Biz anne ve babaların daha önceden bildiğimiz hatta iddia ettiğimiz gibi mızmızlanan çocuğun çıkardığı ses, bilim insanları tarafından da en kötü en rahatsız edici ses olarak raporlanmış. Biz demiştik işte!!

Çalışma aynen şu şekilde olmuş:

Bir grup yetişkine son derece basit matematik problemleri çözmeleri istenmiş. Elbette ortamdaki sesler değiştirilmiş. Sessizlik, normal tonda konuşan insan, bebek taklidi yapan bir yetişkin, testere sesi, bebek ağlaması ve mızmızlanan çocuk. Yetişkinler matematik problemlerini bu sesleri dinlerken çözmeye çalışmışlar. Sonuç olarak en çok hatanın mızmız çocuk sesi duyulduğunda yapıldığı ortaya çıkmış.

—–

Böylece küçük çocuğu olan ebeveynlerin gün boyu maruz kaldıkları işkence(!) daha iyi anlaşılmış oldu.

Bu gönüllülere yapılmış olan testi düşündüm. Gerçekten de hangi ses daha rahatsız ediciydi? Bebek ağlaması duyduğumda rahatsız olmak bir yere dursun, acaba ne derdi var? diye endişelenirim. Evet, mızmızlanan bir çocuk baş ağrısıdır. Ne istediğini bilmeyen, devamlı bir şikayet, kendini yerden yere atma, ağlak ağlak konuşmalar, itirazlar… Evet evet baş ağrısı, motivasyon düşürücüdür. İşkencenin doğal hali ve suç olarak sayılmayan çeşididir.