Kız çocuk erkek çocuk farkı tam olarak ne zaman ortaya çıkıyor bilemiyorum ama artık bizim evdeki yaramazın ciddi anlamda peşinde koşturmaya başladım. İstekleri, ihtiyaçlarına yetişmek için çaba sarfetmem gerekiyor. Geçenlerde aklımdan aynen şu geçti: ¨Koray’ın yaptıklarının aynısını yapsam, bir aya kalmaz 0 beden olurum.¨

Gerçi sonra da aklıma yapılmış olan bilimsel bir çalışma geldi. Nerede okuduğumu bile hatırlamıyorum ama cümleler beynime kazınmış sanki. 40’lı yaşlarda bir bilim adamı 2.5 – 3 yaş civarı erkek çocuğunun hareketlerini incelemiş. Bizzat, kendisi sabahtan akşama kadar çocuk ne yaparsa yapacakmış. Birebir aynısı. Akşam üstü 16.30 civarı hafif bir kalp çarptıntısı ile hastaneye kaldırmışlar. Hiç şaşırmam.

Bir kere yerlerinde durmuyorlar. En sakin oyunlarında bile bir koşturma atlama zıplama. Araba oynuyor diyelim, bir anda elindeki minicik arabayı alıp evin içinde ralli yapmaya başlıyor. Üstelik özel ses efektleri de işin içine giriyor. Yürümüyor bir de. Koşuyor ve tırmanıyor. Bizimkinde kaba motor gelişiminde bir atlama olmuş sanırım. O bölümü öğrenmemiş Koray. Sürün – Emekle – Ayağa kalk – Koş şeklinde gelişmiş.

Düz tuvara tırmanır cinsten. Belki biraz da suç bende. Rahat anneyim, çocuğum rahat büyüsün diye koltuklara nasıl tırmanıp nasıl ineceğini ben öğrettim. Amacım kendini korumasını öğretmekti asıl. Elbet tırmanacak, bari doğru çıksın doğru insin düşmesin diye düşünüyordum. Dediğim gibi de oldu. Koray son derece kontrollü ama limtleri zorluyor işte. Geçen gün öğle uykusuna yatmak istemediğini oyuncak dolabının üstüne çıkarak anlatmak istedi.

Erkek çocuğa ayak uydurmak için biraz hareketli olmak gerekiyor. En bayıldıkları iş koşturmak. Hele ki anne baba da onunla koşuyorsa zevkten dört köşe oluyorlar. Bazen sırf onu mutlu etmek için evde koşturup duruyoruz sonra da deli deli hareketlerle dans ediyoruz. Çok geçmeden biz koltuğa yığılıyoruz ama olsun suratındaki mutluluğu görmek her türlü yorgunluğa değiyor.

Acaba diyorum, Koray’ı spor antrenörüm olarak mı görevlendirsem. Hımmm hiç fena fikir değil.