Geçen hafta Huggies’in gece alt ıslatma bezi Drynite’in davetlisi olarak bir toplantıya katıldım. Konu ‘Gece Alt Islatma’.

Türk Çocuk Ürolojisi Başkanı Prof. Dr. Serdar Tekgül’ün konuyla ilgili anlattıkları öyle önemliydi ki toparlayıp sizlere eksiksiz aktarabilmem için biraz zamana ihtiyacım oldu. İşte size bilinmeyenleriyle Gece Alt Islatma:

  • Türkiye’de 1 milyondan daha fazla çocuk alt ıslatma sorunu yaşamakta.
  • 4 – 12 yaşları arasındaki çocukların yaklaşık % 20’si geceleri yataklarını ıslatıyor.
  • Yatak ıslatma, kızlara oranla erkeklerde daha yaygın. Yataklarını ıslatan çocukların üçte ikisi erkek çocuklar.
  • Yataklarını ıslatan çocukların % 72’si 11 yaşına gelinceye kadar bu sorundan kurtuluyor, % 99’u ise 15 yaşına gelinceye kadar bu sorunu aşmış olacak.

Çocuklukta yatak ıslatma düşünülenden çok daha sık rastlanan bir olaymış. 4 – 15 yaş arası çocukların %10’u belli bir zamanda bu sorunu yaşıyorlar. ENÜREZİS NOKTURNA olarak da bilinen yatak ıslatma, “mesane kontrolünün sağlanmış olmasının gerektiği yaştan sonra idrarın istem dışı olarak boşalması” anlamına gelmekte. Gece alt ıslatması, çocuğun idrar torbasının idrarı gece boyunca tutamamasından kaynaklanıyormuş.

Çocuğun 5 yaşına kadar sabaha kadar kuru kalması beklenmediğinden yatak ıslatma 5 yaş sonrasına dair bir problem olarak ele alınıyor. Enürezis Nokturna’dan bahsedebilmek için idrar kaçırma sıklığının ard arda gelen 3 ayda, haftada 2 kereden fazla olması veya idrar kaçırmanın sıkıntı verici ya da işlevselliği bozucu etkilerinin olması gerekiyormuş.

Ülkemizde çocuk ruh sağlığı birimlerine en sık başvuru nedenleri arasında olan gece alt ıslatma problemi genelde kendiliğinden düzeliyormuş. Sıklığı yaş ilerledikçe azalmakta, erişkin yaşlarda %1 oranında devam etmekteymiş.

Erkeklerde, kızlardan daha yaygın olmasının asıl sebebi uzmanlar tarafından tam olarak açıklanamasa da yapılan bazı çalışmalar, kızların mesane kontrolünü erkeklerden daha önce öğrendikleri sonucunu veriyormuş.

Çeşitli sebepleri olabilen bu sorunun genetik nedenlerinin yanı sıra gece tuvalet ihtiyacı için uyanamama, mesanenin yetersiz olması ve fazla idrar üretimi de diğer etkenler. Üstelik psikolojik sıkıntılar bilinen aksine gece yatak ıslatmanın nedeni değil sonucu. Elbette bir takım davranış bozuklukları yüzünden gece alt ıslatma görülüyormuş.

İşin aslı en büyük sıkıntı, yatak ıslatmanın neden olduğu utanç ve stres. Çocuğun üzerindeki baskı yüzünden sorunun gerçekte olduğundan çok daha kötü görülmesine neden olabiliyor. Ailenin yapması gereken en önemli şey ise sabır gösterip zaman içinde alt ıslatmayı kesmesini beklemekmiş. Ayrıca çocukların likit tüketimini gündüz saatlerine yoğunlaştırmak, uykudan önce gece tuvalete kaldırmak ve ailece anlayış ve sevgi göstererek atlatmaya çalışmalıymış.

 

 

Huggies projesi için Erdil Yaşaroğlu da bu kampanyaya destek olmak için çizgilerini konuşturmuş. Yazı içindeki karikatürler ona aittir.

Huggies Dry Nites ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.