Mışıl mışıl uyuyan Alin’in bir anda geceleri sık uyanmaya başlamasından şikayet ettiğim dönemde birkaç arkadaşım bana Dreamfeeding yapmamı yani Rüya Öğünü vermemi önermişti. Bebeği uyandırmadan besleyip yatağına yatırıyorsunuz demek aslında bu.

Uyku eğitiminin bir parçası sayılan rüya öğününü akşam 10-11 arası verilmesi gerektiğini söylüyor Tracy Hogg. Hem kolay hem zor bir yöntem. Bebeği kucağınıza alıp mümkünse biberon ile besleyip yatağına nazikçe geri koyuyorsunuz. Böylece açlık yüzünden uyanmasını engellemiş oluyorsunuz. Bir süre sonra miktarı azaltabilirsiniz zaten çoğu bebek gün içinde iyi beslenip katı gıdaya tam olarak geçince gece öğününe ihtiyaç duymadan kesintisiz uyumaya başlayabilir hale geliyor. Rüya öğününü biberonla vermek en iyisi çünkü bu şekilde uyanmadan daha kolay besleniyor ama başka çareniz yoksa ya da tercih etmiyorsanız emzirebilirsiniz ancak biraz daha zor olabiliyor. Bebeğin emebilmesi için daha fazla güç sarfetmesi gerekeceğinden onu uyarmak lazım. 4 aylıktan itibaren rüya öğününden sonra sabaha kadar beslenmesine gerek olmadığını söylüyor Tracy Hogg ve gece uyandığında biberon vermek veya emzirmek yerine pış pışla uyutmaya çalışmayı öneriyor.

Rüya öğününde amaç bebeği uyandırmadan, derin uykusundan kaldırmadan beslemek ve açlık yüzünden uyanmasını engellemek. Böylece daha uzun periyodlarda uyuyacak ve sonunda kesintisiz uykuyu öğrenecek. Elbette her bebek için uygun olmayabilir. Eğer bebeğiniz gecede en az 2-3 kere uyanıyor ve az da olsa emiyorsa açlıktan uyandığına eminseniz rüya öğünü metodunu uygulayabilirsiniz. Tam olarak doymuş bir bebeğin kesintisiz 6-8 saat uyuması bekleniyor çünkü.

Rüya öğünü nasıl uygulanır? Biberonla beslemek en kolay çözüm. Aslına bakarsanız kucağınıza bile almanıza gerek kalmayabilir. Yatağındayken bile besleyebilirsiniz. Biberonda yeterli miktarda süt olduğundan emin olun, şişeyi bitirmiş ve daha fazlasını isteyen bebek sinirle tamamen uyanabilir bu da size gecenin zehir olması anlamına gelir. Emzirirken ise bebeğin sütün tadını alacak kadar dudaklarını hareket ettirmesi daha zor olacağından biraz müdahale gerekebilir. Yanağına dokunun, alt dudağını uyarın, meme ucunuzu dudaklarının arasına yerleştirmeye çalışın eninde sonunda emmeye başlayacaktır.

Rüya öğününe alışmak/alıştırmak hemen ilk günden kolay olmayabilir. Bebeğin alışması zaman alabilir. Siz her gün aynı saatlerde bebeğinize rüya öğünü vermeye devam edin. Başarıya ulaşmak için en önemli noktalardan biri sakin olmak ve bebeği olabildiğince nazikçe beslemek. Zaten sizin rahat olmanız bebeğin de rahat olması demektir. Keyfini çıkardığınız bu anlardan sonra bebeğinizin de uykuya dalması bir o kadar kolay olacaktır.

Rüya öğünü ne zaman ve nasıl kesilir? Yaklaşık 8-9 aylıkken bebek katı gıda düzenine tam olarak geçince gece beslenmesine ihtiyaç duymaz. Rüya öğününü kesmek için yapılacak şey bebeğinizi beslemeyi her 3-4 günde bir 15 dakika öne çekmek.

Bizden örnek verecek olursam Koray’da işim çok kolay olmuştu. 6 ay civarında gece 11 gibi biberonla süt veriyordum sonraki uyanışlarında ise önce rezene verdim. Bir-iki hafta sonra ise rezeneyi de kesip emzik ve pış pış ile uyuttum. Çok geçmeden uyanmamaya başladı. Benim niyetim 8-9 aya kadar devam ettirmekti rüya öğününü ama 7 ay olduğunda Koray gece sütüne itiraz etmeye başladı. Artık gece beslenmeden sabaha kadar uyur olmuştu. Sanırım şanslıydım işleri benim için kolaylaştıran bir oğlum vardı.

Alin Hanım’da ise işler bir tuhaf. Uyuduktan tam ama tam 3 saat sonra uyanıyor ve ne emzik ne pış pış kabul etmiyor. İlla emecek. Oysa yatmadan önce tıka basa doyduğuna eminim. Sanırım bizimkinin rüya öğününü o 3 saat dolmadan hemen önce vermem gerekiyor. Dilerim işe yarar.