Cute-baby-sleeping (1)

Uykuyla ilgili kaynak okumaya ve okuduklarımı özetlemeye devam ediyorum. Hem ben yazarken daha hızlı öğrenenlerdenim.

Richard Ferber, Tracy Hogg ve Kim West uyku eğitimi konusunda üç yaklaşım. Daha da birkaç isim var. Okumayı bitireyim onları da yazacağım ancak bilmemiz gereken daha önemli şeyler var. Onların başında da bebeklerin uykularıyla ilgili özellikler geliyor. Bebek uykusunun karakterini bilmeden herhangi bir uyku eğitimi vermek anlamsız.

Bebekler çok uyur. Peki bir bebek kaç saat uyur? Yenidoğan bebeğin ilk günleri hep uykuda geçer. Yaklaşık 16-20 saat. Bu süre daha sonra yavaş yavaş azalır. Bakın burada bir tablo var: http://www.slingomom.com/coluk-cocuk/uyku/bebekler-ne-kadar-uyumali

Bebekler gece uyanırlar: En uykucu olan bile kalkar. Bütün bebekler aynı biz yetişkinler gibi bir döngü içinde uyuyorlar. Hafif uyku-derin uyku-hafif uyku-derin uyku. İşte uykunun hafiflediği o anlarda bebek ilk uykuya nasıl geçtiyse aynı konforu arar ve bulamayınca tamamen uyanıp onu talep eder. Yani siz bebeğinizi akşam uykusuna yatırırken sallıyor, memede uyumasına izin veriyor veya pış pışlıyorsanız gece de aynısını isteyecektir. Eğer ki bebek kendi kendine uyumayı öğrenmişse veya bir uyku arkadaşına sahipse yeniden kolayca kendi kendine uykuya devam eder ve siz farkında bile olmazsınız.

Kısa uyku döngüsü: Derin uyku-hafif uyku döngüsü yetişkinlerde genelde 90 dakika iken bu zaman dilimi bebeklerde yaklaşık 60 dakika. REM – Rapid Eye Movement yani “Hızlı Göz Hareketleri” uykusu rüyaların görüldüğü dönemdir. Beden sakindir ancak beyin son sürat çalışmaya devam etmektedir. Beyin gelişimi için en önemki uyku REM uykusudur ve bebeklerin uykusunun çoğu REM’dir. Rüyaların görüldüğü zaman dilimidir üstelik. Bebeğinizin gözleri sık hareket ediyorsa, hızlı nefes alıyorsa bilin ki REM uykusundadır. Uyku ile uyanıklılık arasındadır ve dışarıdan gelecek herhangi bir etken yüzünden her an uyanmaya da hazırdır. 

Gündüz uykuları: Bebek 3 aylık olduktan itibaren gündüz-gece ayrımını iyice yapar. Gündüz daha az, gece daha çok uyur. 6.ayda artık gündüz uyku düzeni oturmuştur. 1-1.5 saatlik iki gündüz uykusu uyur. 18 aydan sonra da yavaş yavaş 2-3 saatlik tek bir öğleden sonra uykusu uyumaya başlar. Düzenli gündüz uykuları gece uykusuna da etki eder. Akşam uykusunun bozulmaması için geç öğleden sonra uykuya yatırmamak en iyisi. Örneğin 4’ten sonra uyumaması akşam erken yatması ve kolayca uykuya geçmesi için önemlidir.

Kısacık gündüz uykuları: Bazı bebekler gündüz uykularını 20 ile 40 dakika gibi kısa sürelerle uyurlar. Bir takım kaynaklar özellikle sırt üstü uyuyan bebeklerin gündüzleri daha az uyuduğunu söylüyor. Bebek, hafif uykudan derin uykuya geçerken hareket ediyor kendini uyandırıyor ve yardım almadan uyuyamadığında tamamen gözünü açıyor. Kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenen bebeklerin gündüz uykuları da çok daha uzun oluyor.

Uyku uykunun mayası: Gün içinde çok uyursa gece uyumaz. Belki biz yetişkinler için böyle ama bebekler için değil. Gündüz iyi uyumayan bebekler gece daha zor uykuya geçer ve gece boyu huzursuz uyuyup sabah daha erken kalkarlar.

Neredeyim?!?: Bebek için en rahatsız edici şeylerden biri de gözünü açtığında kendini bambaşka bir yerde bulmasıdır. Kucağınızda uyuyakalan bebeğinizi daha sonra yatağına yatırırsınız. Gece yarısı uyandığında aynı konforu bulamayınca da başlar ağlamaya. Bebek güvende olduğunuz hissetmelidir. Buna her şeyden çok ihtiyaç duyar. Sizin ve onun için en uygun yerde uyumasını sağlayın. Bu kendi yatağı, sizin yatağınız veya sizin yatağınızın yanına koyduğunuz bir beşik olabilir. Bebek nerede uykuya geçtiyse orada uyanmak ister.

İyileşmeden önce en kötüsü olur: Bu sözü bana psikolog bir arkadaşım söylemişti. Alin’in uykusuyla ilgili ilk defa elime aldığım kitaplarda da karşıma çıktı sık sık. Bebeklerin ilk bir yılı uykuyla ilgili sorunlarla doludur. Her şey yolunda giderken, bebek tam kesintisiz uyuyorken bir anda daha sık uyanmaya, uykuya daha zor geçmeye başlar. Annenin aklına gelen ilk şey bebeğinin aç olduğudur. Örneğin Alin ve ben. 40 günlüktü kesintisiz gece uykularına başladığında ama 4 aylık olunca da gece uyanmaya başladı. Aç kaldığını düşündüm ancak fiziksel göstergeleri bunun tam tersini söylüyor. İşte ben böyle ağlarken psikolog arkadaşım bana gelecek güzel günlerden bahsetti. Çünkü aniden başlayan gece yarısı uyanmaları gelişimlerindeki değişikliklerle ilgiliymiş çoğunlukla. Yani beyin daha çok çalışıyor. Ve gün gelecek bebek kendini sakinleştirmeyi öğrenecek.

6.aydan sonra gece beslenmesi: Neredeyse bütün kaynaklarda bebeklerin 6.aydan itibaren beslenmeden kesintisiz gece uyuyabileceği yazıyor ve bu aydan sonra gece emzirmeyi kesen anne de uyumaya başlıyor. Evet,böyle bir gerçek var. İlk çocuğumda 7.ayında gece beslenmesini tamamen kestiğimde uyumaya başlamıştım. Elbette gece beslenmeye alışan bebeğin bir anda bu huyundan vazgeçmesi kolay olmayacak. Yavaş yavaş, her talep ettiğinde daha kısa sürelerle beslemekle işe başlayabilirsiniz.

Uyku problemleri: Bebeğin uykusunun problem olup olmadığı sizinle ilgili biraz da. Eğer beraber uyuyorsanız ve kesintisiz uyuyorsanız ve bundan şikayetçi değilseniz uyku probleminiz yok demektir. Sizin ve onun için doğru zaman geldiğinde gidip kendi yatağında kendi kendine uyuyacaktır. Yine de bir anne için en ideali bebeğin kendi kendine uyuması ve mümkünse gece boyu kesintisiz uyumasıdır.