Yakın zamanda tuvalet eğitimini tamamlamış olduğumuz ve bu konuda birden fazla yazım olduğu için hala birçok yorum, mail ve mesaj alıyorum. En çok merak edilen tuvalet eğitimine ne zaman başladığımız ve çocuğun hazır olduğunu nasıl anladığım konusu. Ben de edindiğim tecrübeleri, okuduğum kaynakları toparlayıp yazmaya karar verdim hazırlık aşamasını.

Büyük ihtimalle çoğu anne benim gibi bebeğinin ayı kaç olursa olsun her bez değişiminde tuvalet eğitimi aklına geliyordur. Ne zaman başlamalı, ne kadar sürer, ne yapmalı, zor bir süreç  midir sorularının cevabını merak eder dururuz. Açıkçası ben çok korkuyordum ve o gün gelmeyecek diye düşünüyordum. Şimdi ise unuttuk  bile bezli günleri. Geldi-geçti.

Tuvalet eğitiminin tek bir günde halledileceği belli bir yaş dönemi yok. Bilimsel kaynaklar 18-24 aylık bir çocuğun tuvalet eğitimine başlayabileceğini yazıyorlar. Zihinsel ve fiziksel olarak yeterli olgunluğa ulaşma zamanı her çocukta farklılık gösteriyor. Bazen anneler 2.5 yaşında başlıyor, bazıları daha da ileri zamanları bekliyor. Geç dönemin tercih edilmesindeki esas sebep çocuğun tam olarak konuşabiliyor olması ve vücuduna tam olarak hakim olması ancak. Bu kadar beklemeye gerek olmadığını söylüyor uzmanlar. Yapılacak en önemli şey 18-24 ay civarı çocuğunuzu izlemeye başlamanız. Sinyalleri size o verecektir.

Çocuğunuz tuvalet eğitimine gerçekten hazır mı?

Aşağıdaki fiziksel ve zihinsel muhtemel belirtiler sıralanmıştır. Uzmanlar tarafından izlenmesi gerektiği belirtilen işaretlerin hepsinin birden görülmesini beklemeyin. Çocuğun genel hali, davranışları, bağımsız bazı işleri yapabiliyor olması ve söyleneni anlıyor olması önemli.

 • Çocuk düzgün ve bağımsız bir şekilde yürüyor ve hatta koşuyorsa
 • Günde en az bir kere kayda değer miktarda çiş yapıyorsa
 • Bağırsak hareketleri düzenlidir ve rutini vardır.
 • İki saatlik gündüz uykularından kuru bezle kalkıyorsa
 • Tek bir pozisyonda en az beş dakika oturabiliyorsa
 • Pantalon/etek gibi kıyafetlerini kendisi indirip kaldırıyorsa
 • Bezi kirlendiğinde, ıslandığında bundan rahatsız olduğunu belli ediyorsa
 • Banyo-tuvalet alışkanlıklarınıza ilgi gösteriyor, sizin yaptıklarınızı yapmaya çalışıyorsa
 • Sizinle tuvalete girmek ve sizi seyretmek istiyorsa
 • Artık bazı şeyleri kendi kendine yapmak istediğini belirtiyorsa
 • Bir işi başardığında kendiyle gurur duyduğunu gösterir hareketlerde bulunuyorsa
 • Verilen talimatları yerine getiriyorsa. Örneğin: ¨Şu oyuncağı getir¨
 • Çiş ve kaka kelimelerini kullanıyorsa
 • Eşyaları yerlerine koyma işini anlıyor ve hatta yerine koymak için size yardım ediyorsa

Sıralanan bu belirtiler çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığı konusunda az çok fikir verebiliyor. Çocuğunuzu gözlemlemeye başlayın ve asla zorlamayın. Tuvalet, lazımlık, klozet gibi eşyaların varlığına alışmalı, bu fikre kendini hazırlamalı. Sizin aşırı müdahaleniz durumu daha da geriletip travmatik bir hale sokabilir. Unutmayın tuvalet eğitimi çocuk için büyük bir olay.

Kaynak: babycenter.com

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

11 Comments

 1. bu faydalı bilgiler için teşekkürler, benim de ihtiyacım vardı..

 2. Bizde atlatalı çok oldu unuttuk gitti şimdi ama o dönemi hatırlıyorum da öyle kolay olmadı. Hazır olduğunu hissettiğimde çıkardım attım bezi. Anne babanın kararlı davranması şart olduğundan zaman zaman altına, yatağına, koltuğa bıraksa da çişini sabırlı davranmak için elimden geleni yaptım. Asla bez takmadım. Etrafımda geceleri bez kullan diyenlere de aldırmadım. Artık bi zahmet mutlu sona ulaşmak için uykunuzu bölüp çişini kontrol edeceksiniz. Zamanla çiş aralığı uzuyor zaten.

  1. Şükriye,
   Başta biz de kaza olmasın diye gündüz altını açıp gece kapatıyorduk.
   Pedagogumuz o dönemde sorduğumuzda gündüz ve gece aynı anda kesilmeli önerisinde bulundu. Biz de bunun üzerine hepten çıkardık, ama hala yatak altında su geçirmez bir Can Bebe ürünü var…

 3. Sevgili Slingomom :)

  Eskiler çok daha erken başlarmış tuvalet eğitimine. 6 aylardan bahsedenler var :) Demek ki oturabilir olduğu anda eğitimi verenler. Ya da oturmasa da herhalukarda açıp çayıra çimene tuvaletini yaptıranlar (bunu birinden gerçekten duydum ve duyduğumda şaşırmıştım)
  Biz daha erken dur mu diyene kadar kayınvalidemin teşvikiyle kakası için 10 aylıkken tuvalete oturttuk; http://evaciton.wordpress.com/2009/06/09/kizim-buyuyor/ Geldiğini kendisi söylemiyordu, ama biz yediği öğüne göre tahmini saatlerini biliyorduk ayrıca yüzünün aldığı şekillerden yani verdiği sinyallerden anlıyorduk ve hemen oturtuyorduk. Bizimkinde özel bir durum olduğundan beze yaptığında bulaşık olmasın diye tedbiren başlattık. Gittiğimiz hiç bir doktor niye bu kadar erken oturttunuz diye bizi azarlamadı ya da eleştirmedi. Tersine söz konusu kız bebeğin hijyeni olduğu için mantıklı buldular. Bundan çıkarımım bu işin 18 ay öncesinde de yapılabileceği, elbette her bebeğin ve annenin durumlarının kendilerine özel olduğu gerçeğini unutmayarak.
  Çiş konusunda aynı durum olmadı çünkü onun sinyallerini anlamak daha zordu. 35 aylık iken kesin bir şekilde bezi bırakmaya karar vermişiz. Çok daha önce kesilebilirdi, geç bile kalmışız. Aslında denemişiz ama neden vazgeçtiğimizi anımsamıyorum; http://evaciton.wordpress.com/2011/06/01/tuvalet-egitimi-1-start-23-mayis-2011/
  Bezsiz hayat aslında daha zor, biraz ondan kesmek istemiyoruz galiba :)

 4. http://momsofzeck.blogspot.com/2012/02/fisher-price-muzikli-eglenceli-tuvalet.html

  Cuma alıdım, Cumartesi kurdum, Pazar işlem tamam!

  Nasıl mutluyum anlatamam çünkü oğluma kakasını tuvalete yapmayı göstermek deveye hendek atlatmak kadar zordu. Neler yapmadım ki? Onunla birlikte oturup hikayeler okumak mı dersin, tuvalet üzerinde ipad seğretmekmi dersin yok yok yok ! Olmamıştı…

  Sonra 29 Ekim de oğlum için doğumgünü partisi yapmıştım. çocuklar oynarken büyüklerde masa başında konuşuyordu. Arkadaşım Serap bana kızının tuvalet eğitimini 2 günde şarkılar söyleyerek tamamladığını anlattı. Ben de bu konuda çok çaba göstermiş ama başarıyı yakalayamamış anne olrak işin detaylarını sordum ve bana “Fisher Price Potty” aldıklarını söyledi.

  Ben de oyuncakçıya gittim baktım bu FP 90TL , aman dedim şarkısız olsun ben söylerim. Maalesef bir şeyi olsun istiyorsanız paraya kıyacaksınız. Ben şarkı söylemeyen alalade normal bir oturak almıştım. Ne yazıkki bu oturak sadece bekleme sandalyesi olarak kaybedilen para olarak bir köşeye atıldı. Daha bir kere bile işemedi bu kurbağa şeklindeki oturağa… Arzu eden olursa hediye edebilirim.

  Derken, baktım ki bütün arkadaşları bezi bırakmış, herkes yapmış bağri ben de uğraşayım dedim. Cuma günü elime geçen bu oturağı önce kurmaya üşendim. Zaten kurulacak birşeysi yok ama o ses çıkartan oyuncağı nereye konulacak, sonra o yeşil şey nedir bilemedim. Neyseki Serap sağolsun Cumartesi eşiyle birlikte uğradı ve daha önce kullandıkları oturağı bana monte ettiler ve hatta eşi içine 2 damla su damlattı ve bir de kapağa bastırdı şarkılar çaldı (hani bizimkisi ısınsın diye)

  Ben, Cumartesi arkadaşım gidince çocuğu oturttum hatta bezini de açtım ki gitsin diye ama çocuk altına yaptı. Böyle olunca ilk başta umutsuzluğa kapılmıştım. Ama şunu hatırlamak lazım “Başarı bir varış noktası değil, bir süreçtir” Neyseki süreç kısa sürdü hemen Pazar günü kahvaltıdan sonra salonda otururken tuvaletini de yanına koydum “Çişin gelince git tamam mı” diye tembihledim. “aaa geliyor” diye tuvaletine koştu oturdu bir yandan da TV izliyordu. (Hep şarkı çalsın istiyor o yüzden hemen gidiyor) İşlem tamam kakasını ve çişini yaptı! Benim de aylar süren tuvalet endişem sona erdi.

  Sonuç nedir o zaman… Okurlarım tabii çocuklar değişik ama bence paraya kıyıp başarıyı elde etmek apayrı bir keyif.

  Teşekkürler FP ailesi…

  Might also interest:
  Fisher Price Potty (Click) Magic…
  Successful birthday party for tots (Click)
  An example of successful birthday (Click)
  A letter to daddy (Click)

 5. Bütün eğitimlerde olduğu gibi ( ek gıdalara geçme, anne sütünü bırakma, emziği bırakma…) tuvalet eğitimi için de genel bir yaş aralığı olmasına rağmen, bu davranışları kalıcı hale getirmek tamamen annenin çocuğunu iyi tanımasına ve kararlılığına bağlı olduğunu düşünüyorum. Eğer anne bu konuda çekimser davranırsa, etraf kirlenir yıkayamam derse ve bu konuda söylenip durursa, çocuk bu davranışları gözlemleyip bezi bağlasan daha iyi olur der.( Çevremde gözlemlemiş olduğum anne davranışlarından). Bir de benim naçizane fikrim çocuğun dışarıya çok çıkamadığı (park-bahçe olaylarının olmadığı) mesela kış aylarında olursa alışması daha çabuk oluyor. Çünkü çocuklar oyun zamanlarında tuvaletleri gelse bile bunu göz ardı ediyorlar. Altına kaçırma veya yapma gibi davranışlar oyun esnasında daha çok gözleniyor.

 6. Bir de Güner hanıma ilaveten TV karlısında da unut uyorlar.. Benim oğlum Hayal Avcılarını ızlemekten unuttu.. O dizi de, 8 de başladı 2 ye kadar arallıksız .. Dava edicem bu Disney Junioru…… Bir bitmedi ki çocukta kalkamadı balşından…

  1. Zeckin annesi; öyle durumlarda 1. TV’yi kapatıp (en kötü ihtimalle bozuldu çalışmıyor filan deyip) tuvalete gitmesini sağlayabiliyorsun. 2. Lazımlığı TV karşısına koyup onu da oraya oturtmak suretiyle yapmasını sağlayabiliyorsun. Zira mesaneyi ve bağırsakları bu kadar uzun süre zorlamak iyi olmayabilir.

Leave a Response