Koray bey her zaman güzel beslenen bir bebek olmuştur. Anne sütünü de, ilk katı gıdaları, sonra büyük insan(!) yemeklerini de afiyetle yer(!)di. Ta ki yürümeye başlayana kadar. Daha doğrusu diş çıkarma dönemlerinde azalan iştah son zamanlarda iyice bitti. Süt, yoğurt, ayran, meyve, bisküvi ve kuru kayısı ile yaşıyor bu aralar. Bir de yoğurt çorbası. En sevdiği daynamadığı yemek. Köfte ikinci sırayı alıyor. Gerçi 3 koca köfteyi bitiren bu velet şimdilerde zorla 2 köfteyi ancak yiyor. Israr etmeyen bir anneyim ben. Gücü, enerjisi hep yerinde ama benim moralim bozulmaya başlıyordu ki geçenlerde babycenter.com‘da bir yazı gördüm: ”Feeding problems:Refusing to eat” Aslında itiraf etmeliyim bu yazıdakilerin bir çoğunu annemle babam bana geçen hafta söylemişlerdi.

Anneanne-dede ve babycenter ortak söylemine göre küçük çocuklar mobil hale geçtikleri yani emekleme ve yürümeye başladıkları 9 ile 16.aylarda yemeğe olan ilgilerini kaybederlermiş. (Gerçi bizim adam neredeyse 18 aylık) Çünkü keşfedecek o kadar çok şey varken, kim zaman kaybeder ki yemekle??

Çocuk bir gün önüne konan her şeyi yerken, ertesi günü aç geçirebilir. Önemli olan daha geniş açıdan bakmakmış. Dr Sears’ın önerisine göre bebeğin haftalık beslenme takibini yapmak en iyi çözümmüş. Şaşırtıcı olan ise aslında öğünlerin bir şekilde dengeleniyor olmasıymış. Aldığı enerjiyi harcaması gerekiyor öyle değil mi? Ayrıca alınan sıvıların da (süt, su, meyve suyu…) birer besin olduğunu ve çocuğun açlık seviyesini değiştirebileceğini de unutmamak gerekiyormuş. Çocuk için en iyisi sık sık az az beslenmesiymiş. Abur cuburdan mümkün olduğunca uzak tutmak yemeğe olan ilgisini de arttırabilir tabi ki.

Bunun üzerine ben de 3 gündür yediklerini yazdım. Meğer Koriş aslında ihtiyacı olan besini alıyormuş. Belki biraz azalma olabilir. Onu da bitmek ve gelmek bilmeyen dişlere bağlıyorum iyimser bir tavırla.

Her şey iyi güzel de 1-2 yaş döneminde nasıl beslenmeli? 1 yaşına kadar ayda ortalama 500 gr ile 1 kg alan bebeğimizin kilo alma hızı ayda 250-450 gr’a kadar düşebiliyormuş. Ki bizimki 350 gr ortalamada gidiyor. Çocuk daha çok enerji harcıyor çünkü. Önemli olan her gün 5 temel besin grubundan dengeli şekilde tüketmesi. Süt, tahıl, sebze&meyve, et ve yağ gruplarından bahsediyorum.

Amerikan Pediatri Derneği 1-3 yaş arası çocukların boylarıyla orantılı günlük kalori alması gerektiğini belirtmişler. İnç başına 40 kalori gibi bir hesaplamaları var. Türkçeleştirirsek 80 cm’lik çocuğunuzun normal büyüme ve kilo alımı için günlük yaklaşık 1300 kalori alması gerekiyormuş. Elbette çocuğun aktivitesi, metabolizması ve yapısı alınacak kalorinin değişmesini de etkilemekte. Eğer çocuğunuz sizin istediğiniz kadar yemiyorsa paniğe gerek yok. (Benim için de geçerli bu uyarı tabi ki!)

Genellikle 1-2 yaş çocuğunun bize önerilen sabah kahvaltısı 1 bardak süt, 1 dilim ekmek, peynir/haşlanmış yumurta, ekmek. Yine Amerikalı pediatristlerin önerisi oldukça farklı. Süt, tahıl gevreği, kuru veya taze meyve veya meyve suyunun ideal kahvaltı olduğunu dile getiriyorlar. Çocuk hem tahıl tüketmiş oluyor, hem kalsiyum-protein alıyor hem de meyve yiyor. Geleneksel Türk kahvaltısından uzak ama denemeye değer. İyi de Türkiye’de 1-2 yaş çocuğu için uygun şekersiz, katkısız, çikolatasız, kakaosuz tahıl gevreği var mı? Belki de vardır ben bilmiyorum. Araştırmalı öyleyse!

Kidshealth.org’un beslenme piramidine bir göz atın!