İstanbul’un köklü, başarısı herkesçe bilinen, herkesin de zaten kazanıp da gidemediği efsane liselerden biridir Kadıköy Anadolu Lisesi. Şimdi ise özel ilköğretim okulu olarak KALEV yani Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı olarak iyi bir ilkokul tercihi olarak görünüyor.

Belki bizim için geçti artık ama hem gerçekten merak ettiğim için hem de okul arayışı içinde olan veliler için biraz araştırdım ve öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum okulla ilgili.

60 yıllık köklü bir geçmişi ve kültürü olan Kadıköy Maarif’ten gelen değerlere, sembollere ve ritüellere sahip çıkılarak okul kültürü oluşturulma amacında olan vakıf yönetimi çağın gereklerine uygun,  teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip eden, uygulayan aynı zamanda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle de desteklenen kaliteli bir eğitim hizmetini sunabilmek için çalışıyor.

Ben bir okulun fiziki şartlarından çok eğitim yöntemlerine ve çocukla olan iletişimine bakıyorum. KALEV’de de ilgimi çeken bu oldu zaten. Aldığım bilgilere göre akademik programı hazırlarken birçok teknik ve yöntemden yararlanıyor ve tek bir disipline bağlı derslerden kaçınıyorlarmış. İki sistem uyguluyorlarmış ilki çocukların yaratıcılığını ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmede kullanılabilecek, eğlenceli bir beyin fırtınası tekniği olan SCAMPER. İkincisi de Koray’ın okulunu seçerken en büyük sebeplerden biri olan ve anaokulu döneminde olumlu etkilerini ilk günden itibaren hissettiğimiz HIGH SCOPE yani Etkin Öğrenme Yöntemi.

Okulun bir diğer sevdiğim yönü ise yabancı dile verdikleri önem. Yabancı dil programları yine Kadıköy Maarif’li akademisyenler ve eğitim bilimcilerden oluşan Akademik Danışma Kurulunun yaptığı çalışmalarla oluşturulmuş.  ve program ilkokul için özel olarak hazırlanmış. İkinci yabancı dil olarak da 3. sınıftan itibaren İspanyolca programa dahil edilmiş.

Gelelim okulun fiziki özelliklerine.

KALEV, Eski Ataşehir’in merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda, İstanbul’un önemli şehir parklarından biri olan Ataşehir Kent Park projesi yanında konumlanmış. Çocukların tüm gününü güvenle ve mutlu bir şekilde geçirebilecekleri her türlü fiziksel olanağa sahip ve sakin, huzurlu bir yer olması hedeflenmiş.

Okul 4000 m2 kapalı ve 800 m2 açık alana sahip. Öğrencilerin 55 m2 öğrenme, 80 m2 her katta etkinlik ve tenefüs alanları var. Bunların dışında 280 m2 spor ve çok amaçlı salon, sanat ve müzik atölyeleri ile yine her katta açık kütüphane bulunuyor.

kalev-2

İleriye dönük planlarına dair verdikleri bilgiler de şöyle:

2019-20 eğitim döneminde öğrencilerimiz 5.sınıfa yani mevcut sistemde ortaokula başlıyor olacaklar. O tarihe yetişecek şekilde ve mevcut binamız da kalmak kaydıyla, ya yakın bir lokasyonda Kalev Ortaokulu ya da hem ilkokul hem ortaokul olacak büyüklükte bir başka kampüsü hazırlamış olacağız.

Başlangıç noktamız İlkokul ve Ortaokul idi. Ve KALEV olarak bizim gönlümüzde yatan, yer etmiş olan tek lise Kadıköy Maarif/Kadıköy Anadolu olduğundan açıkçası özel lise açmayı hiç düşünmedik. Ancak gelen talepler üzerine konuyu tekrar değerlendiriyoruz.

Okulla ilgili detaylı bilgiyi ilkokul.kadikoymaarif.org adresinden alabilirsiniz.