Uyku sorunsalı hiç bitmez. Ben de her gün uyku ile ilgili bir macera yazabilirim aslında ama başka hikayeler de var. Gaz sıkıntımız mesela. Koriş doğdu, her şey harika emiyor, uyuyor, kaka-çiş derken gaz sıkıntısı yaşamadık. Annem ”harika harika gazını çok rahat çıkarıyor bu” diyordu ki, 2.haftanın sonunda bir sıkıntı başladı. Teşhis hemen kondu: GAZ. ‘Bak nazar değdirdik oğlana!’ diye söylenmeye başlamıştık annemle. Sonra tesadüfen okuduğum bir yazıda bebeklerin yaklaşık 2 haftalık olana kadar gaz sıkıntılarının olmadığı çünkü bağırsaklarının primitif şekilde çalıştığını anlatan bir yazı okudum. Zaten devamında bir çok annenin iki hafta sonra gaz sıkıntısı ortaya çıkınca”bebeğime nazar değdi” gibi sözler sarfettiği de belirtilmişti. Durum oldukça komik. Üstelik yalnız da değilmişim. Çözüm nedir peki? Yapılacaklar belli, bebeğin ayaklarını ve karnını sıcak tutacağım ve bol bol gaz masajı yapacağım. Gaz masajı, banyo sonrası yapılan rahatlatıcı masajdan biraz daha farklı. Bu konuda en büyük yardımcım Ayşe Öner’in kitabı oldu.

Ayşe Hemşirenin doğum kurslarına Amerika’da olduğum için katılamamıştım ama kitabını alıp başucuma koymuştum. Gaz masajı tekniğini de bu kitaptan öğrenmiştim. Koriş’e masajı uygulayıp da rahatladığını gördüğüm her sefer teşekkür ediyordum kendisine.

Bebek henüz hareketlenmediğinden gazını rahat çıkaramıyor ve bir şekilde onu rahatlatmak gerekiyor. Yaklaşık 3 aylık olduğunda en azından olduğu yerde dönmeye başlayacak ve gazını daha rahat çıkarabilecek. Aslında yüz üstü yatırdığımızda gaz sıkıntısı nispeten azalıyor ve hiç değilse uykusundan karın ağrısıyla uyanmıyor ama beyefendi, kendisi yüz üstü yatmayı sevmiyor. Bu arada yeni doktorlar sırt üstü yatırılması gerektiğini söylüyorlar. Biz yüz üstü uyuyarak büyümüşüz ama yeni bilgilere göre Ani Bebek Ölümlerine yol açabileceğinden bebeklerin yüz üstü değil sırt üstü yatırılması gerekiyormuş. Ben yine de yan yatırma taraftarıyım. Kaldı ki Koriş’in doktoru Deniz hanım da benimle aynı fikirde. ”Yan yatır ve gün içerisinde senin gözetiminde olduğu sürece yüz üstü yatırmayı dene ki gaz sıkıntısı azalsın” dedi. Problem bizim minikte. Uykuya daldığında döndürmeyi denedim bir kaç sefer, uyandı ve yüz üstü olduğunu fark edince kıyamet koptu. İnanır mısınız bilmem ama kendini döndürdü sırt üstü pozisyona. Bu sefer de ben yan yatırayım bari, dedim. Ona itiraz etmiyordu ama daha sonra bir bakıyordum sırt üstünde ”yıldız” şeklinde kollar bacaklar açık şekilde uyuyordu. Kafasının şekli bozulacak diye korkudan çocuğun kafasını yan çeviriyordum devamlı.

Özetlersem durumu: Koriş henüz 2,5 aylık, gaz sıkıntısı yüzünden özellikle gündüz uykularından karın ağrılarıyla uyanıyor. Akşam yatmadan önce hem yatağını ısıtıyorum, hem de yatırdıktan sonra karnına ve ayaklarına termofor koyuyorum ki sıcak sayesinde gazı biraz azalsın. Gerçekten işe yarıyordu. Gece hem gazı olmuyordu hem de sıcak sayesinde uykusu biraz daha derinleşiyordu. Sabaha kadar uyuyor muydu? Tabi ki kocaman bir HAYIR ama 4 saat deliksiz uyuyordu. Gündüz çok sıkıntısı olduğunda Koriş beyi slinginin içine koyup dışarıya yürüyüşe çıkıyordum. Hem hava alıyordu hem de pozisyon ve hareket sayesinde gazı azalıyor rahat bir uyku uyuyordu.

Demek ki bizim oğlumuz gazlı bir bebek. Biraz daha sabredip masaj-termofor-sling sayesinde bu dönemi atlatmayı bekleyeceğiz.