Bebekler hareketlenmeye başladıkları andan itibaren bulundukları ortamda tehlikeli ne varsa ona yöneliyorlar. Yürüyor olmalarına da gerek yok. Emekleme dönemi yeterli üstelik tehlikeyle burun buruna gelmek için. İşin tuhafı öncesinde her şey kontrol altında diye düşündüğünüz güvenli evinizin her köşesinin tuzak dolu olduğunu fark edersiniz. Yaratıcılıklarının sınırı yok. ‘Yaramaz bu’ deyip işin içinden çıkmak, çocuğa bağırıp çağırmak hem onun hem de bizim sinirimizi bozmaktan başka bir şeye yaramıyor. Anlamıyor ki canının yanabileceğini. Canı yansa bile devam ediyor aynı hareketi yapmaya. Keşfediyor, öğreniyor, kendi yeteneklerini fark ediyor, taklit ediyor. Ona göre anormal bir durum yok. Oyunun bir parçası bunlar. Aslında bize göre de anormal bir durum yok. Öyleyse yapılması gereken belli: Evi, bulunduğumuz, yaşadığımız ortamı GÜVENLİ hale getirmek.

Bundan iki ay önce Amerika’daki arkadaşlarımızın evine gittiğimizde canım arkadaşım biz eve girer girmez ‘İremcim evi baby-proof yaptım ben, sen yine de bir kontrol et’ dedi. Baby-proof bu durumu anlatabilecek en güzel ifade bence. (Bu yazıyı yazarken ‘Türkçe’ye nasıl çevirmeli?’ diye sordum Sarp’a. O da ‘su geçirmezin bebekli olanı’ dedi.) Etrafıma bir baktım. ‘Baby-proof belki ama Koray-proof değil’ dedim. Herkes çok güldü. Çünkü sehpaların üzerindeki kırılacakların kaldırılması Koray’a yeterli değil. Zaten Koray’ın derdi süs-püsle de değil. Adam tırmanacak. Kabloları şekilden şekilde sokacak, koltuklardan atlayacak.

Evleri güvenli hale getirme ile ilgili bir yazıda okumuştum. Evin bebek için güvenli olduğuna emin olmanın en iyi yolu onunla aynı hizzaya gelmekmiş. Yani emekleme pozisyonu alıp dünyayı onun gözünden görmeye çalışacağız. Onun göz hizzasında olup da biz büyüklerin göremeyeceği veya fark edemeyeceği bir sürü ilgi çekici şey olabilirmiş çünkü.

Ben de aynen böyle yaptım geçenlerde. Koray yanımda şaşkın şaşkın yürürken ben odasında, salonda, mutfakta emekliyordum ve inanır mısınız bir sürü yer keşfettim evde. Mesela lavaboların arkasında bir oyuk olur ya. Bazen evlerde sünger falan konur. Ben hiç bir şey bulundurmam orada. Allahtan ki… çünkü banyo lavabosundaki oyuk Koray’ın emzik deposuymuş meğer. Bunun üzerine düşünmeye başladım. Acı verebilecek bir sürprizle karşılaşmamak için ne yapmalı, gerekli malzemeler (kilit, kapak, kaydırmaz bant vs…) nerede bulunur? diye…

 1. Ocak ve fırınlarda artık çocuk kilitleri fonksiyonu mevcut. Çalıştırma zamanı geldi. Gerçi ben zannediyordum ki fırın kapağını açmasını engelliyor. Meğer bizimki fırının çalıştırılmasını engelliyormuş sadece. Ee bu da iyi ama 200° çalışmakta olan fırının kapağını açmaya kalkarsa ne yaparım diye kara kara düşünüyorum. Sanırım kapısız mutfağımıza hiç olmazsa çocuk güvenlik kapılarından takacağız.
 2. Şömineye mutlaka kapak yapılmalı. Bebeğin açamayacağı ve mümkünse cam olanlarından. Dekoratif amaçlı şömine önüne yerleştirilenler oyuncak olmaktan başka bir işe yaramıyor.
 3. Odasında veya oyun oynadığı, bir an için yalnız kaldığı mekanlarda tabure, merdiven, sandalye gibi mobilyaların bulundurulmaması gerekiyor.
 4. Yatağından kaçmaya başladığında korkuluklarını çıkartın veya yatağını değiştirin. Ve her ne yaparsanız yapın yatağını duvara dayayıp, önüne de yastık, minder …vs koyun.
 5. Çekmecelere kilit takılamıyorsa, özellikle mutfakta onun boyunun hizzasındaki çekmecelerde kesici, delici alet bırakmayın. Plastik bile olsa keskin olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Zaten onun oynayabileceği, gerçek eşyalarla dolu bir dolap -çekmece olması gerekiyormuş.
 6. Sofraya oturduğunuzda tuzluk-biberlikle oynamasına izin vermeyin. Çünkü izin verince sonucu şu şekilde oluyor: Biber yüzünden kıpkırmızı olmuş gözler-ağız, tartışmaya başlayan anne-baba. 5 dakika otursun, ben de sofrayı düzenleyeyim diye düşündüm. ‘Tuz-biberle mi oynayacaksın Koraycım? Tamam, oyna en fazla süpürge çıkarırız’ gibi şuursuz bir cümle ile faciaya dönüşmeye ramak kalmıştı akşam yemeğimiz. Ben ettim, siz etmeyin.
 7. Klozetlere, dolaplara kilit bile taksanız tuvalet ve banyoların kapılarını mutlaka kapatın. Çünkü açacak bir yer bulamasa da tuvalet fırçası salonun ortasına gelebiliyor ve tuvalet kağıtlarından bir tepecikle karşılaşabiliyorsunuz.
 8. Sivri köşeli mobilyaları kaldırmaya çalışın, kaldıramıyorsanız köşelerine koruyucu bantlardan yapıştırın.
 9. Oda kapılarını açmayı başarıyorsa kapatmaya da çalışacaktır. Sonra bu bir oyun haline gelecek. Elini, parmaklarını kapıya kaptırmamak için kapı tutuculardan koymak gerekiyor. Ya da en kötüsünden kapının üzerine havlu koyun ki kapı kapanamasın.
 10. Küvet veya duş teknelerinin zeminine kaymayı engelleyici yapışkanlar koyun. Dekoratif olanlar çok da neşeli hale getiriyor ortalığı.
 11. Musluk başlıklarından bulmak zor ama önemli. Küvette oynarken ani hareketler sonucu başlarını musluğa çarpmaları an meselesi.

Gerekli şeyler:

 • Klozet, çekmece, dolap, buzdolabı için kilitler.
 • Priz kapakları
 • Merdiven güvenlik kapıları
 • Oda güvenlik kapıları
 • Ocakların kenarına takılan plastik koruyucular. Bizim ocak elektrikli olduğundan takılamıyormuş ama gazlı ocaklara takmak iyi olur diye düşünüyorum. Elini veyaoyuncağını alevin içine sokmaya kalkarsa bir de…
 • Mobilyaların sivri köşeleri için koruyucu bantlar
 • Yatak bariyeri.
 • Küvet zemini için kaydırmaz yapışkanlar.

Ev içindeki merdiven kapılarını marangoza masif ahşaptan yaptırdık. Onun dışında güvenlik kapılarını ve tüm güvenlik gereçlerini biz IKEA’dan aldık. Sonra Koçtaş’ta da gördüm. Priz kapakları ve dolap kilitleri Migroslar’da da bulunabiliyor. İnternette arattırınca e-bebek.com’da da satıldığını fark ettim. Küvet içi yapışkanları Mothercare’den aldım. İndirimdeydi tesadüf hem de renkliydi.

Bunun dışında yatakbariyeri.com diye bir web sitesi varmış. Orada da çocuk güvenliğiyle ilgili bir sürü bilgi ve ürün var.

 

Bizim evimizi Koray -geçirmez yapma çalışmalarımız:

Çalışmalar Koray’ın yeni keşifleriyle devam ediyor:)