Ben asla bebeğime emzik vermeyeceğim diyen annelerden olmadım. O yüzden ‘eyvah, emziğe çok düşkün’ diye yakınmayacağım da bunun bir bırakma zamanı olmalı öyle değil mi? Emme refleksinin bebeklerin ilk hareketi olduğunu ve buna ihtiyaçları olduğunu biliyorum. Emme refleksi ile sakinleşip çok daha kolay uykuya geçtikleri, ağlıyorlarsa hemen sustukları bilinen bir şey. Amerika’da hastanede verilen bebek sepetinde ’emzik’ vardı. Gerçi orada doğum ve bebek konusuna ‘doğal’ yaklaştıkları için bebek büyütürken güvenlik dışında katı kuralarla ilk 3 sene çocuk yetiştirilmemesi gerektiği belirtiliyor. Bebek ihtiyaçlarını kendisi belirler, bize de bunları sağlamak düşüyor.

Koray’a ilk günler emzik vermeyi denedik ama almadı. Zaten bir somun ekmek kadardı ve meme emme işini de yeni yeni hallediyordu. İlk 10 gün sütünü emmeye başladıktan 10 dakika sonra uyuya kalıyordu. Emzik için hali olmuyordu. Sonra benim  2-4 nöbetini anneme devrettiğim bir gece Koray’ın odasından gelen gürültülü bir emme sesi ile uyandım. Belli ki Koray kendi elini emiyordu. Saniyenin onda biri gibi bir hızla emzikleri nereye kaldırdığımı düşündüm. Yataktan çıkıp emzikleri buldum ve Koray bey’e verdim. Zavallıcık gazı çıkıp da rahatladıktan sonra uykuya geçmeye çalışırken yumuk ellerini fark etmiş ve elinin üstünü emmeye başlamış. O gece Koray ilk defa 4 saat aralıksız uyudu.

Emzikle uykuya geçişler kolay oluyor da, 4 aylık bebek gece uykusunda kaybettiği emziği bulamayınca ne yapıyor tahmin edin. Annesi yardım çağrısına hemen koşuyor bebeğinin, emziğini bulup teslim ediyor gerekli yere. 2 saat sonra tekrar. Emzirmek için uyanmak bitti şimdi de bu başladı. Üzerine bağlasam olmaz. Bu şekilde gidecek bir süre. 5 aylıkken kaybettiği emziği kolay bulsun diye yatağının üç-dört yerine emzik  bıraktım. Fırıldak gibi dönüyor zaten yatakta mutlaka eli birinden birine çarpar diye düşündüm. Haklı çıktım. Koray emziklerini bulmaya başladı. Bazen ben yardım etmek zorunda kalıyordum tabi ki ama artık emzik bekçisi değildim.

1 yaşını geçmiş oğlumun en değerli hazinesi bugün emzikler. 8 tane emzikle geziyoruz. Üstelik oyuncak olarak da onları kullanıyor. Emme refleksi mi kalır bu zamana? Onunkisi bağımlıklık ama nasıl elinden oyuncağını almak zorsa emziklerini almak da aynı şey. Bazen kendi kendine başka bir oyuna dalınca, ağzındakini usulca çıkarmaya çalışıyorum ve de her seferinde yakalanıyorum. Bana öyle bir bakışı var ki, ‘sen şimdi benim emziğimden ne istiyorsun?’ der gibi. Haklı. Bugüne kadar vermişiz, yatağına 4 tane emzik bırakmışız. Şimdi ‘yeter artık, ver o emziği’ diyoruz. Aslında benim için çok önemli değil de etraftan o kadar müdahale geliyor ki ben de ister istemez etkileniyorum. ‘Artık büyüdü, adam oldu, ne emziği’ diye. Koray’ın umrunda mı?? Yoo Ağzından almaya kalkanların elinden hışımla bir kurtarışı ki var ki, bir daha almaya niyetlenmiyor kimse.

Emziği kim bulmuş merak ettim. Meğer emziği bir gece ak sakallı bir dede rüyasında görüp de yapmamış. Emziği bebekler talep etmiş. Emme reflekslerinin tatmini için ya parmak emecekler ya da ellerine gelen yumuşak bir şeyi. Emziğin yazılı tarihine göre binlerce yıl önce Mısır’da bebekleri sakinleştirmek için içi balla doldurulmuş kilden küçük figürler kullanılıyormuş. Bu figürlerin günümüzde kullanılan emzik ve biberonların de atası oldukları kabul ediliyor. 1600’lerde şeker çubukları emzik olarak kullanılırken, 1800’lerde ünlü ‘gümüş kaşık’ ile varlıklı aileler çocuklarını sakinleştiriyorlarmış. 1900’lerin başında içi şekerle doldurulmuş kumaş parçası bir çubuğa sarılır bebeğe emmesi için verilirmiş. Daha sonra 1949 yılında ortodontist Wilhelm Balters ve diş hekimi Adolf Müller ilk doğal ve çene yapısına uyumlu emziği üretmiş.

Bugün emzikle ilgili bir sürü tartışma var. Şekli ve malzemesi bile tartışma konusu. Damaklı mı, damaksız mı? Silikon mu, kauçuk mu? Tabanı olmalı mı? Ben damasız silikon emzik veriyorum Koray’a. Silikon emzikler daha sağlam oluyor ve formları bozulmuyor. Damaksız alıyorum çünkü daha küçük oluyor ve meme ucuna benziyor.

Peki ne zaman bırakacağız? Genelde emziğin 2 yaş civarında bırakılması gerektiğini okudum. Ancak çocuk için stres kaynaüı haline geliyorsa ertelemek daha iyi. Tabi du dönemde mümkün olduğunca daha az kullanmasını sağlamak gerekiyor. Son araştırmalara göre uzun süre emzik kullanmak kulak iltihabına ve diş yapısının bozulmasına neden olabiliyormuş. 4 yaşından önce bırakılması lazımmış.

0-3 yaş bağımlılık dönemi ya bizimkilerin, sanırım 3 yaşından sonra emziğe ihtiyaç duymaz diye ümit ediyorum. O güne kadar ne isterse yapabilir.

Gümüş Kaşık: 1800’lerde İngiltere’de gümüşün gizli antibiyotik olduğunu ve hastalıklara karşı koruyuculuğunu bilen varlıklı aileler yeni doğan bebeklerine gümüş kaşık veriyorlarmış emmeleri için böylece bebekleri de doğal olarak korunmuş oluyormuş. ‘Ağzında gümüş kaşıkla doğmak’ buradan geliyormuş.