Mışıl mışıl uyuyan Alin’in bir anda geceleri sık uyanmaya başlamasından şikayet ettiğim dönemde birkaç arkadaşım bana Dreamfeeding yapmamı yani Rüya Öğünü vermemi önermişti. Bebeği uyandırmadan besleyip yatağına yatırıyorsunuz demek aslında bu.

Uyku eğitiminin bir parçası sayılan rüya öğününü akşam 10-11 arası verilmesi gerektiğini söylüyor Tracy Hogg. Hem kolay hem zor bir yöntem. Bebeği kucağınıza alıp mümkünse biberon ile besleyip yatağına nazikçe geri koyuyorsunuz. Böylece açlık yüzünden uyanmasını engellemiş oluyorsunuz. Bir süre sonra miktarı azaltabilirsiniz zaten çoğu bebek gün içinde iyi beslenip katı gıdaya tam olarak geçince gece öğününe ihtiyaç duymadan kesintisiz uyumaya başlayabilir hale geliyor. Rüya öğününü biberonla vermek en iyisi çünkü bu şekilde uyanmadan daha kolay besleniyor ama başka çareniz yoksa ya da tercih etmiyorsanız emzirebilirsiniz ancak biraz daha zor olabiliyor. Bebeğin emebilmesi için daha fazla güç sarfetmesi gerekeceğinden onu uyarmak lazım. 4 aylıktan itibaren rüya öğününden sonra sabaha kadar beslenmesine gerek olmadığını söylüyor Tracy Hogg ve gece uyandığında biberon vermek veya emzirmek yerine pış pışla uyutmaya çalışmayı öneriyor.

Rüya öğününde amaç bebeği uyandırmadan, derin uykusundan kaldırmadan beslemek ve açlık yüzünden uyanmasını engellemek. Böylece daha uzun periyodlarda uyuyacak ve sonunda kesintisiz uykuyu öğrenecek. Elbette her bebek için uygun olmayabilir. Eğer bebeğiniz gecede en az 2-3 kere uyanıyor ve az da olsa emiyorsa açlıktan uyandığına eminseniz rüya öğünü metodunu uygulayabilirsiniz. Tam olarak doymuş bir bebeğin kesintisiz 6-8 saat uyuması bekleniyor çünkü.

Rüya öğünü nasıl uygulanır? Biberonla beslemek en kolay çözüm. Aslına bakarsanız kucağınıza bile almanıza gerek kalmayabilir. Yatağındayken bile besleyebilirsiniz. Biberonda yeterli miktarda süt olduğundan emin olun, şişeyi bitirmiş ve daha fazlasını isteyen bebek sinirle tamamen uyanabilir bu da size gecenin zehir olması anlamına gelir. Emzirirken ise bebeğin sütün tadını alacak kadar dudaklarını hareket ettirmesi daha zor olacağından biraz müdahale gerekebilir. Yanağına dokunun, alt dudağını uyarın, meme ucunuzu dudaklarının arasına yerleştirmeye çalışın eninde sonunda emmeye başlayacaktır.

Rüya öğününe alışmak/alıştırmak hemen ilk günden kolay olmayabilir. Bebeğin alışması zaman alabilir. Siz her gün aynı saatlerde bebeğinize rüya öğünü vermeye devam edin. Başarıya ulaşmak için en önemli noktalardan biri sakin olmak ve bebeği olabildiğince nazikçe beslemek. Zaten sizin rahat olmanız bebeğin de rahat olması demektir. Keyfini çıkardığınız bu anlardan sonra bebeğinizin de uykuya dalması bir o kadar kolay olacaktır.

Rüya öğünü ne zaman ve nasıl kesilir? Yaklaşık 8-9 aylıkken bebek katı gıda düzenine tam olarak geçince gece beslenmesine ihtiyaç duymaz. Rüya öğününü kesmek için yapılacak şey bebeğinizi beslemeyi her 3-4 günde bir 15 dakika öne çekmek.

Bizden örnek verecek olursam Koray’da işim çok kolay olmuştu. 6 ay civarında gece 11 gibi biberonla süt veriyordum sonraki uyanışlarında ise önce rezene verdim. Bir-iki hafta sonra ise rezeneyi de kesip emzik ve pış pış ile uyuttum. Çok geçmeden uyanmamaya başladı. Benim niyetim 8-9 aya kadar devam ettirmekti rüya öğününü ama 7 ay olduğunda Koray gece sütüne itiraz etmeye başladı. Artık gece beslenmeden sabaha kadar uyur olmuştu. Sanırım şanslıydım işleri benim için kolaylaştıran bir oğlum vardı.

Alin Hanım’da ise işler bir tuhaf. Uyuduktan tam ama tam 3 saat sonra uyanıyor ve ne emzik ne pış pış kabul etmiyor. İlla emecek. Oysa yatmadan önce tıka basa doyduğuna eminim. Sanırım bizimkinin rüya öğününü o 3 saat dolmadan hemen önce vermem gerekiyor. Dilerim işe yarar.

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

14 Comments

 1. Yazi icin cok cok tesekkurler :) ama yine soracagim, bu yonteme baslamak icin uygun zaman 4 aylikken midir? Sanirim o siralarda gaz cikarma derdi de olmuyor? Yontem basarili olur ve bebek sabaha kadar uyursa, dolan gogusleri gece yarisinda sagip bosaltmak gerekmez mi? Sagmazsak/emzirmezsek sutumuz azalmaz/kesilmez mi?

 2. bende kızıma 5 aylıktan beri uyku öğünü uyguluyorum ama 9 aylık oldu hala kesemedim. bütün biberonu içip bitirdiği için kıyamıyorum sanırım 1 yaşına kadar devam edeceğim:)))

 3. Ben de denedim bu yöntemi ama başarılı olamadım. Gece 11 den sonra da hep kalktı ve sizin kız gibi emzirmeden uyutamadık. Şimdi oğlum 8,5 aylık bazen 3 kere bazen bir kere kalkıyor. Gündüz katı gıdayı da güzel alıyor. Biberon aldırabilsek rezene yöntemini deneyebiliriz.

 4. Benimki 1 yaşına giriyor yarın ama fix her gece en az 2 defa uyanıyor. Halen emiyor ve biberonla hiç beslenmedi, gündüz güzel yiyor hatta gece maması da yapıyorum ama özlüyor mu neyse uyanmadan bir gecemiz geçmiyor

 5. Benimki 11 aylik ve gece 2 kez uyanmasi benim icin tatli bir hayal. 5, 8, 10 kez uyanan cocuga 3 kez dreamfeeding yapmaya raziyim. Ama acliktan uyanmiyor ki. Uykusunun hafif evresinde uyaniyor ve beni istiyor. Uyku egitimi dusunmuyorum. Bana gore de degil, ona gore de. Bekliyoruz sadece.

 6. Özlem Elgün Harputluoğlu siz hatırlatma yapmasanız gerçekten de görmeyecektim bu soruyu. Kusura bakmayın kaçırmışım. Tracy Hogg’un kitabını okudunuz mu? Aslına bakardanız mümkün olan en erken zamanda başlamanızı öneriyor. Gece boyu çok şişer ve sizi rahatsız ederse kalkıp sağmak en iyisi elbette.

 7. Yanıt için teşekkür ederim SlingoMOM. Kitabi hamileyken edinip bir kismini okumustum ama sanirim tekrar gozden gecirmem gerek. Bu arada bir sure once 2 ayini dolduran kizimi dun, tum aileyi buyuten, cok guvendigimiz doktorumuza goturduk. Bu konuyu da danistim kendisine. Bu yontemi pek tavsiye etmedigini, belki 9 aydan sonra uygulanabilecegini soyledi.

 8. Merhabalar
  Oglum 9 aylık gece emzırmelerı sutum az oldugundan kestım fakat 8bucukta doyurup yattıktan sonra sabaha kadar 3 saatte 1 uyanıyor. 11.30-2:00-5:00-7:00 ve son olarak tamamen 8-8 bucuk

  Gece 2 kere vıberon werınce bıtırıp uyuyor. Dıgerlerınde tektrar sallamam gerekıyor.
  Gece acıkıyor yanı. Su ıstemıyor emzık almıyor. Tavsıye edebılccegınız bıraey warmı?

  Tesekkurler :):)

  1. Gündüz beslenmesi iyi ise gece acıktığı için degil aliskanliktan uyaniyordur.
   Ben olsam biberon ile vermeyi de keserdim. Sallamayı da azaltmanız gerekiyor.

 9. Merhaba, ben 2 aylıktan itibaren her gece 10:30 gibi rüya öğünü verdim kızıma. Şimdi 17 aylık oldu hala veriyorum… Gün içerisinde süt içiremediğim için rüya öğününü bir türlü bırakamadım. Ama artık inek sütü içmeye başladı bu yüzden bırakmak istiyorum. Nasıl bir yöntem izlemeliyim? Azaltarak mı yoksa aniden mi bıraktırayım sizce?

 10. Merhabalar, ben de uyku öğününe kitabı okuyunca başladım 10:30-11 gibi emziriyorum uyanmadan devam ediyor ama 2:30 3:30 arası hep uyanıp yeniden emiyor :/ uyandığında pış pış yapıp uyuyor 1 saatte yeniden kalkıyor ağzını şıpırdatıyor kaka gaz çıkarıyor ben de emziriyorum emiyor iki memeyi de yatıyor.. Nerde yanlış yapıyorum neden başarılı olmadı acaba?
  Önce kaka ile uyanıyordu şimdi o da kesildi uyanıyor emip geri uyuyor biogaia başlamıştık belki ondan oldu baya oldu başlayalı

 11. Merhaba benim oğlum da 7 aylık oldu alin gibi o da gece uyanınca emmeden uyumuyor 3 saat sonra kalkıyor ve gecede 3 -4 kez uyanıyor. Siz Alin de nasıl çözdünüz bu olayı

Leave a Response