Başlık çok korkunç duruyor değil mi? Zaten başımızdaki dert de bir o kadar can sıkıcı. Bu aralar düzelmeye başladı allahtan da ben de paylaşayım dedim. Bizim miniğin sindirim sistemi oldukça düzenli çalışıyordu. Alarm kurmuş gibi biliyordum kaka yapacağı saati. Sabah uyanır, koca bir biberon sütünü içer, yarım saat-45 dakika sonra da ilk kakayı yapardı. Kahvaltısından sonraki 1 saat içinde de kalanları boşaltırdı. Sonra hoop rahatça sabah uykusuna. Akşam üstü yaptığı nadirdi. Buraya kadar her şey harika değil mi?

Ne var ki bizim Amerika gezimizin 3. günü kaka kabusu başladı. İlk 2 gün yapmadı, yapamadı. Çok da dert etmemiştim açıkçası. Hem 16 saat uçak yolculuğu (İstanbul+NY+LA), hem yeni ortam, hem de yeni yiyeceklerden sistem ancak adapte oluyordur diye düşünürken Rite Aid’in ortasında deli gibi ağlamaya başladı. Anlayamadık ne olduğunu. Dişleri de çıkmak üzereydi, acaba ayakkabısı mı sıkmıştı? Normalde çok  ağlamayan bir çocuk olduğundan ne yapacağımızı da bilemedik. Sakinleşemedi de uzun süre. Arabaya binip evin yolunu tuttuk. Eve geldiğimizde rahatlamıştı ama ben bu arada diş jelinden boca etmiştim ağzına, ayakkabı ve çorabını da çıkarmıştım. Diş ağrısından yana oyumuzu kullanacaktık ki, korkunç bir çığlıkla ağlamaya başladı ve olduğu yerde kaskatı kesilip ıkındı. Kakamıymış meğer derdi! O kadar zorlandı ki, o ağladı ben ağladım. Mosmor oldu çocuk. Kabız olmuştu bizimki. 2 gün yapamayınca tabi hemen sertleşmiş atıklar(!) Sebze, meyve yedirmek lazım bol bol. Diş sıkıntısı yüzünden iştah kaybı da var. Nasıl atlatacağız bakalım? diye düşündük.

Ertesi gün, yine yok. Bir sonraki gün akşam üstü evde oradan oraya dolanmaya başladı. Huzursuz, mutsuz. Oyuncak istemiyor, su istemiyor. Ne oluyor? dedim, bir anda kendini kollarıma atarak ağlamaya ve ıkınmaya başladı. Bu sefer zorla çömelmesini sağladım. Yok, ayağa kalkıyor. Sarp’la tuvalete tutalım belki daha rahat eder, dedik. Hayatımızın en büyük hatasını yapmışız meğer (bunu sonra öğrendim). Kabızlık kötü boyutta, canı yanıyor üstelik çatlak var, kanamaya başladı. Henüz 1 yaşında ve başına geleni anlatmamızın imkanı yok ona.  Babamı aradık saat farkına bakmadan. “Sıcak suya oturtun, bol su içirin, sebze-meyve yedirin bulabilirseniz çocuklar için olan laksatif fitillerden uygulayın” dedi. Ben doktor kızı olarak bunların hepsini yapmıştım. Laksatif fitil de vardı yanımda. O biraz rahatlattı Koray’ı kalan günlerde ama kaka saatinin gözyaşlarıyla geçmesini engelleyemedi çünkü canı yanıyordu artık.

Türkiye’ye döndüğümüzde babamın muayenesi sonucu gördük ki ciddi ciddi yara var oğluşumun poposunda. Kaka yaparken de yara yeri acıyor, kanıyor, iyileşemiyordu bir türlü. Annem durumumuzu bildiğinden bol ıspanak, pazı dolması, kuru kayısı, armut gibi bağırsak çalıştırıcı menüyü hazırlamıştı bile. Babam da bağırsak düzenleyici bir ilaç kullanmamızı tavsiye etti. Her sabah bir ölçek mutlaka alıyor artık Koray. Dışkı biraz yumuşayınca Koray’ın canı yanmıyordu ve yarası hemen iyileşmişti ama esas yara Koray’ın bilinçaltındaydı. O günden sonra canı yansın yanmasın her kaka saatinden önce huzursuzlanıyor, kollarıma atlıyor ve ağlayarak ıkınıyordu. Canının yanmadığını fark edince de rahatça kakasını yapıyordu.

Son günlerde kaka yaparken artık yanıma gelmiyor, hatta uzaklaşmaya başladı. Bu iyiye işaretmiş(!). Huzursuzlanma oluyor, ağlamaklı bir surat ifadesine bürünecekken canının yanmayınca hemen çömeliyor. Kaka durumu bizde böyle. Sabahları bağırsak düzenleyici ilacımızı alıyoruz, bolca kuru kayısı, erik yemesi için uğraşıyoruz ve iştahına göre de uygun besinler hazırlıyoruz. Aktivitesinin yüksek olduğu günlerde daha rahat halloluyor .

Gündemimizde artık Tuvalet Eğitimi var. Bakalım bu travmatik durumdan tamamen kurtulduysak ona da başlayacağız. Lazımlığımızı aldık.

Tuvalete tutmak en büyük hataymış dedim ya. Nereden çıktığını da anlatayım: Tesadüfen Sabiha Keskin’in “Doktorum” programındaki “tuvalet eğitimi” konuşmasını dinledim. Kendisi diyor ki, “Çocuk asla zorlanmamalı. Çiş, kaka kelimeleri kullanılmamalı. Çocuğu takip edin, zaten 18 ay civarı bezinden rahatsız olmaya başlayacak ve size haber vermeye başlayacak. Çocuğu tuvalete tutmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Tuvalete yaptırdığınızda o anlayamaz nereye gittiğini göremez ve bir şeyini kaybetmiş zanneder. Çünkü çocuk için kaka, hayati organlarından farksız değildir. Kolunu kes at, kakasını tuvalete yaptır aynı şey onun için.”  Bu tuvalete tutma durumundan dolayı uzun süre tuvalet eğitimini tamamlayamayan çocuklar görmüş Sabiha hanım. Travma haline gelebilirmiş. Bizim başımıza da bu geldi sanki. Lazımlık kullanmak en iyisi diyor kendisi. Çünkü çocuk malını(!) görürmüş. Takip edebilirmiş. Sonra da beraberce tuvalete atıp, sifonu onun çekmesine izin vereceğiz. Agubugu.com’da Sabiha Keskin’in konuyla ilgili video linkini de veriyorum. TIKLA-SEYRET.