Bu bir annenin endişelerini dile getirdiği yazıdır.

İlkokula başlamak için 5 hatta 5 buçuk yaş çok erken! derken boşa konuşmadığımı(zı), özellikle sene sonu doğumlular için zamanından önce okula başlamanın ne türlü sıkıntılara yol açabileceğini, konuyu tecrübe etmiş bir arkadaşımdam detaylı şekilde öğrendim. Yoksa sırf muhalefet olsun diye karşı çıkmıyoruz. Maddi imkanlarımız, oturduğumuz evler değil bizim bu şekilde hareket etmemiz sebep olan. Kaldı ki olayı herhangi bir sınıfın davasıymış gibi göstermeye çalışmak ayrıca çirkin ve sığ bir düşünce tarzı.

Küçük kızını 6 yaşında okula gönderen arkadaşımla yaptığım sohbet içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlamamı sağladı. Büyük kızı Ocak sonu doğumlu, kendi yaş grubuyla göndermiş okula. Sınıfın azıcık da büyüğü olmuş, iyi olmuş. Pek sıkıntı yaşamamışlar onunla. Oysa Koray ile doğum günleri aynı olan yani Kasım doğumlu küçük kızı ile işler beklediği gibi gitmemiş. Bir sene geç vermeyi düşünmemiş ve  aynı sene doğumlularla okula gitmiş Deniz. Sınıfın da küçüğü olmuş haliyle. ¨Nasıldı bu seneniz?¨ diye sordum. ¨Çok kötüydü¨ dedi ve devam etti: ¨Deniz çok zorlandı. Okulunu, arkadaşlarını, öğretmenini çok seviyordu ama 40-45 dakika o sıralarda oturmak, derse konsantre olmak, ödev yapmak çok zor oldu onun için, çünkü oyun oynamak istiyordu hala.¨

Yaş 5.5, oyun oynamak istiyordu.

Bu cümleleri bir yerden hatırlıyor musunuz? Benim hafıma kazınmış durumda uzmanların konuşmaları. Fiziksel yeterlilik değil esas sıkıntı, duygusal hazırlık. Kalem tutmayı, yazı yazmayı elbet öğrenecek. 80 ayda da öğrenir, 60 ayda da. Şimdi versem Koray’ın eline, o da öğrenir eminim. İyi de bizim derdimiz bu değil. Çocuğu hazırlamadan ilkokula göndermenin çok vahim sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Biz bu imza kampanyasına destek veren veliler istiyoruz ki çocuklar 5.5 yaşında okul öncesi sınıfına gitsin. 7 yaş eğitim öğretime başlamak için çok geç, ilkokula başlamak için değil.

Oyun çocuğunu sıralara oturtmak, derslerini takip etmesini beklemek bir de üstüne ona ödev vermek. Oyun? Oyuncaklar?  ¨Oyuncaklar küçükler için sen büyüdün okullu oldun¨ mu diyeceğiz?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

2 Comments

  1. İrem ne guzel yazmissin ama yok bu is bir kere daha denenecek. Olmadıgı birkez daha görülecek. Cocukların bir kısmı heba olacak ve uygulamadan vazgeçilecek.
    Gecmisten
    Maalesef ders alan sonuc çıkaran bir toplum olmadıgımız, gecmisi okuyup yorumlayamadigimiz ve hatta hatirlayamadigimiz için olan seyler bunlar.

  2. merhaba, aslında 2,5 yaşında oğlu olan ben bu konuya, kendim de erken başlamama rağmen sıcak bakmıyorum. fakat çok da vahim olmadığını deneyimlerime göre de söylemeliyim. haziran doğumlu birisi olarak 5 yaş 3 aylıkken okula başlamışım. başlamışım diyorum çünkü 5,5 ile 7 arasındaki temel fark bu ben hatırlamıyorum ama 7 yaşında başlayanlar hatırlıyor. onun dışında yüksek lisans mezuniyetime kadar herhangi bir sorun yaşamadım. sorun sonra başladı aslında 20 yaşında üniversite mezunu 22 yaşında yüksek lisans mezunu biri olarak yaşıtlarım okullarında hayatını yaşarken ben “eeeee daha ne yapayım?” diyerek çalışmaya başladım. sanki ilk başladığımda değil de öğrencilik hayatım bitince daha zor oldu gibi :) sosyal boyutu farklı tabi ki ama öğrenme süreci adına çok sıkıntılı değil. yine de şu bir gerçek, her çocuk aynı değil. kimisi olgunlaşma sürecini diğerlerine göre daha erken ya da geç tamamlayabilir. yani biri 5,5 yaşında hazırken diğeri 6,5 yaşında kendini hazır hissedebilir. iş ki eğitim, konfeksiyon dikim gibi her çocuğa aynı kıyafeti biçmesin. ne yazık ki bir yorumcunun da dediği gibi denemeler ilk 2 yıl yapılır, bir kaç nesil kurban verilir ondan sonra hop başa döner. nihayetinde durum vahim değil ama açık olmayan yönleriyle de iç karartıcı. bir bilinmezliğe girmektense ben de bu duruma karşı çıkmayı tercih ediyorum.

Leave a Response