Bu bir annenin endişelerini dile getirdiği yazıdır.

İlkokula başlamak için 5 hatta 5 buçuk yaş çok erken! derken boşa konuşmadığımı(zı), özellikle sene sonu doğumlular için zamanından önce okula başlamanın ne türlü sıkıntılara yol açabileceğini, konuyu tecrübe etmiş bir arkadaşımdam detaylı şekilde öğrendim. Yoksa sırf muhalefet olsun diye karşı çıkmıyoruz. Maddi imkanlarımız, oturduğumuz evler değil bizim bu şekilde hareket etmemiz sebep olan. Kaldı ki olayı herhangi bir sınıfın davasıymış gibi göstermeye çalışmak ayrıca çirkin ve sığ bir düşünce tarzı.

Küçük kızını 6 yaşında okula gönderen arkadaşımla yaptığım sohbet içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlamamı sağladı. Büyük kızı Ocak sonu doğumlu, kendi yaş grubuyla göndermiş okula. Sınıfın azıcık da büyüğü olmuş, iyi olmuş. Pek sıkıntı yaşamamışlar onunla. Oysa Koray ile doğum günleri aynı olan yani Kasım doğumlu küçük kızı ile işler beklediği gibi gitmemiş. Bir sene geç vermeyi düşünmemiş ve  aynı sene doğumlularla okula gitmiş Deniz. Sınıfın da küçüğü olmuş haliyle. ¨Nasıldı bu seneniz?¨ diye sordum. ¨Çok kötüydü¨ dedi ve devam etti: ¨Deniz çok zorlandı. Okulunu, arkadaşlarını, öğretmenini çok seviyordu ama 40-45 dakika o sıralarda oturmak, derse konsantre olmak, ödev yapmak çok zor oldu onun için, çünkü oyun oynamak istiyordu hala.¨

Yaş 5.5, oyun oynamak istiyordu.

Bu cümleleri bir yerden hatırlıyor musunuz? Benim hafıma kazınmış durumda uzmanların konuşmaları. Fiziksel yeterlilik değil esas sıkıntı, duygusal hazırlık. Kalem tutmayı, yazı yazmayı elbet öğrenecek. 80 ayda da öğrenir, 60 ayda da. Şimdi versem Koray’ın eline, o da öğrenir eminim. İyi de bizim derdimiz bu değil. Çocuğu hazırlamadan ilkokula göndermenin çok vahim sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Biz bu imza kampanyasına destek veren veliler istiyoruz ki çocuklar 5.5 yaşında okul öncesi sınıfına gitsin. 7 yaş eğitim öğretime başlamak için çok geç, ilkokula başlamak için değil.

Oyun çocuğunu sıralara oturtmak, derslerini takip etmesini beklemek bir de üstüne ona ödev vermek. Oyun? Oyuncaklar?  ¨Oyuncaklar küçükler için sen büyüdün okullu oldun¨ mu diyeceğiz?