Koray’ın bir süredir iştahsız olduğundan yakınıyordum ya. Sonra da iştahsızlıktan ziyade damak zevkine uymayan gıdaları yemediğini, yani kişiliğini ortaya koyduğunu anlamıştım. Yine de içim rahat değil. Bin bir güçlükle yemek yediriyorum. Daha doğrusu benim sabrım azaldığından takviye güçlerle(anneanne, dayı, kuzen, Luca…) iyice oyun halinde yemek yeniyor. Ben tek başımaysam, 2 şarkı-türkü, bir kitap eşliğinde yemek yedirmeye çalışıyorum. Baktım gördüm işe yaramıyor bunlar, birbirimizi üzmeden ‘hadi bakalım, bitsin bu iş’ diyerek sofradan kaldırıyorum Koray’ı. Ama mutsuz oluyorum, ya yeterli beslenmiyorsa diye. Acaba yarım saat sonra atıştırmalık bir şey versem mi? Sütünü içerken meyve-bisküvi takviyesi mi yapsam? Yemek saatlerini mi kaydırmalı? Yemeklerimi mi beğenmiyor? Diş mi geliyor? Soruyorum da soruyorum kendime.

Tesadüfen bugün Babycenterdan gelen haftalık mail’a takıldı gözüm. 20-21 aylıkken bebek gelişimiydi konu ve 2.satırda şu cümle vardı: Çocuğunuz en sevdiği yemeklere bile itiraz mı ediyor?

Demek ki bu dönemin özelliklerinden biriyle daha karşılaşıyordum. Aslında üzerinde çok durmamak gerektiği, çocuğun özgürlüğünü ilan etmeye çalıştığı dönemin doğal davranışı olarak, istemediği besini anlatmaya çalıştığından bahsediyordu yazıda kısaca. Yapılması gereken, çocuğun itiraz ettiği besini değişik şekilde ona sunmak veya o besine alternatif bulmak olmalıymış. Süt mü istemiyor, öyleyse yoğurt ve peynire daha fazla yer vereceğiz menümüzde veya yumurtayı haşlanmış yemiyorsa omlet ve türevleri olarak karşısına çıkaracağız. Bunun dışında bir günde de sebzeden nefret ettiğine de karar verebilir, bu durumda üzerine gitmeden besin değerlerine dikkat ederek meyveye yüklenecekmişiz.

2 yaşındaki bir çocuk kontrolün tamamen kendisinde olmasını istermiş. Yiyeceği yemeğe karar vermek de bunun bir parçası. Benden süt-meyve-ekmek-domates-mısır gevreği talep ediyor özellikle. Belki de ona kulak vermeliyim. Sonuçta öyle aç, halsiz, güçsüz,huzursuz değil Koray. Aksine son derece hareketli. Bütün gün de aç gezdiğini söyleyemem. Canı istediğinde gayet güzel, benim elimden tutup mutfağa götürmesini biliyor. Bir başka öneri de her öğünde mutlaka sevdiği bir yiyecek olmalıymış(fast food değil tabi ki). Genelde çocukların sevmedikleri yiyecekler, yararlı yiyecekler olduğu için öğünlerden eksik etmek gibi bir şey yapamıyoruz. Sevmediği bir sebze yemeğinin yanında bayıldığı 2 adet köfte koymak fena olmaz bu durumda. Bu yaşlarda çocuklar çok seçici olurlarmış. Gerçi annem okuyunca yemek seçme konusunda master yapmış kızına kim bilir neler diyecek? Bir başka öğrendiğim şey de çocukların günlük aldığı kalori yerine haftalık besin düzenini kontrol etmek gerektiği. Bazen aç kurtlar gibi bütün bir gün yemek yiyen çocuğumuz, ertesi günü sadece meyve yiyebilirmiş. Bu yüzden günlük değil haftalık bakıldığında anlaşılırmış çocuğun dengeli beslenip beslenmediği.

2 yaş özerklik dönemindeki çocukların doğru yemek alışkanlıkları kazanabilmesi için yapabileceklerimizi şu şekilde sıralayabilirim:

• Çocuğumuzu yemek yemesi için zorlamayacağız. Gerçekten acıkmasını beklemeliyiz, acıktığını hissetmesini ve anlatmasını beklemeliyiz.
• Sofraya çocuğumuzla birlikte oturup yemek yemeğe özen göstermeliyiz.
• Çocuğumuzun istediği şekilde yemek yemesine izin vererek deneme yanılma yoluyla kendi kendine doğruyu bulmasına yardımcı olmalıyız.
• Çocuğumuzun tabağını daha neşeli hale getirebiliriz. Renkli, desenli tabak takımı kullanabiliriz veya sebzelerde gülen surat yapabiliriz. Biz annelerin yaratıcılığına kalmış.

• Öğünler arasında özellikle de yemek saatlerine yakın abur cubur yemesini engelleyerek gereksiz şekilde karnını doyurmasını önleyebiliriz.
• Yemekten kısa bir süre önce alınan sıvının, tokluk hissi verdiğini söylüyor bazı uzmanlar. Buna kulak verip sıvı tüketimini yemeğe saklayabiliriz.

Yemek seçmesinin dışında Koray’da gözlemlediğim diğer değişiklik ise mama sandalyesinde 10 dakikadan fazla oturmak istememesi. İlk 10 dakika yarış halindeyim, 4-5 kaşık demek çünkü bu. Etrafta dayı-kuzen gibi animasyon ekibi varsa 2-3 lokma daha yiyor. Yine de eskisi gibi kandırmak kolay değil. Resmen takip ediyor beni. Sanırım açlığını bastırdığı anda kalkıp gitmek istiyor çünkü oynayacak, karıştıracak, keşfedecek koca bir dünya var dışarıda. Yemekle kim vakit kaybeder ki?!?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

6 Comments

 1. irem’cim,
  hiç merak etme bizde de aynı durumlar, 2 hafta sonra 2 yaşımıza basacağız inşallah ama bizim oğlan sanki büyümüş de ne yiyeceğine bile kendi karar veriyor, hele istemediği birşey olsun hemen ” hayir anne” deyip sıyrılıyor bir güzel…
  hem sıcaklar bir yandan hem de kendi kendilerine karar vermeye başlamaları bunda etken bence. Dediğin gibi onlarda da bir damak tadı oluşmaya başlıyor ve resmen yemek seçiyorlar. Kahvaltı olayı bizde resmen sorun, doktoruna henüz soramadım ama öyle normal yumurta, peynir domates,ekmek kahvaltıları olmuyor bizde,ya kuru kuru 1 dilim çavdar ekmeği yanında 1 kutu süt içiyor ya da benim yediğim üzümlü fındıklı müslime dadanıyor ben de ona ayrı bir kase yapıyorum hemen. Annem de kızım ya buçocuğa nasıl alışkanlık edindiriyorsun kahvaltı doğru dürüst olmalı diye başımın etini yiyor sonra ))
  abur cubura çok alışmasın diye de evde olduğunca kendim cazip şeyler yapmaya çalışıyorum mesela ara öğün waffel yapıyorum kendim sonra kurabiye + süt veya meyve suyu , meyve tabağı vs. Sonuçta dedğinin gibi genelinde nasıl beslendiklerine dikkat etmeli, özellikle de dışardıda bilmediğimiz şeyleri yedirmekten kaçınmalı…
  sevgiler,

  1. @güzin:
   Güzincim inanır mısın, Koray da kuru kuru müsli, mısır gevreği yemeğe ve süte bayılıyor.
   İşimiz zor bu veletlerle :)

   1. benim oglum gian kendisi yemek istiyor elleriyle ben gunde 3 ogun yerlerde yer temizliyorum

 2. mrb arkadaşlar, ben bir babayım. Çocuğuma ne yedirmem gerekiyor bunları pek bilmiyorum . Herkes yazsın. Birde çocuğu yetiştirme nasıl olacak neler yapmalıyım. Özellikle bu konuda 2-3 cocuk yetiştirmiş (iyi yetişmiş ) olanlar yardımcı olursanız iyi olur valla. Şimdiden teşekkürler.

 3. bebeğim 22 aylık 4gün önce yemek yemeyi bıraktı resmen. Öğünler bir savaş haline gelmeye başladı ısrar etmeyeyim diyorum ama hiç bir şey yemeden kalkıyor. İşe geliyorum aklım evde ve çok mutsuzum. Geçici bir dönem mi bir hastalığı mı var yoksa psikolojik bir durum mu bilmiyorum ama oyun oynarken keyfi yerinde. Koşuyor, zıplıyor yemek dışında herşey normal gibi görünüyor. İştah şurubu işe yarar mı ne yapmalıyım :(

 4. Benim kizim 22 ayliktir inanmiyacaksiniz ama ayda bir kere yemek yiyor . Cok istahsiz be ben krizlere giriyorum . Nasilmi yasiyor ???? Gunde bir sise sut bir sise rabina bir sise meyve suyu o kadar baska hicbirsey yemiyor . Doktora goturdum yarim bardak. Su bile icse faydadir diyor . Olurmu oyle sey ? Bu cocuk nasil vitaminini alacak ? Cok huzursuzum ve sinirlerim cok bozuldu . Ne yapmaliyim ????????????????

Leave a Response