Bir önceki  yazının konusu UYKU’ya devam ediyorum. Bu sefer ‘sabah erken kalkan bebek’ sendromunu yazıyorum. Zaten yaz yaz bitmez.

Doğduktan yaklaşık 1 ay sonra Koray yaklaşık aynı saatlerde yatıp kalkıyordu. Özellikle de 6.aydan sonra, gece emzirmelerimiz bittiğinden itibaren uykularımız daha da düzenli. Ancak beni en çok yoran bizimkini sabah kalkma saatindeki katı kuralı: Horozlardan önce kalkılır kuralı… 5.45 ile 6.30 arası Koray  kalkıyor. Şanssızsam 5.45, çok şanslıysam 6.25 genelde ise 6’da Koray güne başlıyor.

Bebeklerin nasıl uyandıklarının çok önemli olduğunu biliyorum. Yani bebek uykusundan ağlayarak uyandıysa henüz yeterince dinlenememiş ve biraz yardımla uykuya devam edebilir demekmiş. Tam tersine yatağında keyifle oturuyorsa, sesleniyorsa yapacak bir şey yok, arkadaş uykusunu almış oluyor. Koray gündüz uykularından ağlayarak kalktığında biraz su içirip, biraz sırtını, başını okşamayla uykuya devam edebiliyor. Ancak sabah 5.45’ten sonra ne olursa olsun uyku konusu öğleye kadar açılmıyor. Ağlayarak kalktığında ki çok nadir sabahları kötü kalkıyor, yanımıza alıyoruz belki devam eder diye. O bile etkili olmuyor. Akşam 7 gibi uyumuş olmasına özen gösteriyorum çünkü 7.30, 8, 8.30’da da yatırsam, sabah uyanma saati değişmiyor. Sonra bu denemeler sırasında çok yorulmuş olacak ki bir akşam 6.30’da uyutmak zorunda kaldım. Bekleyemedi banyoyu. Ertesi sabah da 6.30’da kalkınca pes ettim. Koray sabah erkencisiydi kabullenmekten başka bir şey gelmiyordu elden. Yapılacak tek şey gece uykusunu fazlasıyla alabilmesi için akşam erkenden yatırmak.  Geç yatıp uykusunu alamadan kalkığı günler o kadar zor geçiyor ki, yemek saatleri, öğle uykusu, oyun saatleri burnumuzdan geliyor.

Ben yine de bir yerde hata yapabiliyor olma kaygısıyla araştırmaya başladım ‘Erken kalkan bebek sendromu(!)’nu…

Daha önce The No-Cry Sleep Solution kitabını okuduğum Elizabeth Pantley‘in The No-Cry Sleep Solution for Toddlers and Preschoolers adlı kitabı da vardı bende. Göz atayım bakayım değişik bir şey var mı diye. Çünkü ‘Ağlamadan Uyku Çözümleri’ kitabının bana kattığı bir şey olmadı ya da ben anlayamadım. ‘Bebeği henüz uyanıkken yatağına yatırın, daha kolay uykuya geçer’ ne demek? Bana bunu biri anlatsın. Zaten bebek kendi kendine uykuya geçemediği için problem yaşıyorduk. Aslında faydasını gördüğünü söyleyen çok arkadaşım vardı. Neyse bu kitabında da erkek kalkma sebepleri sorgulanmış. Herhangi bir çevresel ve fiziksel sıkıntı olmadığından anlaşılan o ki Koray bir ‘Early bird’, erkenci kuş ya da Elisabeth Pantley’in deyişiyle O BİR TARLA KUŞU. Yapılacak şey okul çağına kadar beklemek.

Kitaptaki bölümü kısaca özetledim:

Bazı çocukların doğal erkenci oldukları doğru ancak yalnızca %10-%15 oranında bir kesim biyolojik olarak tamamen erkencidir (buradaki ‘tamamen’ kelimesi yapılacak bir şey yok. Sizin çocuk böyle anlamına geliyor).  Başka küçük bir kesim erken kalkma eğilimindedir ve kalan büyük yüzdedeki çocuklar fiziksel veya çevresel nedenlerden dolayı erken kalkmaktadırlar.

Eğer sizin bebeğiniz aşağıdaki özelliklere sahipse o da gerçek bir TARLA KUŞU (Lark):

 • Neşeli bir şekilde kendi kendine uyanıyorsa
 • Sabah ve öğleden sonraları en aktif zamanıysa
 • Sesli uyuyorsa
 • Yemekten sonra yorulup uykusu geliyorsa
 • Yatağa erkenden ve kolayca gidiyorsa
 • Akşam kaçta yatarsa yatsın sabah erken kalkıyorsa… (yandınız! demek istiyor sanırım.En azından benim durum bu)

Yukarıdaki liste sizin çocuğunuzu anlatmıyorsa siz daha şanslı gruptasınız çünkü bebeğiniz doğuştan tarla kuşu değil ve uyanma saatlerini biraz çaba ile daha geçe kaydırabilirsiniz.

Erken uyanmasının bir sebebi de çocuk uykusunu almıştır. Eğer 2 yaşındaki oğlunuz gündüz iki saat, gece de 11 saat uyuyorsa, akşam 7’de uyuyan çocuğun sabah 6’da uyanmasından daha doğal bir şey yok. Yani oğlunuz için hiç de ‘erken’ değil. Bunun yanı sıra ortalamadan daha az uyuyan çocuklar da vardır. Kısacası siz akşam geç yattığınız için veya sabah kendinizi çok yorgun hissettiğiniz için çocuğunuzun da geç kalkmasını bekleyemezsiniz. Tarla kuşunun zavallı annelerine iki öneri var:

Birincisi bebeğinizin yatma saatini her gün 10-15 dakika geciktirerek toplamda 1 saat ileri kaydırın. Büyük ihtimalle sabah bir saat geç kalkacaktır. Ancak  akşam yatış saatinin, sabah uyanmasını etkilemediği bebekler de var. Üstelik biraz daha erken yatırıldığında,  sabah daha geç kalktıkları çok sık görülen bir durum. Bebek uyku sinyalleri gelir gelmez yatırılırsa daha kolay uykuya geçip, daha rahat uyur ve daha geç kalkar. (Koray daha küçükken bu bizde işe yarıyordu). Deneme-yanılma yoluyla bebeğinizin uyku karakterini öğrenebilirsiniz.

İkinci öneri ise sizin yatağa gitme vaktinizi öne çekmeniz. Bu düşündüğünüzden daha harika olabilir. Çünkü erkenci bebekler sabahları oldukça neşeli ve oyuncu olurlar. Ailecek geçirilecek vakitleri her zamankinden daha keyifli hale gelir. (Bu durumda annelerin kendine zaman ayırmaları diye bir şey mümkün olmuyor.)

Çocuğunuzun erken kalkmasının diğer nedenleri?

 • Işık. Gün ışığı, sokaktan gelen ışıklar veya evdeki aydınlık uykusu hafif olan bebeğinizi uyandırıyor olabilir.
 • Gürültü. Bazı çocuklar en ufak sesten dolayı uyanırlar. Çözüm: odasında klasik müzik veya yağmur sesi, kuş cıvıltıları gibi monoton seslerin olduğu bir CD çalabilirsiniz. (Koray doğduğundan beri müzik ile uyuyor. İlk 3 ay anne karnı sesi ile 4. aydan bugüne kadar Mozart ve Brahms eşliğinde uyuyor). Diğer seçenek de uyuduğu odayı değiştirmek.
 • Doğal ihtiyaçlar. Tuvalet eğitimi sırasında bez veya eğitim külotlarının ıslanması yüzünden çocuklar sık sık uyanırlar. Çözüm gece uykusundan 1-2 saat önce daha az likit vermek.
 • Rahatsızlık. Yorganı kaydığı için üşümüştür, oda çok sıcaktır ve çok terlemiştir. Çözüm: evin veya çocuğun odasının ısısını sabitlemeye çalışın veya kıyafetlerini, battaniyelerini değiştirin. (Benim önerim pamuklu uyku tulumu. Kışın Koray’a ince pijamalarının üstüne kalın ama pamuklu tulum giydiriyorum ve üzerini örtmüyorum. Yazın zaten şort ve atlet ile uyuyor.)
 • Açlık durumu. Karnı guruldadığından uyanabilir. Çözüm: uykudan önce az şekerli tok tutacak bisküvi verebilirsiniz.
 • Alışkanlık. Uzun süredir aynı saatte uyandıysa artık biyolojik saati her gün aynı zamanda alarm çalıyordur. Çözüm: gece yatış ve gündüz uyku saatlerini ayarlayabilirsiniz.
 • Gündüz uykusu. Çok erken, çok veya çok fazla uyuyor olabilir. Çözüm: uyku saatlerini ayarlayabilirsiniz.

Elizabeth Pantley’in kendi sitesinde daha bir sürü yararlı bilgi bulabilirsiniz. http://www.pantley.com/elizabeth

Bizim durumumuz bu yazılanlardan sonra iyice netlik kazandı çünkü ben yukarıdakilerin hepsini daha önce denedim.

 1. Koray karanlıkta uyuyor. Baya bildiğiniz zifiri karanlıkta.
 2. Klasik müzikle uyuyor.
 3. Henüz çiş-kaka öğrenme durumunda değiliz. Bezimiz gayet kuru tutuyor altını.
 4. Kışın üstünü açtığı için kalın pamuklu uyku tulumu giydiriyorum. Üzerini de örtmüyorum.
 5. Gece emmeyi henüz 6 aylıkken kendi bıraktı. Bir daha da istemedi. Akşam yemeğini çok güzel yiyip de yatıyor zaten.
 6. Evin nerdeyse en sessiz odasında uyuyor. Evimiz konum itibariyle de son derece sakin bir bölgede.
 7. Gündüzleri az uyuyan bir çocuk. 1.5 saati geçtiği az olmuştur.
 8. Koray akşam 8.30’da uyumak zorunda bir gün. Ertesi sabah  6’da kalktı ve oldukça da mutsuzdu.
 9. Sabahları horozlar bile Koray’ın şen şakrak seslenişleriyle uyanıyor.

Bizimki bayağı bildiğiniz tarla kuşu.