Benim meselelerim bitmiyor. Belki de mesele haline ben getiriyorum ama panik haldeydim ilk zamanlar. Hayır, sorun bebek bakımı değil. Hele ikinci bebeğin bakımı konu bile değil evde. Zaten rahat bir anneyimdir, iyice bir gevşeme geldi ikincide. Bir kendine güven var insanda. Sorun emzik. Emzik almıyordu bizim kız ve uykuya geçmek için meme istiyordu. Gerçeğini. Bıraksam saatlerce memede kalacak, uykusunu memede tamamlayacak. Oysa ben zaten emzirmekten haz etmeyen bir anne olarak hem de zamanı geldiğinde gece emzirmesini kaldırmak istediğim için emzik almasını sağlamak zorundaydım. Memeyle uykuya dalmak olmazdı bana göre.

Ben ¨emzik almıyor bu kız¨ diye ağlarken herkes ¨Neden ısrar ediyorsun? Hem emzik alması o kadar iyi değil ki sonra bıraktırması var, çene yapısını bozuyor vs..¨ diyordu. Bir kere ben emziksiz nasıl çocuk uyutulur, çocuk nasıl uykuya geçirilir bilmiyorum. İkincisi Koray’da emik bıraktırma çok kolay olmuştu o yüzden gözüm korkmuyor, üçüncüsü ise çene yapısını bozduğuna inanmıyorum. Bağımlı Koray’da bir şey olmadı. Ayına uygun emzik almak yeterli. Ben ilk çocuğumdaki tecrübeden yola çıkarak devam ediyorum ikinci bebeğe de. Koray’ın uykuya geçişi çok kolay olurdu, gece 3-4 tane emzik koyardım yatağına bulur ağzına götürür devam ederdi. Emzikle ilgili hatam daha önce bıraktırmamak oldu. Çünkü 2 yaşında en bağımlı olduğunda emzik hayatından çıkınca gece uyanmaları başladı.

İlk 1-2 hafta memede uyumasına ses çıkarmadım. Memede uyuyor, gözleri kapalı gazını çıkarıp devam ediyordu uykuya. Sonra işler zorlaştı. Memedeki bütün sütü bitirdiği, karnı davul gibi şiş olduğu halde uyumak için yine meme ister oldu. Ben de inatla vermeyince uykuya geçemedi, ağlama krizine girdi, ben kucağımda elimde emziği zorla sokmaya çalışıyorum iki dudağının arasına, arkamda annem söyleniyor sonra ana-kız tartışıyoruz. Böyle birkaç sefer geçirdik. Sinirler alt-üst. Kendimi rahatlatmaya çalışıyordum; belki de daha çok küçük, biraz daha memede uyumasına izin vermeliyim, diyordum.

Bu arada beş-altı çeşit emzik aldım denedim. Yok. Bu kız emziğin o yapay tadını verdiği hissi istemiyor. Gerçeği varken yalancısını kabul etmiyor. Ama emziği vermeye çalışmaktan hiç vazgeçmedim. Denediklerimin arasında Soothie olarak bilinen emziği kabul eder gibiydi. Diğerlerine göre daha küçük ve sanırım daha az rahatsız ediyor.  Bazen 2 dakika emerdi, sevinçten deliye dönerdim. Sonra 3 gün almazdı. Bari dedim emziği bir şeye batırayım. Aklıma gaz ilacı geldi. Tadını da seviyor Alin. Gaz ilacını emziğin üzerine koyarak vermeye başladım. Bu sefer de Alin benden akıllı çıktı, ilacı tamamen aldıktan sonra emziği bırakıyordu. Biz böyle savaşırken 3 kızını da memede uyutmuş emzik veya biberon vermeyi başaramamış bir arkadaşımla buluştum. Bana sakin olmamı, memede uyutmanın o kadar da kötü olmadığını, gece daha derin uyuduklarını ve pek uyku problemi çekmediklerini anlattı. Tek sıkıntı en az 13-14 ay emzirmek zorunda kalmıştı ve gece beslenmesini erkenden kesememişti. Arkadaşımla geçirdiğim o birkaç saat ve anlattıkları öyle iyi geldi ki bana, rahatladım, sakinleştim ve durumu kabullendim. Nasıl olacak bilmiyordum ama Alin emzik almazsa memede uyuyacaktı. Tamam, dedim. Öyle olsun.

Eve döndüğümde emzirdim, öptüm kokladım son bir kez daha emzik deneyeyim dedim. İnanamadım, Alin emziği büyük bir iştahla aldı ve uykuya daldı. Tesadüf mü yoksa benim rahatlayıp emzik stresini bir kenara bırakmamdan mıdır nedir, küçük kız pes etti. Gözlerim doldu. Başarmıştım. Başarmış mıydım? Baktım emdikçe emiyor ve uykuya 5 dakika içinde geçti. Mutluluğumu anlatmam imkansız.

photo-2

Yine de emziğe bayılmıyor. Koray deli olurdu bazen iki tane birden ağzına sokardı, iki de elinde taşırdı. Alin öyle değil. Hala değil. Hala zorla alıyor. Alıyor ama. Uykuya geçmesinde kesin yardımcı, kimse aksini iddia edemez. Koray’da yaptığım hatayı yapmıyorum, sakinleşsin diye emzik vermeye çalışmıyorum. Emzik=Uyku sadece. Biraz mızmızlandığından oyalansın diye emziği kullanmıyorum. Daha zorlanıyorum belki ama bu sefer kararlıyım. Bağımlı olmasına izin vermek niyetinde değilim. Uykuya geçmesine yardımcı olsun yeter. Dediğim gibi kızım da zaten çok sevmiyor. Örneğin gece uyandığında asla emzik almıyor. Şimdilik memede uyumasına izin veriyorum. Bakalım gece emzirmesini kesmeye kalktığımda neler gelecek başıma?

Emzik vermeyi başaramamış anneler genelde kötülerler ama işin gerçeği o kadar gereksiz, kötü bir şey olmadığı. Emme refleksi ile doğan bebeğin bu ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur, sakinleştirir, uykuya geçmesine yardımcı olur. Emzik bağımlılık haline gelince sıkıntı orada başlıyor. Çünkü emzik ağzından düşmeyen bir çocuk oluyor karşınızda. Buna benim oğlum iyi bir örnek. 2 yaş 2 aylıktı bıraktığında ve o dakikadan itibaren konuşması arttı. Sonradan anladım emzik konuşmasına engelmiş. Gayet güzel konuşurdu ama ihtiyaç duymuyordu sanırım. Meğer söyleyecek ne çok şeyi varmış Koray’ın. Emzikten sonra bir daha susmadı zaten. Bir diğer problem de 2-3 yaşına kadar emzikle yaşayan çocuğun uykuya başka türlü geçememesi veya gece yarısı uyandığında uyuyamaması. Koray’ın gece uyanmaları emzikten sonra başladı demiştim ya daha önce sırf bu yüzden Alin’i 1 yaş civarı zor alıştırdığım emzikten kurtarmayı planlıyorum. Planlıyorum da konu çocuk olunca büyük konuşmamayı öğrendim ben.