Bu hafta Koray’ın fiziksel gelişiminden son durumlarından bahseder oldum. Emziren Anneler mail grubunda ‘Çıkmayan diş paniğini’ paylaşan bir annenin mailinden sonra aklıma geldi Koray’ın tuhaf diş gelişimi de en son haberleri vermek istedim.

Yaklaşık 5 aylıktan itibaren salya ile yaşamaya başlamıştık. Çıktı-çıkıyor, patladı, göründü derken bekle allah bekle. Diş çıkarma belirtileri meğer ne çokmuş. Ağız çevresinde kızarıklık, ishal, huzursuzluk, ateş, diş etlerinde kaşıntı… İnanır mısınız, ben ağız çevresinde kızarıklık bilgisini aldığımın ertesi günü Koray’ın dudaklarının kenarında isilik gibi kırmızılıklar oldu. ‘Akşama diş geliyor’ dedim. 7 aylıktı bunu söylediğimde. YOK. Ne gelen var, ne çıkan. O kızarıklık da neydi? Hayal mi görmüştüm yoksa? Diş eti jellerimiz her an elimin altında. Yolda sokakta ağrısı tutarsa diye hazırlıklıydım. 9 ay doktor kontrolümüzde, hafif hafif kabartılar vardı diş etlerinde. Doktorumuz ‘yavaş ilerliyor ama 10 güne kadar ilk diş çıkar’ dedi. Kaç 10 gün? Koray’ın ilk dişinin ucunu gördüğümüzde 12,5 aylıktı. Yani 1 yaş doğum gününde pastasını bile dişsiz hali ile götürmüştü. Bu arada doğum gününden önceki iki gün ateşi vardı. 38 dereceye çıktı durup dururken. ‘Bak işte’ dedim kendi kendime, diştendir artık bu. Meğer 6.hastalıkmış. Bu sefer de olmadı.

13 aylık olmasına günler kala, altta iki minik beyaz kabartı görmüştük. Beklemeye başladık. O kadar yavaş büyüyordu ki dişler. Sonraki ay üstten de iki diş geldi. Demek her ay artarak ağzındaki dişleri tamamlayacaktı. Eeee başka? Yok. 15 aylık oldu. Yine haber yok. 16 aylık, 17 aylık. 18.ayında alt çenedeki en büyük azılar diş etinde yükselmeye başladı. Önler, köpek dişleri? Haber yok. Yemekleri öğütmek için azılara ihtiyacı olduğunu anlayınca arkaya kuvvet verdi heralde, dedik. Azılar arka arkaya çıkmaya başladı. Nerdeyse 22 aylık Koray Bey’in köpek dişleri eksik sadece. 2 yaş doğum gününde büyük ihtimalle tüm dişler yerinde olacak. Zaten demişti doktorumuz ’18 ile 24 aylıkken diş gelişimi tamamlanır.’ diye. Hatta bir hastasının ilk dişi 18 aylıkken çıkmış.

Koray’ın diş belirtileri

Altta çıkan ilk dişlerimizde biraz sıkıntı çektik. Hafif ishal. Dişlerde kaşınma. Baby Orajel ve özellikle de Hylands Teething Gel hayatımızı kurtardı. Geceleri yatmadan önce jeli sürüp uzun uzun izin verdiği müddetçe masaj yapıyordum diş etlerine. Zaten elletmediği gün anlıyordum ki diş çıkıyor. Belki de büyüdüğü içindir öyle ağlama krizlerine girmedi. İlk azılar çıkarken başka dertler oldu. Yemek yemedi. 1 hafta boyunca Koray; süt, meyve, kuru mısır gevreği ve kuru kayısı ile yaşadı. Bir de çuku. Özellikle Nutella bir iyi geliyor ki diş ağrısına.(Gerçi Nutella ruha iyi geliyor asıl da neyse…) Kalan dişler çıkarken eli ağzında geziyor, ‘uff’ diyor ve tabi ki çuku istiyor.