Koriş’in anne sütüne ilgisi 9.ayda kesilince hazır mamalar yerine alternatif bir şey var mı diye araştırdım. Keçi sütünden bahsedildiğini duymuştum. Bolu’da bir çiftlik günlük keçi sütü üretip dağıtıyormuş. Siz de bayisi olduğu market veya şarküterilere sipariş veriyorsunuz. İnek sütüne göre daha az alerjikmiş ve yapısı anne sütüne çok benziyormuş ama sonra yine aynı şey oldu. 1 yaşında önce vermemekte yarar varmış. Çare yok ek mama vereceğiz ama ben anne sütüne göre daha az miktarda vermeye karar verdim. Bunun yerine yoğurt, peynir, yumurta gibi protein kaynaklarının miktarını arttırayım dedim.

Mamayı üzerindeki tarife göre hazırladım, Koriş’in eline tutuşturdum sabah sabah. Suratını ekşitip attı. Akşam üstü tekrar deneyecektim. Bu arada bir arkadaşım bana aynı marka mamanın başka bir ürününü önerdi, tadı daha güzelmiş. Akşam üstü sütünü yeni mama ile hazırladım. Vanilyayı andıran bir kokusu vardı. Koriş bu sefer beğendi ama anne sütünü içtiği gibi içip bitirmedi. Yarısı duruyordu. Ertesi sabah uyandığında gerçekten çok açtı ve tadını biraz daha sevdiği sütünü bitirdi. Nedense benim içime sinmiyordu. Son derece yapay geliyordu. Düşünsenize anne sütü gibi olduğu iddia edilen bir besin bir kutunun içinde toz halde. Üzerine su ekliyorsunuz. Neyse yaşına az kalmıştı. İnek sütü içecekti Koriş.

İnek sütü hayatımıza daha önce girmişti menüye aslında. Sabah kahvaltılarındaki omletini hazırlarken içine birazcık, azıcık süt koyuyordum. Bir şey de olmadı ama direkt içince bir sıkıntı yaşar mıyız, alerjik bir durumla karşılaşır mıyız bilmiyoruz. Ben yine de bekleyemedim yaşını 11. ayın başlarında minik minik vereyim dedim. Normalde 250 ml biberon süt içen Koriş’e ilk denemede 30 ml süt +30 ml su karışımı verdim. Biraz içti sonra istemedi. ‘Eyvah’ dedim içimden annesine benzemez umarım. Belki de su ile karıştırınca tadı bozulmuştur. Bir sonraki sefer de 40 ml süt + 20 ml su ile yaptım. Baktım tepki aynı. Bugünlük süt macerası bitmişti. Ertesi sabah mama ile karıştırmaya karar verdim ama mamanın miktarını daha fazla tuttum. 60 ml’lik mamayı hazırladıktan sonra üzerine 30 ml süt ekledim. Bİr güzel içti bunu.

15 gün mama miktarını azaltıp, sütü arttırarak Koriş’i inek sütüne geçirdim. En sonunda bir sabah sırf inek sütü içsin dedim. Ilık biberonu eline tutuşturdum, 2 yudum içip bıraktı. Bekledim ne yapacak diye. Biliyorum sabahları içmeyi seviyor sütü. Geri geldi, yine 1-2 yudumdan sonra bıraktı. Tadında bir eksiklik vardı ve bu minik bunu anında fark etti. Ben de birazcık bal koymaya karar verdim.

Sonuç: Koriş 250 ml sütü bitirdi ardından uzatıp biraz daha süt istedi. Doğum gününde günlük ancak yine de pastorize olan inek sütüne alışmış günde iki kocaman biberon içiyordu. Alerjik bir şey de olmadı. Yaşını doldurduğunda yapılan kan testlerinde demir depolarının ağzına kadar dolu olduğunu da gördük. Günde 500 ml süt bu yaş çocuğu için fazlasıyla yeterliymiş. Koray sabah uyandığında sütünün ısınmasını bile bekleyemiyor. Bir dikişte bitiriyor. Diğer süt öğününü de öğlen uykusundan sonra veriyorum. Böylece süt sınavından da başarıyla geçtik.