Nispeten daha kolay geçer. Ben nefret ederim o ayrı. Çocukla olmaktan değil, otomobil yolculuğundan. Tutar beni, şiddetli mide bulantıları yaşarım. Eskiden daha kötüydüm. Sarp ile tanışmadan önce yani. Benim gibi araba tutan biri, sen git, ralli şampiyonu bir babanın en az onun kadar iyi araba kullanan oğluyla evlen. Eğitildim resmen. Yine de uzun araba yolculukları beni sıkar. Midem bulanacak diye korkarım.

Allahtan Koray benim gibi değil. Babasına benziyor. Bayılıyor arabalara. Gözü şöför koltuğunda zaten. O yüzden bizim yolculuklarımız iyi geçiyor. Ancak onun da bir sınırı var: 4.5 saat. (Mümkünse daha uzun araba yolculuğuna çıkmıyorum) Evet ilk 4.5 saat gık çıkmıyor bizimkinde. Uyuyor, etrafı seyrediyor, şarkı söylüyor. Ondan sonra hala yolumuz varsa özel ilgiye ihtiyacı oluyor. Yanında birinin olması gerekiyor. En sonunda da çıkarıp DVD player’ı koyuyoruz önüne.

Bebek ile seyahat, çocuk ile olandan farklıdır. Benim en çok zorlandığım dönem 12 – 18 ay arası olmuştur. Artık yürüdüğü için oturmak, sabit kalmak istemiyordu. Laftan da pek anlamadığından sıkıntılı anlar yaşıyorduk. O ağlamaklı oluyor ve bağırıyordu, ben daha çok sinirleniyordum. Bu 6 aylık dönemde tam uyku saatlerinde yolculuğa çıkmaya çalıştık. En az 2 saat uyuyordu arabada. Böylece varsa kalan saatlerde süt, bisküvi ve diğer ilgi çekici oyuncaklarla oyalanıyordu.

Çocukla araba yolcuğuna çıkacaklar için listemi veriyorum:

(Oyuncaklar, kıyafetler, su biberonu, ilaçlar… bunlar zaten olmazsa olmazlar. O yüzden ayrıca yazmıyorum. Ben hayatımı kurtaranları sıralıyorum.)

Puset, aman ha sakın unutmayın. Listeye bu da konulur mu diye düşünebilirsiniz. Ancak yolculuk esnasında sağı solu gezelim dersiniz. Ufaklık hemen yorulur ve kucağınıza çıkmaya kalkar. Biz bir kere unuttuk da o yüzden listeye dahil ettim.

Bisküvi/ mısır gevreği, yolculukta yanınızda mutlaka bulundurmanız gerekenlerden biridir. Karnı çok acıkmasa da cazip gelir, oyalanır.

Stickers, son 1 senedir hayatımızı kurtarıyor desem abartmış olmam. Paket paket alıyorum. Yolculuk sonunda elimiz yüzümüz alnımız bacaklarımız ve Koray’ın uzanabileceği her yerde renkli renkli sticker oluyor.

DVD Player, mümkünse almaya çalışın. ‘Bütçe meselesi değil prensip meselesi bu’ diyenler de en azından yolculuklarda kullanmak için alabilirler çünkü öyle bir an geliyor ki huzursuz çocuğu sakinleştirecek tek şey bir çizgi film olabiliyor.

Herkese şimdiden iyi tatiller.

 

Ha bu arada bizim listeye Scooter da eklendi bu yaz :)