Bizim ikincinin kız olacağını öğrendiğimiz andan itibaren bir isim konusudur gidiyor. Koray’a isim bulmak çok kolaydı. Hiç düşünmedik desem yeri. Sarp Koray Erdilek’in ortadakini aldık oğlumuza verdik. Sanıldığının aksine fikir tamamen benden çıkmıştı. Benim çocuklarıma isim koyarken birkaç kriterim vardır. Hoş Sarp’a sormadım hiç senin kriterlerin nedir diye? Bence bebeğe anne koymalı ismi. Mesela bu ilk ve en büyük kriterimdir :)

1) İsim bana kötü anılar hatırlatmamalı.

2) Evet biz Türk’üz, bundan da gurur duyuyoruz ama internet dünyasında da varlığımızı sürdürmek istiyoruz. O yüzden Türkçe karakter mümkün olduğunca olmasın istedim. Kendi kızlık soyadımdan da çok çekmişliğim vardır zaten: Küçükçelebi.

3) Bence aile büyüklerinin anılması için küçücük çocuğa kocaman anlamlar yüklemeye de gerek yok. Yani diyorum ki dedenin, büyükannenin vb gibi isimleri konulmayacak. Çocuk başlı başına bir birey, bir kişilik. Kimseyi yüceltmek için doğurmuyorum.

3) İsmin anlamı çok önemli. Kulağa da güzel gelmeli.

4) Moda isimlerden olsun istemedim. Genelde dizi karakterleri yön veriyor isim bulma işine. Ben uzak durdum bundan.

5) Kolay söylensin, kolay yazılsın, soyadıyla uyumlu olsun. Biraz da dil bilgisi kurallarını gözetmeli. Sesli harfle başlayan Erdilek olan soyadımızın önüne gelecek isim sessiz harfle bitmeliydi. Öbür türlü zor söyleniyor. Mesela Su, Duru. Bu iki ismi de çok severim ama bence Su Erdilek, Duru Erdilek söylenmesi zor gibi. O yüzden vazgeçtim. Zaten o kadar düşünmemiştim.

Dediğim gibi Koray hazır geldi önümüze. Benim tüm kriterlerime uyuyor, Sarp da o ismi kullanmadığı için oğlumuza koyduk oldu bitti. Ancak iş kız bebeğe isim koymaya gelince o kadar kolay olmadı. Ben isimlerin insanın hayatına yön verdiğini belki biraz da karakterine etki ettiğine inananlardanım. Kız çocuğa da nedense daha bir özeniyormuş insan. Kuzenlerimden, arkadaşlarımdan bir sürü fikir gelmeye başladı. Yok diyorum, öyle olmamalı. Olur da hiç bulamazsam doğduğunda kucağıma alırım ve bana hissettirdiği ismi koyarım. Sarp’a bunları söyledim. ¨İyi de sen zaten ALİN koymayacak mıydın bir gün kızın olursa?¨ dedi. Ben nasıl unuturum ki bunu diye düşündüm.

Alin…

Işığın kaynağı…

Kibar, zarif, asil…

Gerçekten de seneler önce karar vermiştim bu isme. Kuzenimin Alin adında bir arkadaşı vardı. Duyduğum anda anlamını bile bilmeden aşık olmuştum. Sarp’a da neredeyse tanışır tanışmaz bahsetmişim bu fikrimden ki ben bunu hatırlamıyorum. Sonra unutmuşum işte. Sarp’ın ağzından duyunca tekrar tekrar aşık oldum.

 

Alin Erdilek sağlıkla gel hayatımıza!

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

26 Comments

 1. Cok guzel bir isim adiyla saglikla huzurla buyusun , darısı başıma umarim bende oglusuma isim bulabilirim :))

 2. Çok güzel bir isim. Sağlıklı, bereketli, adı gibi ışıklı bir ömrü olsun inşallah. Bizim bebeğimiz bugün geldi. Darısı başınıza..:)

 3. Doğru yoldasın devam et :)))
  Dinlediğim spiritüel bir konuşmaya göre çocuğun ismini anne daha doğmadan önce içgüdüsel olarak bilirmiş. 500 isim bakarsın hiç birini beğenmeyen anne, yolda bir isim duyup, “hah işte bu” dermiş

 4. nasıl güzel olmuş nede gzel söylenişi ve manası varmış ve ne de güzel sizi detaylarınızla bilen bir eş mutluluğunuz daim olsun ve nice uzun ömürler olsun hepinize sağlıkla gelsin inşallah Alin kız :)

 5. cook güzel isim, ismiyle yasasın , benim bir sorum var arkadaki duvar kagıdı sanırım nerden nasıl yaptırdınız acaba ?

 6. Kriterlerinizi çok sevdim. Benim de dile getirmediğim kriterlerim tamamen aynı. Alin adına bayıldım, anlamı ile sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ışık olarak gelsin ailenize.
  Sevgiler.

 7. benım arkadasımn adı AYLIN esı ALİ cocukları d ALin ben kendılerı yapmıslardırdıye dsunmustum ısımlerındekı harfler aynı cunku , ta ki bu yazıyı okuyana kadar

 8. cok guzel tatli bir isim. ismiyle buyusun. ben de ogluma aren ismini koyacagim haziran basinda bekliyoruz. Aren de benzer sekilde “isigin cocugu” anlamina geliyor. Hittit dillerinde gunes tansirisinin cocuklarina arenler denilirmis. ilk duydugumda cok hosuma gitmisti. ama maalesef benim cevremde pek hos karsilanmadi. sanirim kiz isimlerinde mila, alin, dora, karin vb isimlere alisti halkimiz erkek isimleri agir olsun, sert olsun, oz be oz turkce olsun diye bi onyargisi var. ama kimseyi dinlememeye kararliyim :) kolay dogumlar diliorum.

 9. Merhaba, benim adım da Alin, annem saolsun ve isminden cok memnunum. Bir başka anlamı, alımı, göz alıcı kadın demek.

 10. BENİMDE KASIM SONUNDA KIZIM DOĞACAK İNŞAALLAHH ALİN ECE KOYACAĞIZ .SOYADIMIZDA EMREM ÇOK GÜZEL OLACAK ÇOKKKK

 11. İrem hanım merhabalar.
  Ben de alin ismini bir anda duyup beğenenlerdenim Kızımın adını Alin koyduk. 2 yaşında olacak nerdeyse. İsminin anlamı işe yaşasın çocuklarımız. Ama sanırım asıl kökeni Fransızca değil mi ?

  Sevgiler.

  1. Merhaba,
   Hayır Fransızca değil. Ermenice. Işığın kaynağı demek. Kuzenimin Ermeni arkadaşının adıydı. Ben oradan biliyorum :)

 12. Seneler önce bir kitap görmüştüm. Alin işte o an dedim ki bir kızım olursa ismini Alin koyacağım. Sonra eşimle tanıştım ismi Ali işte o zaman daha da anlamlandı benim için

Leave a Response