Son günlerde en çok aklıma takılan soru bu. Oyuncak dolup taşıyor ev. Sıkılmasın diye de 15-20 günde bir değiştiriyorum oyuncaklarını. Hepsi bir and ortada değil. Genel olarak gruplandırırsam kitaplar, ses-ışık çıkaran oyuncaklar, top havuzu, çiftlik hayvanları ve Fisher Price’ın göz kamaştırıcı oyuncakları Konuşan Ev-Aktivite Masası. Koray kendi kendine çok güzel oyalanırdı. Yarım saat kitaplarını karıştırırdı, müzikli oyuncaklarıyla eğlenir, benekli ile ineğini orada oraya oynatırdı. Oysa şimdi hiç birinin yüzüne bakmıyor. Ben zorla oturtursam kucağıma kitaplara bakıyoruz. O da taş çatlasa 15 dakika.

Yazının başlığına bakılacak olursa çok değerli bilgiler verecekmişim gibi geliyor. Aslında ben içimi dökmek istiyorum. Çünkü Koray beyin aktiviteleri benim başımı döndürürken, izleyenlerin de kalp krizi geçirmesine sebep oluyor. Erkek çocuğu olan anne karakterine girmiş bulunmaktayım. Ben de başlığı uzatıp biraz ipucu verdim. Genel olarak günlük rutinimiz şu şekilde:

Sandalyelerin tepesine, en tepesine, sırtımızı dayadığımız yere basıp uzanamadığı dolap kapaklarını açmak, koltuktan koltuğa atlamak, yatağından kaçmak, pencere iç pervazlarında dans etmek, tek elinde biberonu merdivenlerden inmeye çalışmak, şöminenin içine girip külleri savurmak, Luca’nın üstünde dıgıdık dıgıdık yapmak, kulaklarından çekiştirip tadına bakmak. Evet tadına bakmak. Öpmeye çalıştığını sanmıyorum.

Bitmedi. Evdeki tüm ışıkları yakmak, emziklerini olmadık yerlere sokuşturmak, dedesinin 43 numara terlikleriyle dolaşmak. Aslında ilk kez, anneannesinin ayağından zorla çıkartıp giymişti terliğini, bu hafta daha büyüğünü görünce çok sevindi. Ayrıca çamaşır makinesinin içine diş fırçalarını atmak, çamaşır ve bulaşık makinesinin programlarını karıştırıp, tabakların kirli olarak makineden çıkmasına ve normalde 30 derecede 800 devirde yıkanması gereken çamaşırların 60 derecede ve 1400 devirde yıkanarak iyice arınmasını sağlamak, yürüyüş bandında yürümek. Elleri serbest bayağı bildiğiniz büyük insan gibi yürümekten bahsediyorum. Bir ipod’u eksik.

Hortumla her yeri yıkamak. Buna babasının yeni yıkanmış arabası, annesinin ta kendisi, Luca da dahil. Çikolata yedikten sonra yere yatıp Luca’yı çağırmak. Amaç: Luca gelsin yüzünü gözünü yalasın.

Yukarıda listekiler bugün yaşadıklarımız. Eksiği yoktur da fazlası vardır. Keşif döneminde biliyorum. Artık onu durdurabilecek bir engel, fiziksel bir yetersizlik yok. Yürüyebiliyor, koşabiliyor, tırmanabiliyor. Yeteneklerini keşfederken oyuncakların yüzüne kim bakar? Yemek yedirirken çiftlik hayvanları işe yarıyor hiç değilse. Mama sandalyesinden çıkıp atlaması da an meselesi gerçi. Bugün yarın onu da yapar bu arkadaş.

YANDIM BEN!!!

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

12 Comments

 1. iremciğim, fotoğraflar herşeyi anlatıyor.yalnız ben çamaşır makinası programını değiştirmesine çok güldümm.umarım sizde gülmüşsünüzdür :D:D

 2. Artık 3 kere kontrol ediyoruz makineleri. Bir de Koray uyuduğu zaman çalıştırıyoruz :D

   

 3. ben yerim onu yaa.. ama felaket olmuş cidden ..:) yataktan çıkış çok amaçlı hedefli olmuş ..:) kolay gelsin irem .. :)

 4. Valla İremcim,
  Ben bu ara Rüya çok sakin hareket etmektense önündeki oyuncaklara gömülüp oynamakla meşgul, ne zaman hareketlenecek göbek aldı başını gitti hayıflanıyordum ki taa ki yazdıklarını ve fotoları görene kadar…Zaten bir iki gündür afacan afacan bakmaya başlayıp, gözümüzün içine baka baka masadakileri aşağı indirmeye başladı. Bakalım sonumuz hayrola… Annesi Koriş çok şirin görünüyor :) muzurlukları yaparken :) :)
    

 5. Bir şey dememe gerek kalmadan Koray efendi bu sabah yeni bir deneme yaptı. Fotoğrafını da ekledim :D

 6. O KADAR GÜLDÜM Kİ ANLATAMAM,ÇAMAŞIR MAKİNESİ PROGRAM DEĞİŞTİRMEDE USTA OLAN OĞLUM ŞİMDİ DE BULAŞIK MAKİNESİNDE UZMANLAŞMAYA ÇALIŞIYOR:)))
  YANLIZ DEĞİLSİN CANIM BUNU BİL……..
  YANDIK VALLAHİİİİ:)))

 7. benim oğlum da 20 aylık… gerçi ben 20 ay boyunca oğlumun bir kez bile 5-10 dak olsa herhangi bir oyuncakla oynadığını görmedim. şu anda ise sandalye, mama sandalyesi,sehpa gibi objeleri ittirmek suretiyle alt komşulara eziyet çektirmek, klozetin içine elini sokup çıkarmak, çöp tenekeleriyle oynamak, klozet fırçasıyla yeri süpürmek, diş fırçalarıyla saçını taramak, kaydırağının üstüne çıkıp yerden basket atmak yerine havadan basket atmaya çalışmak, tv kumandalarını televizyona fırlatmak gibi ilgi alanları var… yani ben artık oyuncaklara para harcamama kararı verdim :)

Leave a Response