Günlerdir aklımda bu soru. Koray’dan büyük çocukları olan annelerin sık sık dile getirdikleri endişelerini yavaş yavaş ben de hissetmeye başladım. Koray henüz BABY TV, BABY EINSTEIN ve DISNEY Playhouse kıvamında bir çocuk. Keşke hep öyle kalsa diye geçiriyorum içimden. Benim bile bayıla bayıla seyrettiğim Winnie the pooh çocuğu olsa hep.

Bir kaç ay önce Blogcu Anne, oğlunun Bakugan gibi çizgi filmlere olan düşkünlüğünden bahseden bir yazı yazmıştı da oradan öğrenmiştim ben bu korkunç çizgileri. Bizim zamanımızda ne vardı diye düşündüm. En yakını Voltran, He-man sanırım. Başka dünyalar, savaş, teknolojik aletler, robotlar… Yine de sanki daha bir naiflik vardı bizimkilerde. Tabi biz yani ben bunları seyrettiğimde ortaokuldaydım diye hatırlıyorum kendimi. 3-4 yaşlarında biz bahçede, sokakta oyun oynuyorduk. Ben ilkokuldaydım televizyondaki TRT kanallarının sayısı artmaya başladığında. Şimdiki çocuklar şanslı mı değil mi, karar veremiyorum.

Dün bir kitapçıya girdik. Koriş’e sticker alacağız yine. Bizimkinin azgınlığını gören kasadaki çocuk yanıma geldi yardımcı olmak için. Ben 10 ve Bakugan dergileri mi ne varmış, onları gösterdi. İçimden ‘yok artık’ dedim. Koray da hiç oralı olmadı. Varsa yoksa Mickey. ‘Daha çok küçük, umarım da hiç ilgilenmez’ dedim çocuğa. Arkamızdan 5-6 yaşlarından bir çocuk koştura koştura girdi içeriye. Bakugan oyuncağı varmış. Onu almaya gelmişler. Baba’nın da pek haberi yok sanırım durumdan ne olduğunu anlamaya çalışıyordu Bakugan’ın.

Bu karakterlerin yaydığı etki bağımlılık gibi. Çocuklarımızı bu yaşta ne hale getiriyorlar. Ben böyle olduğumu hatırlamıyorum. Erkek kardeşimin de herhangi bir çizgi film karakterleriyle yatıp kalktığını hatırlamıyorum. Benim barbielerim vardı, onun da arabaları. Başka da oyuncak yoktu ki zaten. Belki olsaydı biz de bağımlısı olacaktık.

Şimdi benim derdim, Koray’ı bu kötü ve gereksiz karakterlerden koruyabilme şansım var mı?, onu anlamak. Yaşı geldiğinde, evde ben seyrettirmesem bile arkadaşlarının seyrettiğini, sohbet konularının bunlar olduğunu ve ellerinde bu karakterlere ait oyuncaklar olduğunu fark edecek. Çocuklar acımazsızdır. Koray’ın haberi olmadığını anladıklarını an dalga geçmeye, küçümsemeye başlayabilirler. Oğlumun kendini yetersiz hissetmesi, isteeceğim en son şey olacağından ben de razı geleceğim bunların hayatımıza girmesine öyle değil mi?

Hiç anlayamıyorum şart mı savaşların olduğu, silahların, alev toplarının olduğu çocuk filmleri yapmaları. Tamam hayat o kadar toz pembe değil. İyi ile kötünün savaşı her yerde var. Bu kavramı başka şekillerde de öğrenebilirler. Oyuncak, dergi satışından milyonlarca dolar kazanmak uğruna çocuklarımızın beynini yıkıyorlar ve biz buna engel olamıyoruz. Gidip bir adaya mı yerleşsek?!?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

3 Comments

 1. Iremcim, bana kalirsa bu tur cizgi filmlerden fazla korkmamak gerek.
  “Cocuktan cocuga fark var” derler ama bence yok. hersey anne ve babada biter.
  Alperim Aralikta 5 yasina girecek (2005 dogumlu). Disney Playhouse’dan Cartoon Network Nickelideon Disney XD falan gecis yaptik. Ne kadar “yasaklasanda” bu tur cizgi filmlerle karsi karsiya geliyorlar. Önemli olan cocuklarimiza bunun sadece cizgi film (hayal gucu) oldugunu ögretmek (sanirim).
  Alper o kadar izlemesine ragmen, oyuncakcida sadece bildigimiz “arabalar” ve legolarla ilgileniyor. Bakuganmis Ben 10mis, yanindan geciyor. Cizgi filmlerini sevmesne ragmen oyuncaklara gelince istemiyor. Acaba biz mi böyle ögrettik? Söyle bir dusunuyorumda galiba bu tur oyuncaklara bakarkende guzel degil falan demiste olabiliriz….
  Bence cizgi film olayina (yasi gelince tabii ki!) fazla yasak koyma. Nede olsa hayatinin bir parcasi olacak. Oyuncaklara gelince daha kaliteli oyuncaklari marketing edelim. Bence bu daha önemli :)

  Su an bizde cizgi fimler fazla izlenmiyor, daha cok evde “ropeway”/”cableway” yapiliyor. Ne kadar sinir :) olsamda yasaklamiyorum. Kendini gelistiriyor diye. Isyerinde bir arkadasa (kendisi hardware developer) anlattim (aklimdaki resim Alperin adventure’cu olmasiydi). Arkadasda “demek teknikle ilgileniyor” deyince jeton dustu…. Yani aslinda baya bir seyler ögreniyorlar bu filmlerden.

  Konuyu daha fazla degistirmeden: Pek aklina takma! :) hersey yolunda gidecek ;)

  1. Sermincim,
   Acikcasi bildigimden degil de okuduklarim ve duyduklarimdan dolayi endise ediyorum. Dedigin gibi yasaklama taraftari degilim ben de. Sadece bu gibi durumlarda ne yapmak gerekiyor diye merak ettim.
   Tavsiyelerin icin tesekkur ederim.
   Sevgiler,
   Irem

Leave a Response