DryNites® ve Türk Çocuk Ürolojisi Derneği, Türkiye’de 1 milyon çocuğun yaşadığı gece alt ıslatma problemi hakkında aileleri ve çocuklarını bilinçlendirmek için “DryNites®’LA ÇOCUKLAR GÜLEREK UYANSIN“ projesine imza attılar. Hepimizin yakından tanıdığı gazeteci, yazar ve üç çocuk annesi Pınar Reyhan Özyiğit de sözcüsü olduğu proje toplumsal bir soruna el atıyor aslında. Gece alt ıslatma problemi tahmin edilen de çok daha yaygın. Ancak kimse bunu dile getirmek istemiyor. ‘Elbet geçer’ düşüncesiyle görmezden geliniyor. Oysa sabahları ıslak bir yatakta uyanan çocuğun nasıl sıkıntı çektiği kimsenin aklına gelmiyor.

Huggies’in gece alt ıslatma problemi yaşayan çocuklar için geliştirdiği gece külodu DryNites®’ın başlattığı proje kapsamında bir de websiteleri var: www.cocuklargulerekuyansin.com Sitede konuyla ilgili detaylı bilgiler, uzman görüşleri var. Aileler kendi sorunlarını paylaşabildiği gibi soru sorup yanıt alıyorlar. Sitede Pınar Reyhan Özyiğit de konuyla ilgili yazılar paylaşıyor. Proje herkesin desteğine ve sorularına açık.

www.cocuklargulerekuyansin.com tüm çocukların yüzünün gülmesini isteyenlerin buluşma noktası olarak görev yapıyor.

Enürezis Noktürna yani bilinen adıyla Gece Yatak Islatma Problemi “mesane kontrolünün sağlanmış olmasının gerektiği yaştan sonra idrarın istem dışı olarak boşalması” anlamına gelmekte. Gece alt ıslatması, çocuğun idrar torbasının idrarı gece boyunca tutamamasından kaynaklanıyormuş.

  • Türkiye’de 1 milyondan daha fazla çocukta görülüyormuş
  • 4 – 12 yaşları arasındaki çocukların yaklaşık % 20’si geceleri yataklarını ıslatıyor.
  • Yatak ıslatma, kızlara oranla erkeklerde daha yaygın. Yataklarını ıslatan çocukların üçte ikisi erkek çocuklar.
  • Yataklarını ıslatan çocukların % 72’si 11 yaşına gelinceye kadar bu sorundan kurtuluyor, % 99’u ise 15 yaşına gelinceye kadar bu sorunu aşmış olacak.
  • Çeşitli sebepleri olabilen bu sorunun genetik veya psikolojik sebepleri yanında, idrar torbası kapasitesinin yetersizliği, ya da tuvalet ihtiyacında beyne komut gitmemesi, geceleri idrar üretimini azaltmak üzere salgılanan hormonun (ADH) düşüklüğü gibi nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor.
  • Çeşitli sebepleri olabilen bu sorunun genetik nedenlerinin yanı sıra gece tuvalet ihtiyacı için uyanamama, mesanenin yetersiz olması ve fazla idrar üretimi de diğer etkenler. Üstelik psikolojik sıkıntılar bilinen aksine gece yatak ıslatmanın nedeni değil sonucu. Elbette bir takım davranış bozuklukları yüzünden gece alt ıslatma görülüyormuş.

 

Çocukların likid tüketimini gündüz saatlerine yoğunlaştırmak, uykudan önce gece tuvalete kaldırmak ve ailece anlayış ve sevgi göstererek atlatılmaya çalışılan bu süreçte DryNites® emici gece külodu çocukların temiz ve kuru uyanarak yeni bir güne başlamalarına yardımcı oluyor.

Dört yaşından büyük çocukların yatak ıslatma problemlerine karşı geliştirilen emici gece külodu DryNites®, çocuğun rahat bir uyku uyumasını sağlıyor. Külot gibi kolaylıkla giyilebilen emici gece külodu DryNites®, çocukların gece boyunca huzurla uyumalarını sağlarken ince yapısı sayesinde giysi üzerinden belli olmuyor. Kızlar ve erkek çocuklar için farklı emicilik ve renklerde üretilmiş olan DryNites®’ın küçük (4-7) ve büyük (8-15) yaşlarına uygun boyları bulunuyor.

Gece alt ıslatma gibi yaygın bir problemi biz ebevenylerin iyice öğrenip bu bilinçlendirme sürecine katkıda bulunması gerekiyor.  Siz de tıklayın konu hakkında bilgi edinin, paylaşın…