Sizin çocuğunuz da neredeyse her akşam aynı hikayeyi dinlemek istiyor mu?

Çocukların tekrarla öğrendiğini biliyorum da bu üst üste 3-4 akşam aynı kitapları okumak, aynı hikayeleri anlatmaktan içime hafiften fenalık gelmeye başladı. Üstelik ezberlemiş olduğu için biraz kısaltayım diyorum izin vermiyor. Yok o sayfayı anlatmadın, yok şurasını söylemedin diye uyarıyor ve bana ceza olarak da en baştan başlatıyor bir de :) İlkokul zamanı gelse de kitaplarını kendi okusa keşke diye içimden geçirdiğimde oluyor arada. Sonra pişman oluyorum, yok daha o kadar çabuk o kadar büyümesin. Biraz daha benim minik oğlum olsun. Her akşam kitabını ben okuyayım. Peki nereye kadar aynı şeyler okunacak? Sanırım iyice öğrenene kadar. Hikayeyi, kitapta yazanı, her bir kelimeyi iyice kafasına yerleştirene kadar…

İşin enteresan tarafı bilimsel olarak da devamlı aynı kitabı okumak isteyen çocuğun kelimeleri ve kavramları daha kolay öğrendiği tespit edilmiş.  Aslına bakarsanız çocuğun taklit ve tekrar ile öğrendiğini gayet iyi biliyoruz. Ona bir sesi çıkarmayı öğretmek için kaç kere tekrar ettiğinizi hatırlayın ya da bir şarkıyı mırıldanmasını sağlamak için kaç kez söylediğinizi düşünün. Tekrar bir çocuk için her şey demekmiş. Sonunu gayet iyi bildiği bir hikayeyi dinlemek onu daha huzurlu yapıyor sanırım.

Geçenlerde bir deneme yaptım. Her zaman anlattığım masalı biraz değiştirdim, önce itiraz etti ¨yanlış anlatıyorsun¨ dedi, ben biraz diretince de gözleri fal taşı gibi açıldı ve sonunu bilmek istedi. Yani hikaye her zamanki gibi mi sonlanacaktı öğrenmek zorundaydı. Huzursuzlandığını gözlerimle gördüm ve Koray’ın kitap seçimlerine bir daha karışmama kararı aldım. Elbette önüne farklı kitapları çıkarmaya devam edeceğim. Normalde yatmadan önce tek kitap okuma hakkı var. Onu ikiye çıkarmayı planlıyorum ve ¨sürpriz kitap¨ olmasını sağlayacağım. Ne de olsa çocuklar sürprizlere bayılırlar.

 

 

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

10 Comments

  1. Aynı durum bizde de mevcut:) bir kitabı üst üste kaç kez okuduğumu hatırlamıyorum dediğin gibi ezberliyor kelimesi kelimesine atladığım zaman uyarıyor.biz 2 kitap okuyoruz ona kalsa bu 3,4 olacak :) umarım hep iyi olur kitaplarla araları..

  2. Evet evet evet nerdeyse 1 aydır aynı kitabı okuyoruz. Her cümlesini ezbere biliyor, eğer okumak için uygun değilsem, kitabını eline alıp okuyormuş gibi yapıyor :-)

  3. benim oğlumda 4 yaşında hergece şimşek arabayı istiyordu bir akşam artık bayılıcam derken anne dur bu akşam ben okucam dedi kitabı eline alıp okuduğum cümleleri harfi harfine okudu yaptığım vurgularıda cabası şok olum :D

  4. yapı kredi yayınlarından “zuzu’nun ormanı” ile tübitak’ın “babam neden burada değil” arda’nın favorisi. 1 hafta kesintisiz okuduğumu biliyorum.
    başta “çocuğum anlamıyor her akşam aynı kitabı niye istiyor” diye dertlenmiştim, en sonunda dayanamadım bir bilene sordum. tıpkı senin de fark ettiğin gibi sonunu bildikleri kitap onlara huzur verirmiş, hele bir de sevdilerse “her akşam isteyebilir, bir sakıncası yok okumaya devam edebilirsiniz” dedi de rahatladım :)

Leave a Response