Geçtiğimiz Cumartesi günü Reşitpaşa’da hizmet veren Doğal Terapiler Akademisi‘nde çok keyifli bir workshop’a katıldım: Bütünsel Anne ve Bebek Bakımı. Aisha Aromaterapi Ürünleri’nin yaratıcısı Sevgili Ayşe Tolga’nın verdiği eğitimde evimizde yapabileceğimiz basit tariflerle hamilelikten itibaren kullanabileceğimiz doğal bakım ürünlerini keşfettik.

 

Bütünsel Bakım Nedir?
Bütünsellik Yunanca Holos yani bütün olmaktan geliyor. Modern Batı tıbbının aksine Holistik Tıp semptomla ilgilenmiyor, nedenini anlamaya çalışıyor. Her hastalığın herkeste aynı etkiye neden olmadığını düşünüyor. Parmak izi gibi yani. O yüzden bütünsel bir yaklaşım var bu yöntemde.

Aromaterapi ise aromatik bitki özlerinin ruh, beden ve zihin dengesi için kullanıldığı doğal bir tedavi metodu. Aromaterapi yağları bitkilerin kilogramlar hatta tonlarla ifade edilen yüksek miktarlarda toplanıp damıtılarak elde edilen ve bitkinin tüm canlı yapısına, aynı zamanda da çok yüksek farmakolojik ve kimyasal içeriğe sahip özüdür.

 

Bütünsel Annelik ve Bütünsel Bebek Bakımı

Hamilelik ile birlikte yaşadığımız hem fiziksel hem de psikolojik değişimler bizi zaman zaman zorlayabiliyor. Bu sıkıntılarla baş etmenin en doğal ve kolay yolu aromaterapi aslında. Ancak aromaterapi öyle hafife alınacak bir yaklaşım değil. Güvenli bir şekilde kullanabilmek için işin püf noktalarını bilmek gerekiyor.

Kendisi de aynı zamanda anne olan Ayşe Tolga bu bütünsel yaklaşımı bize anlatırken beni en çok etkileyen sözü şu oldu: ¨Son yıllarda yazılıp çizilen uyku eğitimi, beslenme düzeni gibi öğretiler aslında çocuklar için değil ebeveynlerin rahatı için ortaya atılmış.¨ Durumu daha iyi anlatan bir ifade yok gerçekten de. Holistik bebek bakımı, çocuklar arasındaki farklılıklara saygı gösterir. Sağlık, fiziksel, duygusal ve ruhsal gelişimi yönünde çocuğun teşvik edilmesini destekler ve ebeveynin bebeğin doğuştan gelen hayatta kalma ipuçlarını fark etmesine yardımcı olur.

Aromaterapi Yağları
Saf şekilde kullanılan bu yağlar çok yüksek konsantredir ve kullanılırken mutlaka taşıyıcı(baz) yağda seyreltilerek kullanılması gerekiyor. Taşıyıcı yağ da yine bitkisel bir yağdır ve genelde soğuk pres yöntemiyle elde edilen organik yağlar tercih ediliyor. Zeytinyağı, tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği, ayçiçeği, susam, jojoba ve hindistan cevizi yağları taşıyıcı yağlara örnek.
Bir aromaterapist tarafından aksi söylenmedikçe hamilelik için aromaterapik yağların en uygun kullanım dozu %2. Yani 3 yemek kaşığı taşıyıcı yağa 18 damla saf aromaterapi yağı ekliyorsunuz. Küvetinizi suyla doldurdunuz diyelim. Öncelikle su sıcaklığının 37 dereceyi geçmemesine dikkat ediyoruz ve sadece 6 damla aromaterapi yağlarından birini koyuyoruz. Kokusu size az geldiği için daha fazla damlatmayın, ısı ile kimyasal yapısı iyice aktive olan saf aromaterapi yağları ciltte iritasyon, kızarma ve alerji yapabilir. Aynı oranı buhar ve solunum banyolarınız için de kullanabiliyorsunuz. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bu saf yağlar çok dikkatli kullanılmalı.

Hamilelikte Kullanılmayacak Aromaterapi Yağları

Fesleğen
Sedir ağacı
Tarçın
Misk adaçayı (Doğum kasılmaları sırasında kullanılabilir)
Karanfil
Servi (5. aydan itibaren kullanılabilir)
Rezene
Yasemin (Kasılmaları arttırıcı etkisi nedeniyle sadece doğum sırasında kullanılabilir)
Ardıç
Limonotu
Mür
Biberiye
Tatlı mercanköşk
Kekik

Hamilelikte, Doğumda, Lohusalıkta Kullanılabilecek Aromatreapi Yağları ve Etkileri
Bergamot: ağrı kesici, antiseptik, antidepresan, canlandırıcı ve tazeleyici. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan sistit sorununda yardımcı.
Roma Papatyası: antiseptik, ağrı kesici , iltihap giderici and spazm çözücü, Kas ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısında yardımcı.
Okaliptüs: antiseptik, antibiotik, Ağrı kesici, iltihap giderici, antiviral. Üst solunum yolları temizleyici.
Greyfurt: dolaşım sorunlarında faydalı, canlandırıcı ve tazeleyici, ödem giderici, sindirime yardımcı, lenf dolaşımını uyarıcı. Su atıcı.
Lavanta: antiseptik, ağrı kesici, antidepresan, genel iyileştirici, rahatlatıcı. Hamilelikte ağrı, sancı giderilmesinde yardımcı. Su atmaya yardımcı. Hücre yenilenmesini tetikler, çatlak ağlarında kullanılır.
Limon: antiseptik, antibakteriyel, antifungal, Dolaşım sorunlarında faydalı, uyarıcı, tonik. Varis oluşumunu engelleyici. Sabah bulantılarında rahatlatıcı.
Mandalina: antiseptik, tazeleyici, tonik, rahatlatıcı. Ödem tutmasında etkili.
Neroli: antiseptik, kuvvetli antidepresan, uyku problemleri ve sinirsel dengesizliklerde çok etkili. Spazm çözücü, iltihap giderici. Çatlak yağlarına önerilen iyi bir cilt dostu.
Paçuli: antiseptik, antidepresan, iltihap giderici, sakinleştirici
Acı Portakal: antiseptik, antidepresan, sakinleştirici, tazeleyici. sedative, doğum öncesi- sonrası depresyonunda çok etkili.
Gül Ağacı: antiseptik, sinirsel sakinleştirici
Sandalağacı:
antiseptik, iltihap giderici. antidepresan, sakinleştirici. Sistit tedavisinde etkili. Akne problemlerinde etkili. Sebum dengesini sağlayarak yağlanmayı engeller.
Tea Tree (Çay Ağacı): Antibiyotik, antiseptik, antifungal, antiviral,dezenfektan. Vajinal mantar ve akıntı tedavisinde etkili. Cilt temizliğinde bakteri öldürücü.
Ylang Ylang: Antiseptik, antidepresan, afrodizyak, sakinleştirici, tansiyon düşürücü.

 

Tüm bu bilgilendirmeden sonra Ayşe Tolga bize hem hamilelik hem de sonrası için reçeteler verdi. Ardından da kendi reçetimizi yapmak üzere yağların arasına daldık. Lavanta, ylang ylang, buğday özü, tea tree derken adeta bir kimyager edasında kendi ürünümüzü imal ettik. Ben besleyici vücut yağını yaptım. Bu çok amaçlı yağı hem bebeğiniz hem de kendi cildiniz için kullanabiliyorsunuz. Bakım yapıyor, cildi besliyor, nemlendiriyor.

Gerçek, %100 saf aromaterapi yağlarıyla siz de bu reçeteyi evinizde yapabilirsiniz:
Bebekler için Besleyici Çok Amaçlı Vücut Yağı
Faydası: Banyodan sonra kullanılan bu ürün, içeriğindeki temel ve besleyici öz yağlarla gelişme çağındaki çocukların daha sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlıyor.
Kullanımı: Banyo veya güneş altındaki çocuğunuzun cildini koruyan  ve besleyen yağ içersindeki havuç tohumu yağı ile güneş koruma özelliğine sahiptir.
İçindekiler: Kayısı çekirdeği (Prunus armeniaca), Jojoba (Simmondsia chinensis) yağı, Buğday özü (Triticum vulgare), Kantaron, Havuç tohumu, E vitamini, Aynısefa (Calendula officinalis) yağı, mandalina (Citrus reticulata) öz yağı, , Tatlı portakal (Citrus sinensis) öz yağı.

 

Bu eğitim ve diğer aromaterapi reçeteleri ile ilgili detaylı bilgiyi Ayşe Tolga’nın aromaterapi blogundan okuyabilirsiniz. Ayrıca merak edenlere, Mayıs ayında Bütünsel Anne ve Bebek Bakımı Workshop’u tekrarlanacak :)
aishaaromaterapi.blogspot.com

dogalterapilerakademisi.blogspot.com