Bebeklerimiz bizim yemeklerimize ortak olmaya başladıklarında en büyük endişe genelde sebzeyi sevip sevmeyecekleri oluyor. İlk kez katı gıda alırken tüm sebzeleri püre halde yiyorlar da, ıspanak, pazı, fasulye birer birer nasıl yedirilir, nasıl sevdirilir?? Ben, bizzat, kendim ıspanağı uzun yıllar reddetmiş bir kız çocuğu olarak, 9 yaşında annemlerin 2 günlüğüne şehir dışına gittikleri ve beni arkadaşlarına bırakmak zorunda oldukları hafta sonunu ıspanağa karşı koyamadım. Annemin arkadaşı adını hatırlamadığım ”bilmem ne”teyze, ”bu akşam menüde ıspanak var, umarım seviyorsundur” deyişini ve benim de zavallı bir şekilde kafa sallayışımı hiç unutmam. Yemeğe dua ile ilk ve tek o zaman oturmuştum. ”Allahım midem bulanmasın” diye. Tam tersine o kadar sevmiştim ki 2 tabak yemiştim. Annem kulaklarına inanamamış, beni her hafta sonu başka bir arkadaşına bırakıp reddettiğim yemekleri keşfetmeyi önermişti.

Koriş’in dişleri 1 yaşını doldurduğunda daha çıkmamıştı ama köfte, balık, ekmek ne varsa yiyordu. Sebzeye gelince zorlanıyorduk. Sonuçta lifli bir gıda ve damak ezmeye yetmiyordu. Annemin de aklına bir yerde yediği Ispanaklı Tart geldi. Biz altına hamur koymadık, sadece içini hazırlayıp fırına verdik. ‘Ispanak sufle’ gibi oldu. Koriş bayıldı, benden fazla yedi. Sonuçta bizim evde her hafta ıspanak yeniyor. Yaşasın!

ISPANAK TART: (yalancıktan)

Yarım kilo ıspanak yaprağı
1 küçük boy soğan
1 çimdik tuz&karabiber
2 yumurta
Yarım çay bardağı irmik
Yarım çay bardağı un
1 paket kabartma tozu
Yarım su bardağı yoğurt
Yarım su bardağı süt
1 kibrit kutusu kadar tuzu alınmış beyaz peynir
Üstüne de taze kaşar rendesi

Ispanak yapraklarını, küçük küçük doğranmış soğan ile tuz-karabiber ilave ederek azıcık zeytinyağında kavurun. Bir yandan da diğer malzemeleri sırasıyla başka bir yerde karıştırın. Peynirli içe ıspanakları da ekleyip karıştırdıktan sonra yağladığınız orta boy fırın kabına dökün ve üzerine de kaşar rendeleyin.

Önceden ısıttığınız 170° derecelik fırında yaklaşık 40-45 dakika pişirin. Üstünün resimdeki gibi çok kızarmasına gerek yok. Ben bugün Koriş’in peşinde koşmaktan 3 dakikalık gecikmeyle biraz fazla kızartmışım.

Afiyet olsun!

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

2 Comments

  1. Bende iki çocuğu olan ve çocuklarında hiç yeme problemi yaşamamış bir anne olarak bir iki birşey yazayım. Evet annelerin en büyük kabusu acaba bebekleri katı gıdaya rahat geçebilecek mi, önüne her konanı yiyecekmi sorusudur. Öncelikle bu konu anne tarafından ne kadar büyütülürse o denli başarısızlıkla sonuçlanıyor ben buna inanıyorum. Ben iki çocuğumda da bunu hiç dert etmedim. Sorun çıkmayacağına kendimi inandırdım çıkmadı da. 6 yaşında oğlum ve 11 aylık kızım sebzeye bayılıyor. Kızım şimdiden pazı sarması, kırmızı biber dolması, ıspanak, fasulye , karnıbahar aklınıza ne sebze geliyorsa afiyetle yiyor. Çünkü ben ilk katı gıdaya geçişten itibaren hiçbir şeyi blender dan geçirmedim, yemekleri püre yapmadım. Çatalla ezdim öyle verdim. Dolayısı ile çok erken aylarda çiğnemeyi öğrendiler. Anne sütü aldıkları için 6. ay sonunda katı gıdaya geçtik ve yemekleri aynı biz yiyecekmişiz gibi lezzetli yapmaya özen gösterdim. İçine tuz ve acı hariç soğan, sarmısak,nane kekik her türlü baharat koydum. Böylece damak tadları çok küçükken oluştu ve yadırgamadılar. Tadsız tuzsuz sebze püreleri, bulamaçlar yemediler. Onları çok hafife aldığımıza inanıyorum. Onlar güzel görünümlü ve lezzetli şeyler yemek istiyorlar:))) Bence püf noktası erkenden onları bu tadlarla tanıştırmak.
    Asla ısrarcı olmamakta diğer bir konu. Ben oğluma bir kere bile yemeğini bitir demedim. ısrar etmedim.Şimdi kızıma da aynı taktiği uyguluyorum. Önemli olan öğünde birşeyler yemeleri. Bu bazen 1 tabak yemek olur bazen 1 kaşık, benim için önemli değil. Önemli olan onların yaptıkları en basit ve sıradan işte bile bunu zevkle yapıyor olmaları.

    PS.İremcim buna benzer sebze suflelerini ben minik fırın kaplarına koyup
    yapıyorum süper oluyor. Bunu da deneyeceğim ama insan bazen tarif konusunda tıkanıyor. Afiyet olsun…

  2. Dilek, ben de Koray’ı bıraktım kendi kendine yesin diye. Döküyor, saçıyor ama çatal-kaşık kullanmaya çalışıyor. Zevk almasını sağlamaya çalışıyorum hem de yemekleri keşfetmesini istiyorum. Her yemeğine nane, kekik, tad almasını sağlayacak baharatları katıyorum ben de.

Leave a Response