Sizin çocuğunuz da neredeyse her akşam aynı hikayeyi dinlemek istiyor mu?

Çocukların tekrarla öğrendiğini biliyorum da bu üst üste 3-4 akşam aynı kitapları okumak, aynı hikayeleri anlatmaktan içime hafiften fenalık gelmeye başladı. Üstelik ezberlemiş olduğu için biraz kısaltayım diyorum izin vermiyor. Yok o sayfayı anlatmadın, yok şurasını söylemedin diye uyarıyor ve bana ceza olarak da en baştan başlatıyor bir de :) İlkokul zamanı gelse de kitaplarını kendi okusa keşke diye içimden geçirdiğimde oluyor arada. Sonra pişman oluyorum, yok daha o kadar çabuk o kadar büyümesin. Biraz daha benim minik oğlum olsun. Her akşam kitabını ben okuyayım. Peki nereye kadar aynı şeyler okunacak? Sanırım iyice öğrenene kadar. Hikayeyi, kitapta yazanı, her bir kelimeyi iyice kafasına yerleştirene kadar…

İşin enteresan tarafı bilimsel olarak da devamlı aynı kitabı okumak isteyen çocuğun kelimeleri ve kavramları daha kolay öğrendiği tespit edilmiş.  Aslına bakarsanız çocuğun taklit ve tekrar ile öğrendiğini gayet iyi biliyoruz. Ona bir sesi çıkarmayı öğretmek için kaç kere tekrar ettiğinizi hatırlayın ya da bir şarkıyı mırıldanmasını sağlamak için kaç kez söylediğinizi düşünün. Tekrar bir çocuk için her şey demekmiş. Sonunu gayet iyi bildiği bir hikayeyi dinlemek onu daha huzurlu yapıyor sanırım.

Geçenlerde bir deneme yaptım. Her zaman anlattığım masalı biraz değiştirdim, önce itiraz etti ¨yanlış anlatıyorsun¨ dedi, ben biraz diretince de gözleri fal taşı gibi açıldı ve sonunu bilmek istedi. Yani hikaye her zamanki gibi mi sonlanacaktı öğrenmek zorundaydı. Huzursuzlandığını gözlerimle gördüm ve Koray’ın kitap seçimlerine bir daha karışmama kararı aldım. Elbette önüne farklı kitapları çıkarmaya devam edeceğim. Normalde yatmadan önce tek kitap okuma hakkı var. Onu ikiye çıkarmayı planlıyorum ve ¨sürpriz kitap¨ olmasını sağlayacağım. Ne de olsa çocuklar sürprizlere bayılırlar.