Koray 10 aylıktı ve hala diş yoktu. Neredeyse her gün bir arkadaşım, bir kuzen, bir aile büyüğünden dişlerin akıbetini öğrenmek için telefon alıyordum. Üstelik yürüdü yürüyecek. Bir yerlere tutunarak ilerliyor, koltuklara çıkmaya çalışıyor ama diş yok. Bu kadar çok soran olmasa takılmayacağım da, etrafta da bu kadar geç diş çıkaran bir bebek olmayınca sinir gelmeye başlamıştı. Yemek yiyor mu yiyor ama lifli gıdalarda biraz zorlanıyoruz. Koriş’in ilk yaşını kutladığımızda inanır mısınız dişten eser yoktu. Birkaç gün sonra da Amerika’ya tatile gidecektik. Gitmeden de doktorumuza görünelim, yanımıza almamız gereken ilaçların reçetesini yazdıralım dedik. Deniz hanım, ”İrem bu sefer ciddiyim 2-3 güne kadar dişleri çıkacak” dedi. Gerçekten de diş etleri kabarmış, beyazlaşmıştı alt çenede. Çok huzursuzluk yaparsa, çok ağlarsa parasetamollü ağrı kesici verebilirmişim.

Biz Amerika’ya gittik, 3 gün sonra Koray’ın alt çenede belli belirsiz bir beyazlık vardı. Zarla zorla ”bakalım Koray’ın dişleri çıkmış mı?” oyunuyla parmağımın ucunu diş etine değdirdimde tırtıklı bir şey hissettim. Oğlumun da dişi vardı artık. Memleketine gelmeyi bekliyormuş dişler çıkmak için. Bu arada Koray ağrısı varmış gibi davranışlar göstermedi ya da ben hızır gibi yetişip her gece bolca jeli sürdüğümden dişleri zahmetsizce ve acı vermeden yükseldi. Sadece Amerika içi 6 saatlik uçak yolculuğunda ilk defa bir ağlama krizine tutuldu. Jeli sürdükten 5 dakika sonra da sustu ve sakince uykuya geçti.

3 haftada dişler iyice görünür hale geldi ama başka bir gelişme yine yoktu diş etlerinde. Bense bir başladı mı arka arkaya çıkmaya başlayacak zannediyordum. İki hafta önce yani ”Koriş 15 aylık” dediğim gün,  iştahsızlık, hafif bir ishal ve gece uykularından sık sık uyanma hali başladı. Var olan iki minik dişe çok iyi bakıyorduk ve her öğünden sonra özellikle de gece yatmadan önce muzlu diş macunu ile fırçalıyorduk. İşte o hafta elletmiyordu dişlerini. Elimden kaptığı gibi fırçayı, ters çevirip diş etlerini kaşıyordu. Geçen hafta yanağımdan öpmeye çalışırken, kendini kaptırıp minik bir ısırık aldığında hissettim üstten gelenleri. Bu hafta sıkıntıları azalacağına arttı. Sık sık elini ağzına götürüp ağlıyor. Sanırım bundan sonrakiler biraz daha ağrılı olacak. Uzun süredir görmediğim şekilde dişlerini kaşıyor. Gece uyanmaları da sıklaştı. Nerdeyse her gece 2 biberon su içiyor. 4 saatte bir jel sürüyoruz. Kaka durumu son derece gevşek ama ateş yok allahtan. İştahsızlığını pek anlayamadım. Yemek yemek istemiyor ama nedense Nutella için ağlıyor. Diş ağrısını alıyor heralde.

Sonuç olarak 23 Şubat 2010 itibariyle Koray’da 4 diş mevcut. Gelenler var, bekliyoruz. Bundan sonraki süreç köklülerin ortaya çıkışı olduğundan biraz daha fazla sıkıntı yaşatabilirmiş. Bakalım dört gözle bekliyoruz.

 (Tags: Casino Online)