Koray’ın doğduğundan beri çeşitli modellerde sling ile büyüdüğünü blogu takip edenler bilir. Slingo ise Koray 6 aylık olduğundan beri hayatımızda. İlham kaynağım oğlum ve bel ağrıtan kangurular. Yolda sokakta görüyorum küçücük bebekler kanguruların içinde genellikle de babalarının önünde, yüzleri dışarı dönük, havada asılı gibi langur lungur geziyorlar. Bir keresinde boynu bükülmüş şekilde uyuyakalmış, anne farkında değil. Oysa bu minik, pouch slingte veya Slingo HUG gibi bir taşıyıcıda olsa. Annesine veya babasına yaslansa, değse ona. Gözünü açtığında görse, kokusunu daha çok içine çekse…

Blogcu Anne geçen gün sormuştu hangi sling daha iyi diye. Ben de uzun uzun yazmıştım ona yorum olarak. Aslında slinglerin hepsi, kangurulara göre daha avantajlı. Uygun bedende, kaliteli kumaşlarla dikilmiş her hangi bir bebek taşıyıcı mükemmel benim için. Ben ring-sling’i kullanamadım. Rahat edemedim açıkçası. Wrap olarak bilinen esnek bir kumaş parçasını bebeğinizle kendinize sardığınız ürün de bebek küçük olduğunda kullanılabilir ama ağır bebek biraz zor. Bir de 5 metrelik kumaşın temiz ülkemin bal-dök yala sokaklarında bağlanması imkansız. Ben tercihimi pouch sling, Ergo ve mei tai’dan yana kullanıyorum. Slingo HUG da zaten Ergo ile Mei-tai’in karışımı aslında. Portmantoda, Koray’ın odasında ve arabamızda her daim bir tane var. Market alışverişine puset ile gitmek mi???

Gelelim ben hala Slingo HUG kullanıyor muyum?’a… Koray 21 aylık hareketli bir tazmanya canavarı kıvamında   ya, kimse onun kendi rızasıyla sıkı sıkı bağlanmak isteyebileceğine inanmıyor. Ya da benim rahatça onu taşıyabileceğime. Bu kadar hareketli bir çocuk sabitlenmeyi nasıl kabul edebilir değil mi?

Neden olmasın?

Kucak bebeği diye tabir ettiğim, geceleri annesi-babsıyla uyumayı isteyen bir çocuk slingin içinde olmaktan tabi ki zevk alır. Ben de oturup gün içinde onu uyutma amaçlı takmıyorum ki. Koray’ın da amacı belli: Anne Slingo taksın, Koray’ı alsın, gezmeye gidilsin. Uykusu gelince de en kötü koyar başını annesinin göğsüne tatlı tatlı. Her yerde anlatıyorum Slingo’yu saklamaya başladığımızı. Bizimki olur olmadık zamanlarda çıkarıp getiriyor önümüze, zorla taktırıp kollarını uzatıyor. Ben de sakladım evde. Geçenlerde annesinin numunelik kumaşlarından siyah olanı bulmuş. Getirdi koydu önüme. Slingosu zannetmiş. ‘Yok oğlum, bu Slingo değil, bak’ diye açtım kumaşı. Nafile. Tak da tak. Çare yok. Slingo yerinden çıktı tabi ve bari boşuna olmasın diye bakkala gidildi. 5 dakika bile yetti ona. Mutlu mutlu gittik-geldik. Ben yine de katlayıp kaldırdım.

Seyahatlerde, hava alanlarında, toplu taşıma kullanmanız gerektiğinde, yalnız alışverişe çıkıyorsanız, iki çocukluysanız ve biri zaten pusetteyse sling kullanmaktan başka çare yok. Puseti al, tak, yerleştir, katla, koy cehennemini ben geçen sene kışın, Paris metrosunda yaşadım. Daha doğrusu bizde Slingo vardı rahattık da, pusetle tek başına yerin yedi kat dibinden merdivenlerle çıkmak zorunda kalanları görünce fena olmuştum.

Slingosunu takarken annesine yardım eden çocuk

Slingosunu takmaya çalışan 2 yaş çocuğu

Evet bebek arabaları, ana kucağı gibi ürünler de bebekli hayatı kolaylaştıran, kimi zaman insanın nefes almasını sağlayan araçlar. Klasik kanguruya karşı Sling diyorum zaten ben.

Her çocuk kucakta büyümeli!!!

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

7 Comments

 1. Yazdıysan okumadıysam affet ama birşey sormak istiyorum..
  Bebeğiş böyle taşımak bel açısından zarar veriyor mu..yani kangru yada kucakta normal taşımaktan daha iyi değilmi? Ben çok özeniyorum ve bebeğim olunca böyle taşımak iş yapmak istiyorum bebeğim kucağımdayken..ama belim de çok hassas hatta zamanında fiziktedavi falan gördüm.. yani bel açısından çok zor oluyor mu?

  1. @love and smile,
   Tam tersine çocuğun bel, kalça sağlığı için en iyi taşıma şekliymiş. Asıl klasik kangurular sıkıntı. Slingo HUG tarzı taşıyıcılar hem belden hem de omuzlardan destek aldığı için bebeğin ağırlığı annenin üst bedenine dengeli dağıldığı için ağrı yapmıyor. Uzun sür rahatlıkla kullanabilirsin.
   Kalça çıkığı olan bebeklerin tedavisi bebeklerin bacakları bu şekilde ayrık sabitlenerek yapılıyormuş. Dilersen sen de doktoruna danışabilirsin.
   Açıkçası bu tarz slingler kangurudan da kucaktan da bin kata daha iyi. Hem senin için hem de bebeğin için.
   Sevgiler,
   Irem

 2. love and smile,

  Sanırım siz daha çok kendi belinize rahatsızlık verir mi diye endişeleniyorsunuz. Kızımız doğrduğundan beri fanatik bir halde slingo hug kullanan bir aileyiz.Eşim kronik bir bel fıtığı hastası, hatta ameliyatlı. Normalde Rüya’yı taşırken çok ciddi beli ağrıyor. Slingoylaysa çok rahat;dışarıda markete vs ye bile rahatlıkla gidip geliyor. Hatta bazen evde bile belinde sıkıntısı varsa ve Rüya babanın kucağı diye tutturuyorsa en rahat yine slingoyu takıp kucağına alıyor.:)Umarım siz de bebeğinizle rahatlıkla kullanırsınız.

  İremcim;

  Tıpkı senin de yazdığın gibi Rüya da nerede görse slingoyu hemen heyecanlanıyor, normalde senin de bildiğin gibi feci asık suratlı ama slingoyu görünce gülüyor, ben de tabii kucağımda kokusunu duya duya gezme fırsatını hiç kaçırmayıp hemen takıyorum slingoyu, hele bir de kucağımda uyuya kalırsa değmeyin keyfime…

  Tekrar bizi slingoyla tanıştırdığın için çok teşekkürler,

  Sevgiler,

 3. çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için.. inşallah allah bana da bebek kısmet eder de ben de onu hep göğsümde sevgiyle taşırım :) tabi babaası da… :)

 4. Merhaba,
  2.5 aylık anneyim ve şimdiden bel ağrılarım başladı. :) Birkaç gündür sling araştırması içine girdim. Slingo Hug modelinizi çok beğendim. Fakat en büyük korkum ağırlıktan bir süre sonra dikiş yerlerinin ayrılması. Bu konuda nasıl bir güven veriyorsunuz. Ve de model ve fiyat konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Hanzade Merhaba,
   Slingo HUG’lar kurtarıcı gerçekten de.
   Slingo’nun tasarımını inan 2-3 günde değil 6 ay gibi uzuun bir sürede tamamladık. Anne, babalar olarak bebeklerimiz, çocuklarımızla defalarca denedik, değiştirdik ve sonuca ulaştık. Slingo’nun web sitesine http://www.babyslingo.com bir göz atarsan oradaki fotoğraflarda dikişlerin detayını görebilirsin. Kuşakların bağlanmış olduğu yerlerde çift kalın dikişler var. Bebeğin ağırlığından dolayı ayrılması söz konusu değil bu dikişler sayesinde. Yine de bir sıkıntı olursa, değiştirebiliriz.
   Sevgiler,
   Irem

 5. Yeşil slingohug almak istiyorum. Nasıl edinebileceğime dair detayları emailime geçerseniz sevinirim.
  teşekkürler,

Leave a Response