuyor. 

Müfredatı kim hazırlıyor?

Kanada Eğitim Bakanlığı ve MEB, Kanada eğitim sistemi standartlarının Türk müfredatıyla en doğru şekilde birleştirildiği bir eğitim programı oluşturuyorlar ve Kanada Eğitim Bakanlığı yetkilileri, düzenli olarak standartlara uyum değerlendirmesi yapıyor.

Kanada Okulları eğitim sistemi, kullanılan materyaller, öğrenciye yaklaşımı ve en önemlisi zihniyet olarak Türkiye’deki okulların büyük bir kısmından çok ileride. Belki de bu uyum süreci bizim MEB’in de iyileşmesi için bir fırsat olur. Kim bilir?

Kanada Okulları ve kayıt süreçleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye canada.k12.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

0

Etiketler

Leave a Reply