Yepyeni bir ‘uyku’ konulu yazı ile birlikeyiz…

Bu seferki mutlu sonla bitiyor ama :)

3 yıllık çocuk-uyku denkleminde bugüne kadar yanılmadığım  ve her zaman da doğruladığım tek gerçek varsa o da ERKEN YATAN GEÇ KALKAR olmuştur. Facebook ve Twitter’da Slingomom’ı takip edenler sıklıkla Koray’ın yatış ve kalkış saatleriyle ilgili bilgilendiriliyorlar zaten. Bilmeyenler için kısaca özet geçmek gerekirse Koray doğduğundan beri belli bir rutin ile uyku saatine hazırlanır ve 8’den önce uyumuş olur. Sabah da 7’den önce uyanır. Hep. 3 senedir bu böyle. Elbette misafir, seyahat gibi çevresel etkenler olduğunda geç yatırdığım olmuştur ancak yine de uyanma saati değişmez. Ben ne zaman Koray’ın erkenci velet olmasından şikayet etsem gelen öneriler malesef hep de şudur: ‘E sen de geç yatır, geç kalksın!’

Yok, o iş öyle olmuyor. Her zamanki saatinden daha geç yatırmaya kalktığınızda çocuğunuz çok daha yorgun oluyor. Biz yetişkinler de çok yorgun olduğumuzda uykuya dalmakta zorlanırız mesela, çocuklar da aynen bu şekilde tepki veriyorlar. Hemen uykuya geçemiyorlar, daha da geç ve bir o kadar da huzursuz şekilde uyuyorlar. Üstelik bu tip geceler sık sık uyanma ihtimalleri de var. Sabah ise her zamankinden erken kalkıyorlar ya da en iyi ihtimalle aynı saatte. Ancak bu da almaları gereken uykuyu alamadıkları anlamına geliyor. Bazı çocuklar bu şekilde değil elbette. 10’da yatıp 10’da kalkanı biliyorum ama çevremde gözlemlediğim çocukların sabah kalkışlarının çok değişmediği ve de geç yattıkları için uyku problemi yaşadıkları gerçeği.

Koray 3 yaşını yeni doldurdu ve son bir iki aydır öğle uykularını atlamaya çalışıyor. Ne var ki çok hareketli ve henüz çok küçük olduğundan akşam üstü erkenden de uykusu geliyor. Geçenlerde yine böyle bir durum yaşadık. Öğlen uyumayı reddetti ve akşam yemeğini bile yemeğe fırsat bulamadan altı civarı bayıldı(!). Kelimenin tam anlamıyla bayıldı. Ben de Facebook‘ta paylaştım. Müthiş bir tedirginlikle de ‘sabah kaçta uyanacak?’ diye de sordum. Üstelik sabahın beşinde uyanma ihtimalini de düşünerek o akşam 9.30 gibi ben de yattım. Ertesi sabah uyandığımızda korkarak saate baktım: 6.58

13 saat deliksiz uyuyarak rekor kıran oğlumu yere göğe sığdıramadım elbette. O nasıl bir uyku ve sonrasında nasıl bir enerji?!?!

Bunun üzerine bu mucizeyi nasıl başardığımı sordu anneler? Basit Koray hep erken uyur zaten. Siz şimdi geç uyumaya alışkın çocuğunuzu bir gece de 9 yerine 7’de uyutmakta başarılı olamayabilirsiniz. En iyisi her gün 15-20 dakika erkek yatırmakla başlayın işe. Hemen olmayacaktır ama yavaş yavaş o da bu rutine alışınca erkenden uykusu gelecektir. Ve göreceksiniz sabah kalkışları da belli bir düzene girecektir. Zannetmeyin ki 1-2 daha geç kalkacak ancak erken yattığı için uykusunu da alacak ve gününüz çok daha verimli ve sakin geçecektir. Uyku uykunun mayasıdır konusu da bu aslında. Çocuğunuzu ilk uyku belirtileri gösterdiğinde, çok yorulmasına izin vermeden yatırdığınız için de rahat ve derin uyuyacaktır.

Üstelik geçen akşam arkadaşlarımızla buluşacağız diye 10.30’da uyuttuğum aynı çocuk sabah 6’da kalkarak bir kez daha beni haklı çıkardı.

Kimilerine benim akşam 7-8 arası yatırmam ‘erken’ olabilir ama ben çocuğumun huyunu bildiğimden ve alması gereken uykuyu ancak erken yatarsa alacağını bildiğimden düzenimizi bu şekilde kurduk. Zaten evden çalışan bir anne olduğum için gün boyu birlikte olduğumuz için akşamlarımın bana kalması da işin ayrı güzelliği. Yine de çocuğunuzun geç yatmasından ve buna rağmen erken kalmasından şikayetçiyseniz, siz de bu ‘erken yatırma’ yöntemini deneyebilirsiniz. Yemeğini yiyemeden sadece süt içerek uyuduğu çok olmuştur Koray’ın. Ben uykunun da bir gıda olduğuna inandığım için bir biberon süt ile geçiştirdiğimiz öğünün eksikliğinin çok önemli olmadığını düşünüyorum. Dediğim gibi bir gecede düzelmez belki ama eninde sonunda mutlu sona ulaşacasınız!

İyi haftalar herkese!