Ligin bitmesine günler kala evde ortalık kızıştı… En iyisi baştan anlatayım.
Bizim En Büyük Aile’nin bu hayatta iki derdi vardır: Birincisi YEMEK, ikincisi ise TAKIM. Daha doğrusu FB- GS sürtüşmesi. Ama ne sürtüşme. Bir araya gelindiğinde konu en sonunda FB-GS’ ye geliyor. Erkeklerle kalsa yine iyi. Çoluk çocuk, hepimiz olayın içindeyiz. Fenerliler ve anti-fenerliler diye adlandırmaya başladık sonunda. Herkes fanatik. Derbilerin olduğu akşamlar karşılıklı telefn trafiğine telekom ve Turkcell bile şaşırıyordur.

Aile büyükleri Fenerli, gençler ve genç kalanlar Galatasaraylı. Kerem ve Ben hariç. Her maça gidip sahaya pet şişe atanlar mı dersiniz? Galatasaray’ın şanlı(!) tarihini şu anki yönetiminden bile daha iyi bilen mi dersiniz? Neredeyse herkes takımının formasıyla geliyor aile toplantılarına. Gelelim esas konuya…. Koray. Ailenin küçüğü hangi takımı tutacak derdine?

Anne Fenerli, baba Galatasaraylı. Dayı, dede Fenerli, anneanne Galatasaraylı… Eee ne olacak şimdi? Koray’ı yakalayan marş öğretmeye çalışıyor. Ben de tabi ki… ama avantajımı kullanarak her an Fenerbahçe’den bahsetmiyorum. Gerçekten. Bir an düşünüyorum belki baba-oğul maça gitmek isterler. Sonra aklıma geliyor Sarp’ın Galatasaraylı değil Anti-Fenerbahçeli olduğu. Maça gitmek gibi bir derdi yok onun. Oysa dayısı ve dedesiyle maça pekala gidebilir. Hem tipine de yakışıyor sarışın mavişime benim.

Takım sevgisi de bir başka oluyor.

Haberini bile buldum tesadüfen. Meğer futbol takımlarının fanatik taraftarları anne-babaların,  bebekleri doğar doğmaz forma giydirme merakının, takım mağazalarındaki bebek ve çocuk ürünlerinin en az yetişkinler kadar satış yapması sağlıyormuş. Doğrudur bu haber. Biz karı-koca aynı takımı tutuyor olsak Fenerium bizim eve akardı.

Üstelik bu haberden yola çıkarak biraz daha araştırayım dedim ne durumda olduğumuzu. Yazılanlara göre biz ailecek alkolikler gibi tedavi görmesi gereken fanatik taraftarlar oluyormuşuz ve psikolojik tedaviye ihtiyacımız varmış. Fanatiklilik bir tür bağımlılık olarak kabul ediliyomuş. Şiddet olaylarına henüz rastlanmadı. Bolca küfür vardır en fazla. Erkek erkeğe seyredildiğinde küfürlerin çeşitliliği de artıyor.

Eşin-sevgilin mi? Yoksa takımın mı?

Cevap vermesi zor valla. Sarp bana şaka yollu ”Galatasaraylı olmazsan evlenmem seninle” gibi şuursuzca bir laf etmişti düğüne 1 ay kala. “Buyur kapı şurada” demiştim kendisine. Bir de evlenince takım değiştirenler var ya… Cinsiyet değiştirseler de olur bence aynı şey. Beni ben yapanlardan biri takım aşkım. Az ya da çok. Herkes biliyor İrem Fenerlidir, Orhun deli Cimbomludur.

Bir sürü yazı var internette, gazete ve dergilerde. Çocukların takım tutması ile ilgili. Türkiye’de futbol en önemli hadise resmen ve çocukların da buna karışması istenmiyor. Artan şiddet olayları, futbolcuların tartaklanması, hakemlerin tehdit edilmesi veya yenilince kendini yerden yere atan taraftarlar elbette görmeyi istemediğimiz şeyler. Çocuklarımız sadece futbolda değil, hiç bir şartta şiddete baş vurmamalı zaten. Eğitim bunun için olmalı. Takım tutmamak için değil.

Peki ya bizimki?

Koray’ın hangi takımı tutacağı bir muamma. Herkes merakla bekliyor. Ben arkamı döndüğümde annem kulağına GS marşı fısıldıyor, kuzenler ise gizlice aldıkları GS formasını zavallı oğluma giydiriyorlar. Dayısı Fenerium’dan body-tulum getiriyor. Ben arada Sarı-Lacivert diye bas bas bağırıyorum evde. Koray’a eğlence oluyor tüm bu çabalarımız. Herkese maviş maviş bakıp eşlik ediyor. Biz de tamam diyoruz bu Fenerli/ Cimbomlu diye.

Bir de babamızın babası var. O da Beşiktaşlı… Bak şimdi? O bizim gibi değil. Kibar. Konusunu bile etmiyor sadece Koray’a siyah-beyaz renklerde oyuncaklar ve toplar getiriyor. Beşiktaşın adı bile geçmiyor.

Amaaa…

Sıkı durun Koray’ın en sevdiği hayvanları sayıyorum: Penguen, Zebra, İnek ve Dalmaçyalı… Şimdi bu ne demek oluyor????

Yok yok ben Fenerli yaparım oğlumu…Yani heralde yaparım, yapmalıyım!!!

Sonuç malum. Bursa şampiyon. Bravo onlara. Ben bir de maçı Bursa’da Galatasaraylı Bursalılarla seyrettim. Düşünün halimi.  Tüm dünyanın diline düştük yanlış anons yüzünden. Twitter, Facebook wall’lar FB şakalarıyla dolduruluyor… Gerçi şampiyon olsak da ŞİKE iddialarıyla uğraşacaktık. Neyse… Yensen de yenilsen de, TEKSİN SEN FENERBAHÇE.