7 aylıkken kahvaltı ve pirinç unu ile hazırlanan muhallebi eklendi menümüze. Eklendi de Koriş elimizdeki bisküvilere, poğaçalara saldırmaya başlayınca anladık ki, bizim minik adam büyük büyük yemek istiyor. Sabahları verdiğimiz klasik bulamaç: cicibebe bisküvi, tuzsuz peynir, bir kaşık pekmez, anne sütü/formül süt, tereyağ ve haşlanmış yumurta sarısı karışımını afiyetle yiyor sonra da bizim kahvaltı soframızda ekmek, peynir, domates ne varsa götürüyordu. Ezmeye gerek yok muydu acaba??? Dişlerini soruyorsanız. YOK. Diş YOK. Aylardır salya akıyor, çıktı çıkacak derken, diş yok. Koriş’i engellemiyor bu durum tabi ki. Doktorumuz 8 aylıkken köfte ve balık yedirmeye başlayabilirsiniz demişti. Bu iş git gide eğlenceli olmaya başlıyor.

Balığı öğle menüsünde verecektim. Sabah uyanınca ilk işim en taze balığı almak için evden çıkmak oldu. Levrek’te karar kıldım. Yağlı kağıdın içine iyice yıkayıp 1-2 damla limon sıktığım levreği koyup, katladım, kürdanla kapattım ve fırında 250 derecede 20 dakika pişirdim. Yağlı kağıdın içinde hem kendi suyunda pişmiş oluyor hem de koku yapmıyor. Balığın yanına da domates rendeledim. Koriş ağzını şaplata şaplata bir yedi ki levreği, sonunda tabağını yalamaya çalıştı hızını alamayıp kafasının üstüne koydu.

Sabah kahvaltılarını da omlet şeklinde vermeye başladık. Daha doğrusu annemin fikriydi. Azıcık minicik sütle. 1 yaşına kadar inek sütü vermiyoruz ya. İlk gün korka korka yedirdik acaba süt alerji yapacak mı diye, baktık sorun olmadı. Koriş omletini bir güzel yedi. Karnı doydu hepimiz rahat ettik. Ben Koriş 10 aylık olunca anne sütünü kesmeye başlarım diye düşünüyordum. Yaz sonuna denk geliyordu. Kendisi ise 9 aylık olduğunda anne sütü almamaya başladı. Emzirmek için pozisyon aldığımda kucağımdan kayıp gidiyordu. Ben de 1-2 ısrardan sonra bıraktım. Aptamil süt vermek istemesem de ihtiyacı olan protein ve kalsiyumu almak zorundaydı, durum böyle olunca sabah uyanınca ve öğle uykusundan sonra 1 büyük biberon aptamil içmeye başladı. Başlarda yadırgadı sonra alıştı. Normalde anne sütü almaya devam etse 3-4 süt öğünü olacaktı ama hem kendisi çok bayılmadığından hem de ben yapay bir gıdaya fazla takılmak istemediğimden, yoğurt ve peynire yüklendim. Koriş’in de itirazı yoktu zaten.

9 aylık oldu diş hala yok ama bizimle beraber sofrada yerini alıp balıkları, köfteleri afiyetle yiyor.