Koray doğduğundan beri hatta hamileliğimden beri uyku benim en çok üzerinde durduğum konu oldu. Uykunun bir insanın fiziksel ve ruhsal gelişimi için gerçekten de ne kadar önemli olduğunu ‘anne olunca’ anladım.  Hayır Koray’ın uyku düzeninden dolayı anlamadım. Benim uykusuzlukla tanışmam sayesinde anladım. Ben ki gece kaçta yatarsam yatayım sabah 7 en geç 8’de uyanan, pazar günleri dahil hiç bir zaman uykuyu sevmeyen,  yuvada öğle uykusunu protesto eden tek çocuk olan ben, uykusuzluktan öleceğimi sandım ilk haftalar. Sinirlerim bozuk uyanıyordum her sefer, çünkü zaten 2 saat önce uyumuştum ve henüz dinlenememiştim. Cildim bile kurumaya başlamıştı bir ara.

Çocuklar için ise durum daha kritik. Yeterli uykuyu alan çocukların beyin fonksiyonlarının daha iyi çalıştıkları, davranışsal sorunları daha az yaşadıkları gözlemlenmiş. Bu yüzden biz ebeveynler için uyku bu kadar önemli. Bu yüzden çocuklarımızın mümkün olduğunca erken yaşta düzgün uyku alışkanlıkları olması için uğraşıyoruz.

Peki bir bebek günde kaç saat uyumalı? Bu aralar Koray’ın uyku düzeni değişir gibi oldu. Kesin olarak tek gündüz uykusu var. O da 1.5 saati geçmiyor. 10 günde bir belki 2 saat oluyordur. Gece 7.30’da uyuyup sabah 7’de kalkıyordu ki onu da 6’ya çekti. Bunun üzerine ben de 7’ye aldım akşam yatma saatini. Anladım ki Koray, odası aydınlanınca uyanıyor. Yetiyor muydu acaba bu uyku? diye düşündüm. Daha önceden ‘bookmark’ladığım internet sayfalarına bir göz attım.

Uykunun bebek gelişimindeki yerini anlatan yazıları paylaşmak istiyorum. Uyku tablosu da altta.

Uyku, fiziksel büyüme, akıl sağlığı, öğrenme ve hafızanın gelişimi için gerekli en temel ihtiyaçtır. Kronik hale gelmiş veya bir türlü düzene sokulamayan uykusuzluk vücut dokularında fiziksel hasara, bağışıklık sisteminin çökmesine, ciddi strese hatta ölüme neden olabiliyor. Bebeklerin fiziksel gelişiminden sorumlu ‘büyüme hormonu’ çoğunlukla derin uyku evrelerinde ortaya çıkıyor. Ciddi uyku sorunları olan bir bebeğin yetersiz büyüme hormonu salgılanması yüzünden fiziksel gelişimi olumsuz etkilenir.

Bebekler ihtiyacı olan uykuyu alamadıklarında veya uykuları bölündüğünde oldukça rahatsız olurlar. Sinirli ve hiperaktif tavır sergilerler, sakinleştirmek her zamankinden daha zordur. Çoğu anne-baba çocuklarının uyku saati geldiğinde bunlara benzer durumlarla karşılaşırlar. Bir kere bebeğin uyku vaktini kaçırınca, onu sakinleştirmek ve uyutmak her zamankinden daha zor olur.  Çünkü yetişkinler gibi bebeklerin de biyoloiik saati vardır ve uykuları geldiğinde yatırılmazlarsa bu içsel düzen bozulur ve eski haline getirmekte sorunlar yaşanır.

Çocukların ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Her çocuk farklıdır ve her birinin farklı fiziksel ihtiyaçları vardır. Doğdukları günden itibaren uyku ile ilgili farklar ortaya çıkar. Bazı bebekler 18-20 saatlerini uykuda geçirirken, bazıları aynı dönemde 10 saat uyurlar. Bazıları 4-6 saatlik periodlarda uyuyabilirken, bazılarının uyku döngüsü 50-60 dakikayı geçmez. Bu farklılıklar ebeveynlerin uykuya yaklaşımlarını etkilediği gibi oldukça basit bir soru olan ‘Çocukların ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?’ a verilecek kolay bir cevap yoktur. Ancak bebeğinizi gözlemleyerek uykusunu yeteri kadar alıp almadığını anlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sakin, çevresiyle iletişim halindeyse muhtemelen uykusunu almıştır. Tersine oldukça asabi tavırlar sergiliyorsa ve sıklıkla gözlerini ovuşturuyorsa uykusu var demektir.

Bu tabloya göre Koray yaşını geçtiğinden beri ortalamada uyuyor. Ancak doğduğundan beri hiç bir gündüz uykusu 3 saat olmadı. Hatta 9 aylık olana kadar günde 3 kere 45 dakikalık uykuları vardı. 9. ayda 1’er saatlik 2 uyku uyuyordu.  Şu anda 16 aylık günde  1 kere 1.5 saat kadar uyuyor. Eğer sabah erken kalktıysa öğle uyku saatini bekleyemeden sabahtan 45 dakikalık kısa bir uyku, öğleden sonra da 1 saatlik ikinci uykuya günü bitiriyor. Gece de 11 saat uyuyor. Demek ki iyi gidiyoruz.

Güncelleme:

Koray 20 aylık. 45 dakikalık kısa uykulardan kurtulduk. Bir aksilik çıkmazsa günde tek sefer 1.5-2 saat öğle uykusu uyuyor. Bazen şaşırıp 1 saatte uyandığı da oluyor. Bu sefer akşam yarım saat erken yatırıyorum. Akşamları saatlerimiz değişmesi. 7-7.30 arası mutlaka uyumuş oluyor çünkü sabah 6’da uyanıyor. 6.30’u gördüğümde mutlu bile oluyorum. Gece 11 saat, gündüz 1.5-2 saat.

Kaynaklar:

http://www.exclusivelynewborns.com/importance_of_sleep.htm

http://www.askdrsears.com/html/7/T070200.asp

http://www.babycenter.com/baby-sleep-basics