Fast Food düşkünü bir aile değiliz. Sayılırsa Pizza en sevdiğimiz. Onu da hızlı paket servisle almak yerine, restorana gidip yemeği tercih ediyoruz. Burger King, McDonalds senede bir kere yerim. Aklıma gelmez açıkçası. Dün bayram dönüşü, referandum için koştur koştur eve dönüş yolunda trafiğe takılınca öğle yemeği olarak McDonalds’ı tercih etmek zorunda kaldık. Koray için bir ilk olacaktı. Daha önce ne eve istedik, ne kapısından girdik. Ayran-hamburger-patates kızartmalı menüsüne oyuncak da eklenince tam bir HAPPY MEAL oldu. Daha önce dışarıda yemek yediğimizde patates kızartması yediği ve çok sevdiği için önce ona dalış yaptı -bu arada evde kızartma yapmıyorum. İstiyorum ki sadece restoranlarda yapıldığını zannetsin ve biraz daha dillenince benden patates kızartması istemesin. Ne zamana kadar yutturabilirsem tabii. Hamburgerinden de bir ısırık aldı. Baktım ekmeği çok gelecek. Ekmek üstü köfte şeklinde yedirdim. Oyuncak ilgisini yemek yiyecek kadar çekti. Ne zamanki ağzı kapandı ve kesin bir şekilde yemeyeceğini belli etti, o an oyuncak da masadan aşağı sallandı. Anladığım kadarıyla bizim küçük gurme hamburger menü olayından pek memnun kalmadı. Hamburgerin yarısını ve birazcık da patates yedi. Büyük bir zevkle ayranını içti. Doydu ve yemeği kesti. Ben de ısrar etmedim.

Sonra şöyle etrafımı inceledim. Genelde çocuklu ailelerin tercihiydi McDonalds. Hatta anne babalar da kendileri için bir büyük hamburgerin yanında birer de Happy Meal almışlardı ki daha fazla oyuncak olsun. Eminim normalde yarım saat süren yemek seansları burada 10 dakikayı geçmiyordur. Herkes mutlu. Mutlu da ne kadar sağlıklı?

Saçma bir soru. Kızartmanın yanı sıra yağlı bir etin girdiği vücut ne kadar sağlıklı olabilir ki? Araştırdım ayran-cheeseburger-patates kızartmalı çocuk menüsü 607 kaloricikmiş. Big Mac’i söylemeyeyim en iyisi.

McDonalds ve diğer fast food besinlerle ilgili bir sürü haber var. Bu yazıyı yazmadan önce yabancı basına şöyle bir göz atayım dedim. Meğer yakın zamanda San Francisco’da bir grup McDonalds’ın oyuncak vermesinin yasaklanmasını istemiş. Sağlıksız, bol yağlı yiyeceklerini yemelerini sağlamak için onları bu oyuncaklarla kandırdığını söylemişler. Ardından yeni bir düzenleme getirilmesini talep etmişler. Buna göre; eğer çocuklar için hazırlanmış olan herhangi bir menüde belli besin kriterlerine uyulmazsa, oyuncak hediye edilemeyecekmiş. Elbette sadece McDonalds değil benzer tüm restoranlar için geçerli olması isteniyor. Haberin yazarı da benim gibi düşünmüş ve sormuş: Oyuncağı yasaklamak çocukların daha sağlıklı yemekler yemeğe teşvik mi edecek yoksa onları oyuncak alamadıkları için mutsuz mu yapacak? Haberin orjinali burada.

Her gün değil elbette ama ayda bir yense, yedirse insan çocuğuna. Düzenli olarak değil tabi. Değişiklik olsun, sokaktaki vakit daha keyifli hale gelsin diye… çok mu kötü bir şey olur bu?