Hep duyarız ya ”düz duvara tırmanıyor bizimki” der anneler… Bir yandan da burun kıvırırız (çocuğu olmayanlardan bahsediyorum). Bir çocuk ne yapabilir ki en fazla?? Koltuklara çıkar, merdiven inmek ister, yatakta zıplar, biberonlarını sallar ki her yere saçılsın… Yok ben bugün bunu gördüm: Koray düz duvara tırmandı. Minicik ekmek hamuru kıvamındaki ayakları, kocaman elleriyle duvarda kendine tutunacak yer aradı. Kapı çerçevesini sıkıca kavrayarak 2-3 santim de olsa yükseldi. Çocuğu durduracağıma, yanlış mı görüyorum diye baktım tekrar tekrar. Demek ki yaramazlığın sınırı yok. ”Aman canım oraya da çıkacak değil ya!” dediğiniz an tekrar düşünün ve dönüp yaramaz miniğin nerede olduğuna bir bakın. Ben dedim de oradan biliyorum. Koltuklara ilk çıkmaya çalıştığı zamanları hatırlıyorum. Koray’ın bir ayağı hep havada. Nereye koyarım da yükselirim diye düşünüyor. Yine böyle bir gün, koltuğun yanında tırmanmaya çalışıyor, ben de bilgisayarda bir şeyler yazıyorum. ”Yok” dedim ”bu çıkamaz daha koltuklara”. Ben cümlenin sonuna noktayı koyamadan Koray’dan neşeli bir çığlık geldi. Bana sesleniyordu çünkü koltuğa çıkmıştı ve gururla göstermek istiyordu annesine…

Yandaki resmi tesadüfen yine bir blog’da görmüştüm. Bebeklerin neler yapabileceklerine en güzel örnek. Ben henüz Koray’ın azgınlıklarını çekemedim bodyguardlık yapmaktan. Babycenter.com’da ”Soru Sor” kısmında, ‘bebeğimin tırmanmasını nasıl engellerim’ diye doru soran ve bu durumdan muzdarip bir sürü anne varmış meğer. Bir çoğu da başlarına gelen kazalardan bahsediyorlar. Çocuklu evde küçük kazaların olması doğal tabi de ciddi bir durumda nasıl hareket edilmesi gerekiyor diye araştırdım ben de. Hem netten, hem doktorumuzdan hem de bizim ailemizin pardon sülalemizin cerrahından(babam oluyor) bilgileri aldım:

Önce nasıl önleriz????

Düşmeler bebeklerin ve küçük çocukların başlarına en çok gelen durumdur. Ciddi bir yaralanma olmasını engellemek için biz ebeveynlere düşen bazı görevler var. Bebek kendi kendine oturana kadar mutlaka desteklenmeli ve asla yalnız bırakılmamalıdır. Yatakta veya yüksek bir yerde bırakmak yerine yere, halıya koyun. İki saniye yeter yuvarlanmaları için. Mama sandalyesinde, pusette ve otomobil koltuğuna yerleştirdiğinizde emniyet kemerlerini taktığınızdan emin olun. Beşik veya karyolanın aralıklarının başının geçemeyeceği kadar dar olması gerekir. Aynı zamandan yatağın seviyesine de dikkat edilmeli. Yatağın içinde basamak olarak kullanabileceği bir obje olmamalıdır. Yeni yürümeye başlayan bebeğinizin en büyük düşmanı halı kıvrımlarıdır. Ya halıları kaldırın ya da kıvrılmalırını engeleyecek bir yol bulmaya çalışın. Evin içinde merdiven varsa mutlaka kapı takılmalıdır. ”Merdivene ne gerek var, devamlı yanındayım” demeyin ve 2 saniye kuralını unutmayın. Üstelik evin içindeki merdivenlerin güvenlik çemberine alınması sizin için de rahat olacaktır. Hiç değilse bebeğiniz evde gezinirken siz ayakkabınızı bağlayabilirsiniz (tecrübe kokan satırlar!!)

Yanıklar çocuk kazalarında ikinci sırada yer alıyormuş. Bütün görev anne babaya düşüyor. Evde veya çocuğun bulunduğu ortamda mutlaka üst düzey önlemler alınmalı. Prizler kapatılmalı, ocak ve fırının kilit ayarı varsa kullanılmalı. Ocakta saplı tava, tencereleri arkadaki gözde ve sapları arkaya bakacak şekilde kullanmalı. En önemlisi de çocuğa sıcak-ateş gibi kavramların öğretilmesiymiş. Şömine, soba gibi ısıtıcılara değmesini engelleyici uygun malzemeler kullanılmalı.

Zehirlenmeler meraklı miniklerin olur olmadık yerleri karıştırmalarıyla ortaya çıkıyor genelde. Bebek kilitleriyle, zehirli madde içeren temizlik maddeleri ve çeşitli kimyasalların bulunduğu dolap ve çekmeceler mutlaka kilitlenmeli. Çocukların ilaçları gördükleri yerde ağızlarına atmalarının en büyük sebebi, ebeveynlerin çocukları hastayken ilaçları şeker, tatlı gibi sevimli yiyeceklere benzeterek vermeye çalışmalarından kaynaklanıyormuş. Bebeğiniz de uzun uğraşlar sonucu bulduğu hazinenin (ilaç dolabı, kutusu vs.) keyfine varacak ve daha önce şeker olarak tanıtılan bonbonları ikişer, üçer ağzına atacak.

Bunların dışında genel uyarılar:

  • Bebekler 1 yaşına kadar yumuşak yatakta veya yastıkla yatırılmamalı. Uykuları sırasında boğulma ihtimali ortadan kaldırmalı.
  • Oda kapılarını açarken dikkatli olmak gerekiyor. Zira kapının arkasında emekleyen veya kapıyı açmaya çalışan yaramaz bebeğiniz olabilir.
  • Çekirdekli meyveleri verirken dikkat etmeli, bebeğinize çekirdeklerini yememesini öğretmelisiniz.

Yukarıdaki bilgiler hepimiz bildiği tehlikeli durumlar. Her gün hastanelerin acilleri ev kazalarında yaralanan bebek ve çocuklarla dolup taşıyormuş. Önlemleri biliyoruz, oldu da başımıza geldi. Ne yapmamız gerekiyor?