Birkaç hafta önce bulup aldığım batmaz mayoyu dün ilk defa kullandık. Koray anlamış gibi başına gelecekleri, kuzu gibi bekliyordu onu suyun üzerinde tutacak bölmeleri şişirirken. Bir heves hepimiz atladık suya. O ne? Bizimki su almaya başladı. Hayır mayo değil Koray.

Arkadaşım uyarmıştı beni daha önce, bu mayolar biraz denge problemi yaşatabiliyormuş. Gerçekten de şişme bölmeler sadece ön ve sırtta olduğundan ve de tam olarak aynı seviyede olmadığından Koray durup durup yan yatıyordu. Ağzı da açık ayran budalası olduğundan litrelerce su yuttu. Öksürük, aksırık sonra uslanmadan yine suya. Mayo, biraz büyük sanki. Şişme bölmeler biraz daha aşağıda olsa daha iyi olur sanki. Dün baba, dede, aile büyükleri arasında heyecan ve kargaşa ile geçti. O yüzden bugün, başbaşa olarak bir kez daha denemek istedim. Sakin olunca ortalık Koray da rahattı. Mayoda dengesizlik gerçekten de var. Bence bu mayolarla suyun yüzeyinde kalabilmesi için kafasını geride tutmayı biliyor olması gerekiyor bebeğin. Bizimki tam tersi suyu içmeye çalışıyor, dilini suya sokuyor, ağzına su alıp tükürmeye çalışıyor. Kontrol edemeyeceği kadar çok su yutunca da bir anda panikle öksürmeye başlıyor. Bugün belki 100 kere ‘ağzımızı kapıyoruz’ dedim. Anladı gerçekten ama suda ilerlerken bir anda dayanamayıp tekrar içiyor havuzun suyunu.

Bu arada klasik kolluklardan da taktık. Hem de iki boy. Onları da Koray beğenmedi. Rahat edemedi. Sinirlendi ama yapacak bir şey yok en güvenlisi onlar.

Bir yerlerde bir hata yapıyorum diye düşündüm. 6-7 aylık bebeklerin yüzdüğünü hatta suyun altından gittiklerini gösteren bir sürü video seyretmiştim. Bugün sabahtan beri bilgisayarın başına oturabildiğim her dakika bunu araştırdım. Amerika’da, İngiltere ve Avustralya’da bebek yüzme okulları varmış. Yenidoğan bebeklerin bile yüzdüğünü gösteren videolar seyrettim ağzım bir karış açık. Bebeklerin suyun içinden çıktıkları için doğdukları ilk günden itibaren yüzebildiklerini ya da yüzebileceklerini söyleyen bir çok araştırmacı ve yüzme öğretmeni var. Düşününce mantıksız gelmiyor.

Bebekleri sudan çekip çıkardığımız için zaman içinde bu doğal yeteneklerini unuttuklarını bu yüzden çok geçmeden hatırlatmak gerektiğini savunuyorlar. Bunun tam tersi olarak, Amerikan Pediatri Derneği yayınladığı bir yazı ile bebeklerin 4 yaşından önce yüzmeyi öğrenmek için fiziksel ve mental olarak hazır olmayacaklarını bildirmiş. Ben açıkçası bu görüşün de bebeklerin sadece sırt üstü yatmaları gerektiğini savunmaları gibi eksik olduğunu düşünüyorum. Elbette serbest veya kelebek stilde olimpiyat rekoru kırması beklenmiyor bebeklerin. Mutlaka bir yetişkin, ama iyi yüzen bir yetişkin gözetiminde ve temizliğinden emin olunan havuz ve denizlere sokulmalı bebek. Gerçi APD yüzme derslerinin bebekler için gerekli olduğunu fakat ebeveynlerin bebeklerinin yüzmeyi bildiklerini düşünerek başı boş bırakmamaları gerektiğini de belirtiyor.

Okuduklarıma göre ilk olarak bebeğin nefesini tutmayı öğrenmesi gerekiyormuş ve de sırt üstü suyun üzerinde rahat şekilde durabilmesi. Zaten bu kadar küçükken serbest yüzmesi zormuş. Sırt üstü yüzebilir ve en rahat şekilde de dalıp suyun altında ilerleyebilirmiş. İnanmak zor. Koray’ı hayal ediyorum suyun altında ilerlerken. Olmayacak şey değil ancak biz kritik bir dönemdeymişiz çünkü bebekler 18 aylığa kadar daha kolay öğrenirlermiş su yüzeyinde sırt üstü durmayı ve ağızlarını sıkıca kapatıp, nefeslerini tutmayı. 18. aydan sonra ‘zor dönem’ başlayacağından çok sevdiği suya girmek için bile direnebilirmiş. Bu durumda sabırlı olup daha da yavaş ilerlemek gerekiyormuş yüzme derslerinde.

Bugün ben de içgüdülerime kulak vererek tüm bu yazılanları okumadan Koray’ı sırt üstü yatırmayı denedim. Panikledi, çırpındı. Sonra ben de sırt üstü yatıp onu yatırdım üstüme, bir yandan da şarkı söyledim. Rahatlar, kendini bırakır gibi oldu. Bir an. Üstünde batmaz mayo da vardı ve tam rahat bir pozisyonda değildi bu yüzden. Her gün denemeye karar verdim okuduklarımdan sonra. Yavaş yavaş. Çünkü suya bayılıyor. Çıkıp çıkıp havuzdan atlıyor. Acaba bıraksam tam girse suya??? Yok ama bizimkinin ağzı bu kadar açıkken bütün havuzun suyunu yutar. Demek ki bizim ilk dersimiz suyun içinde ağzını kapamayı öğretmek.

Bebeğe nefesini tutmayı nasıl öğretmeli?

Banyoda ana-oğul karşılıklı veya kucak kucağa oturacakmışız. Elimize bir bardak su, başımızdan aşağıya dökecekmişiz. Önce anne. Yüzünü, gözünü kapatacak. Bebeğine gösterecek. Sonra bebeğin başından aşağıya sular dökülecek. Bir bardak su hızla akıp gider yüzünden. Bebeğin de bu sırada ağzını kapatması gerekiyor. Belki ilk sefer de panik olabilir ama her banyoda yapılacak olan 2-3 tekrar ve onu rahatlatacak şarkılar eşliğinde kısa sürede nefesini tutması gerektiğini öğrenecekmiş. Bu teknik Koray’ı için ne kadar geçerli bilmiyorum çünkü doğduğundan beri hergün banyo yapıyor, bazen günde iki kere. Her sefer, ne zaman başından aşağı su dökülse ağzı kocaman açılıyor. Panik olup nefes almaya çalışıyor. Yani TAM TERSİ.

Acaba simidin içinde koysam da beklesem mi birkaç sene daha!!! Denizin kenarında da takılırız kumlarla…