Birkaç gün önce Huffington Post’ta şu yazıya denk geldim. ABD’de bir alışveriş merkezindeki kadınlar tuvaletinin kapısına asılmış, 6 yaşından büyük erkek çocukların kadınlar tuvaletini kullanmamasını rica eden bir uyarıdan bahsediliyor. Aslında AVM yönetimiyle ilgisi olmayan ve kimin tarafından konduğu belli olmayan bir şey ama işte üzerinde günlerdir konuşuluyor. Facebook’ta bununla ilgili binlerce yorum var. Okuduklarımın herhangi birinde bu uyarıyı destekleyeni de görmedim ama aklıma hep takılan bir durumu ortaya çıkarması açısından önemliydi.

Bir erkek çocuk annesi olarak 6 yaşındaki oğlumun kalabalık yerlerde tek başına tuvalete gitmesine izin vermiyorum. Kişisel temizliğini düzgün yapamaması, ellerini nereye sürdüğü, iyice yıkadı mı, doğru giyindi mi gibi dertlerim yok. Ben tamamen güvenlik açısından yaklaşıyorum olaya. Çocuk taciziyle ilgili her gün onlarca haber okuyoruz ve ben gün geçtikçe paranoyak bir hale geldim. Hep en kötüsünü düşünüyorum o yüzden de çocuklarımla kalabalık yerlerdeyken eskisi gibi rahat hissetmiyorum kendimi.

Koray’ı bırakın tek başına tuvalete yollamayı, erkekler tuvaletinin kapısının önünde beklemek bile yapabileceğim bir şey değil henüz. Çocuklarımın istenmeyen durumlarda kendilerini koruyabileceklerini inandığım zamana kadar benimle birlikte kadınlar tuvaletine gelecekler. Her zaman böyle değilim doğruyu söylemek gerekirse. Bir restorandaysak, çok kalabalık değilse, tuvaletler çok büyük değilse Koray’ın erkekler tarafına tek başına girmesine izin veriyorum bazen. Kapıda bekliyorum ve içerideyken benimle konuşmaya devam etmesini istiyorum ve yine de içim rahat etmiyor.

Aslında alışveriş merkezlerinde,  sinemalarda, parklarda yani halka açık mekanlarda ‘aile tuvaleti’ olmalı. Yaygınlaşmalı. Böylece durumdan rahatsız olan ancak ses çıkaramayanlar da aileler de rahat edeceklerdir. Üstelik bir baba ile kızının durumu daha zor. Kız çocuğunun erkekler tuvaletine gitmesi daha kötü çünkü. Hadi diyelim kadınlar tuvaletine götürdü baba, kapıda bekliyor. Kadınların çocuklar için tehlike yaratmaktan ziyade destek olacağını düşünüyoruz çünkü.  Çocuğun içeride yardıma ihtiyacı olsa baba girebilir mi? Girmeye kalksa ne tepki alır? İşte herkes için en iyisi aile tuvaleti konsepti.

Yine de bazı anne babaların ¨Çocuğuma güveniyorum, onu tek başına markete de gönderiyorum tuvalete de¨ diyeceklerini tahmin edebiliyorum. Ben de çocuğuma güveniyorum da çevreye güvenmiyorum kusura bakmasın kimse. Konunun çocuğa bağımsızlık verip vermemekle ilgisi olduğunu da asla düşünmüyorum. Benim için güvenliği, sağlığı her şeyin üstünde gelir. Dünya bizim bildiğimiz, bize anlatılan ve bizim çocukluğumuzun geçtiği dünyadan farklı şu anda. Daha tehlikeli daha korkunç. Çocuklar her zamankinden daha çok göz önünde. Bizim sorumluluğumuz onları her ne pahasına olursa olsun korumak. Sonuç olarak Koray daha kaç sene benimle kadınlar tuvaletine gelir bilmiyorum. Dediğim gibi kendini koruyabileceğine inandığım zamana kadar yanımdan ayırmayacağım.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

54 Comments

 1. Cok erken 6 …babasiyla ancak gider cok net..kendini koruyacak ..anlayacak yasa gelene kadar bizimle :)

 2. Ayni sekilde dusunuyorum! Yuzmeye gittigimiz spor klubunde de benzer bi uyari var ama cocuklara ozel soyunma bolumu olmadigi surece benle bayanlar tatafinda giyinip soyunur erkekler tarafina gondermem! Hele de pedofili de 3. Sirada bir ulkeysek!

 3. Erkek bebek bekleyen bi anne adayı olarak aaa hiç düşünmemiştim bu açıdan dedirten bi yazı…teşekkür ederim sanırım ben de aynı düşünüyorum …ne çok konu varmış düşünülmesi gereken annelik güzel ve zor sanırım :)

 4. cok haklısınız benim oglum daha cok küçük ama büyüyünce ne yaparım bilmiyorum .biz annelerce böylesi dogru ama cocuklar ne düşünüyor onu kestirebilmek lazim bizimle kadinlar tuvaletine gelmekten ne kadar mutlu o önemli

 5. 6 yaşında bir kız ve 1 yaşında bir erkek annesi olarak “Aile tuvaleti” fikrinizi sonuna kadar destekliyorum. Bebeğim küçük olduğundan kızım yüzme kursuna babasıyla birlikte gidiyor. Orada da soyunma odası sorunsalı var. Anne-oğul, baba-kızlar için ortak bir alan ayırmışlar. Bu konulara artık daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmalı.

 6. emzirme odaları bebek bakım odaları gibi anne ve çocuk için ayrı bir bölüm yapılması lazım. aile tuvaleti olması gerek. kadınlar tuvaletine girmesi hoş diil çocuk açısından. ama ayrı bir tuvalet oluncaya kdr bende oğlumu erkekler tuvaletine göndermem. zaten mecburi haller dışındada avmye gitmiyorum.

 7. 6 yaşında bir çocuk annesi kapıda beklerken girip tuvaletini yapabilir diye düşünüyorum.yani bu yaştayken kendini koruyabilmeyi ve tehlikelere karşı bilgili olmayı o yaşta bilebilebilecegini düşünüyorum.çünkü 6 yaşındaki bir çocuk artık banyo vs. Olmak üzere kendi ihtiyaçlarını karsilayabilecek yaşta,hatta ilkokula başlamış oluyor.

 8. Aile tuvaleti olan yerleri tercih ediyoruz. Ailecek girip çıkıyoruz :)

 9. Kesinlikle aynı şeyi düşünüyorum, hele geçende avm de tek başına tuvalete giden çocuğa çok kısa bir süre de tecavüz edildiğini gazetelerden okuyunca iyice paranoyaklaştım. Çok dikkatli olmak lazım. Çocuğa güvenle alakası yok, bu tür şeylerin…

 10. Ayni fikirdeyim. Amerikanin boyke gariplikleri cok ve beni sasirtiyor hep.

 11. aynen asla yalnız göndermem benimle bayanlar tuvaletine girecek tabiki

 12. 7 yaşında bir erkek çocuğunun, erkekler tuvaletinde tecavüze uğradığını okumuştum. Asla göndermem. Kadınlar tuvaletine de giremiyorsa yanımda pet şişe taşırım daha iyi. Korkunç şeyler duyuyoruz

 13. Who cares for Amerika? Bizim burda cezası bile yok neredeyse, atı alan üsküdar’ı geçer. Amerika kendi işine baksın.

 14. Ben kesinlikle erkekler tuvaletine tek başına göndermem en az 10 yaşına kadar. Daha yeni 9 yaşındakibir erkek çocuğuna tuvalette tecavüz edildiğini ama olayın örtbas edildiğini öğrendik. Ama nasıl olacak bilmiyorum Alper 7,5 yaşında ve boyu 1.50 yılda genellikle 14 santim uzuyor 10 yaşında 1.70 kesin olur bakalım ne diyecekler? Ama umrumda bile olmaz gerekirse kimliğini gösteririm

 15. En güzeli aile tuvaleti uygulamasının yaygınlaştırılması..En son Bilkent real’de gördüm,çok mantıklı

 16. Henüz bebeğim çok küçük bu haberi hamileyken duymuştum ve kendi kendime oğlumu tek başına avm tuvaletine sokmayacağıma dair karar almıştım.Bu kararım ne olursa olsun değişmeyecek.

 17. Kesinlikle çok haklısınız İrem Hanım. Ben de bunu zaman zaman düşünüyorum 4 yaşını bitirmiş bir erkek çocuk annesi olarak,üstelik de bekar bir anne olarak. Oğlumu kadınlar tuvaletine götürüyorum ve sizin de yazdığınız gibi, kendini koruyabileceği zaman gelene dek de bu şekilde götürmeye devam edeceğim,insanlar ne söylerse söylesin. Çünkü artık öyle psikopat insanlar var ki, sadece kız çocuklarına değil, erkek çocuklarına da taciz vakaları arttı.
  Üstelik kız çocuğunu tuvalete götürmek zorunda olan babaları düşünemiyorum bile…
  Umarım dediğiniz gibi aile tuvaletleri her yerde yaygınlaşır.

 18. 9 yaşinda oglumu ben de erkekler tuvaletine göndermiyorum.Bayanlar tuvaletine girerken de önce oradakilerden özur dileyerek müsade istiyoruz..Şimdiye kadar hic itiraz ile karşilasmadik.Çünkü bu ülkede yaşayan her anne konunun hassasiyetinin farkinda..

 19. Erkekler tuvaletine 6 yas uzeri kiz giremez yazmadiktan sonra oglumla birlikte erkekler tuvaletine girerim!

 20. Geçenlerde okuduğum bir haber sonrasında ben de oğluna, artik sadece benimle bayanlar tuvaletini kullanabileceğini söylemiştim. Oğlum 9 yasında. Henüz bayanlar tuvaletini kullanmamız gerekmesi ama kullandığımızda tepkiler ne olacak bilemiyorum. Aslında alışveriş merkezlerinde falan, çocukların başında ister anne ister babanın bekleyeceğiz çocuklar tuvaleti de olmalı bence

 21. 6 yaş çok küçük kesinlikle oğlum olsa kaç yaşına kadar yanımda olurdu bilmiyorum ama tek asla yollamazdim tüm yavrucuklar ı korusun rabbim

 22. Ben bayanlar tuvaletine girerse nasıl bir sıkıntı yaşanır onu da anlayabilmiş değilim. Kim neden rahatsız olabilir ki? Sonuçta ortada pisuar yok, millet ortada üstünü başını açmıyor. Tuvalet yapılan yer de kapalı kapışar ardında. Sıkıntı ne o zaman? Valla gayet beraber girip çıkıyoruz, etraf bu kadar sapık kaynarken hiç kimse kusura bakmasın. Benim kaygılarım da hijyen değil sapıklık kaynaklı.

 23. 6 yaşındaki bir oğlan çocuğunun kadınlar tuvaletini kullanmasından rahatsız olanlar da sapık bence

 24. Kizim 4 yasinda babasiyla ciktiginda tuvalet ciddi soru o yuzden mutlaka potette kullaniyor hala herhangi bir mağazanin soyunma kabinine girerek degil yalniz babasiyla bile erkekler tuvaletini kullanmasina izin veremem

 25. Asla göndermem. Annesi kapıda beklerken yaşanan tecavüz olayını unutmam mümkün değil. Tamam oğlum için belki problem olabilir az daha büyüdüğünde. Ama ben bunu anlatıp ikna edebilirim.

 26. Bahsettiginiz ‘aile tuvaleti’ konsepti Finlandiya’da yok (Helsinki’de yasiyoruz) ama heryerde engelli tuvaleti var ve bu tuvaletler ayni zamanda alt degistirme unitelerini de barindiriyor. Biz cocuklarimizla hep bu tuvaleti kullaniyoruz. Boyle bir engelli tuvaleti uygulamasi uygulansa Turkiye’de de, gayet guzel olur bence.

 27. Benim oğlum 7 Yaşından beri erkekler tuvaletine gidiyor. Ilk başta Kapısında bekledim. Erkekler tuvaletinde evde olduğu gibi kabinlerde ihtiyacını giderebileceğini eğer onu rahatsız edecek bir davranış gördüğünde avazı Çıktığı kadar Çığlık atması gerektiğini söyledim. Aynı şekilde 2 senedir gidiyor. Şimdi aynı anda cinsiyetlerimize göre tuvaletlere gidiyoruz. Çocukların bir şekilde nerede/nasıl davranması gerektiğini anlatmak gerekiyor. Kadınlar tuvaletinde tabii ki kabinlerdeyiz ama 8-9 yaşında bir erkek çocuğunun orada olması çocuk için kötü bir his. Kendi karakteri gelişirken!

 28. Kesinlikle sonuna kadar katılıyorum. Aile tuvaleti olmayan yerlerde engelli tuvaletine, engellilere mani olmayacak şekilde girilebilir diye düşünüyorum. 6-7 yaşında bir çocuk tabi ki bütün bu ihtiyaçlarını kendi görebilir ama erkekler tuvaletinde yapılabilecek en ufak bir taciz girişimi saniyeler içinde olabilir ve çocukta derin bir travma yaratabilir. Ben böyle bir riski asla göze alamam şahsen

 29. Kesinlikle aile tuvaleti Irem’cigim. Dusuncende haklisin. Dediklerine katiliyorum.

 30. Ya ciglik atamayacak hale getirilirse (mesela bayiltmak) … annelerin hosgorusu genistir. Kimse bir baska anneyi kucucuk oglunu tuvalete soktu diye kinamaz. Ustte bir arkadasin yazdigi gibi musade alinip ya da haber verilip sokulursa bu da cok şık bir davranis olur zaten. Kiz cocuk baba tuvalet sorunsali daha derin :/

 31. Ben erkek olarak zaten oğlumun koruyucu meleğiyim, kötü niyetle yaklaşan şeytanla zar atmış olur ama benim olmadığım bir durumda eşim oğlumu kadınlar tuvaletine götürmelidir. Engel çıkartırlarsa eşime önerim “orta yere yaptır o zaman” olacaktır :) kimse kusura bakmasın ama çocuklarımızı sokakta bulmadık ve dünya canavarlarla dolu.

 32. Orta yere yaptir ne demek ya. Ya da cocugu sokakta bulmadik ne demek. Cocuk yetistirmek gercekten bir sanat isi. Saygiyi ölcüyü nerde ne yapmasi gerektigini bir cocuga ögretemeyen anneler aman anne olmasin!

 33. Aynı fikirdeyim. Alışveriş merkezlerinde tek tük de olsa aile tuvaletleri var ama yeterli değil, yaygınlaşmalı.

 34. ben pedofillerin en cok oldugu bir ulkede yasiyorum,burada gazetelerde haberlerde kucuk cocuklara yapilan taciz tecavuz haberleri okumaktan paranoyak oldum iyice,bir ogretmenin bu konuyla ilgili soyledigi bir cumle kafama oyle kazindi ki,18 yasina kadar cocugunuzu okula gidip gelirken kendiniz goturun,ve cocugunuzu devamli takip edin.insallah buna gucum sagligim yeter.

 35. Kesin bende size Katılıyorum , göndermek zorunda olursam saniye tutuyorum hemen .bazı AVM’lerde aile tuvaletleri var . Her yerde Olmalı diyorum böyle tuvaletler

 36. Seninle birebir aynı düşünüyorum İrem hislerime tercüman olmuşsun

 37. Benim oğlumda 10 yaşında .Bu sene ilk olarak iki kez yalnız gitti.Ama genelde anne-çocuk tuvaletlerini tercih ediyoruz.Yolculukta kesinlikle benimle giriyor tuvalete.

 38. Kesinlikle katılıyorum, tam çocuk tacizleri için bir ortam. ben gondermem, en kötü engelli tuvaletini kullanırım. Aile tuvaleti olsa daha iyi, cok duydum erkekler tuvaletinde tacize/tecavüze uğrayan çocuk. Allahım uzak tutsun

Leave a Response