Milliyet.com.tr’de Bebek ve Çocuk sayfasında yazan Pedagog Sevil Yavuz Gümüş’ün sayesinde haberdar oldum bu korkunç kitaptan.

Kirpi Yayınları’ndan çıkan ve okul öncesi çocuklar için hazırlanmış olan 7 Güne 7 Masal adlı kitapta yer alan ‘Yoksul Adam, Cimri Adam’ hikayesinde açık açık intihar mesajı veriliyor. İnanabiliyor musunuz? Üstelik intihar ipi de gösteriliyor. Bu nasıl bir eğitimciliktir.

Hikayenin özeti: ‘Yoksul adam maddi yönden iyice kötüye gittiğini düşünerek intihar etmeye karar verir. İntihar etmek için hazırladığı ip ile bir eve girer ve intihar edecekken evin tavanı çöker ve altınlar yere dökülür. Yoksul adam intihar etmekten vazgeçer ve altınları alarak gider. Evin sahibi cimri adam ise altınlarının gittiğini görünce yoksul adamın bıraktığı ip ile intihar eder.’

Sevil Yavuz Gümüş, okul öncesi çocuklarının çevresinde olup bitenleri, çizgi filmleri, kitaplarda yazılanları gerçekmiş gibi algıladıklarından bahsetmiş. Bu da benim daha önce yazdığım masal eleştirime uyuyor. Çocuk kitaplarında çocukların hikayeleri olmalıymış ki bu kitapta iki yetişkin var.

Bir de masalın sonunda “Cimri kimseler ellerini yemeye kıyamazlar, ölümünden sonra mallarını başkası yer” cümlesini var. Okurken ben irkildim hikayeyi. 4-5 yaşında bir çocuk okuduğunda ne hisseder?

Genelde her masal kitabının çocuklara vermesi gereken bir mesajı vardır. Buradaki mesaj nedir? Cimriliğin sonu=intihar?!?!?!? Kullanılan kelimeler, hikaye, resimler o kadar korkunç ki çocuklarımız korumaya çalıştığımız anlayış ve yaşam tarzı sinsice evlerimize sokuluyor. Beyin yıkama böyle oluyor heralde. Allahtan okul öncesi çocuklar okuma yazmayı bilmiyorlar da anne-babaları okuyor bu kitabı. Tabi bu kitapta anlatılanların doğru olduğunu ve çocukların bu şekilde eğitilmesi gerektiğini düşünen örümcek kafalılar da yok değil.

Bu hikayeyi kim hangi akılla yazmış, amacı neymiş, yayınevinin ve kitabı satanların bundan haberi var mıydı bilmiyorum. Yoksa da artık HERKESİN haberi oldu.