Doğumdan itibaren bebeklerin hızla öğrenmeye başladıklarını biliyoruz öyleyse neden onlarla daha eğlenceli vakit geçirmeyelim? Henüz çevresindeki her şeyi algılayıp, anlayamasa da iletişim becerileri, kaba ve ince motor gelişimlerinin destekleyebiliriz. Desteklemeliyiz.

İlk üç ay herkes için zor geçiyor. Anne şaşkın, uykusuz, yorgun. Bebek daha da şaşkın, ürkek, savunmasız, muhtaç. Birbirimizin dilinden anlamak için bebeğimizin konuşmasını beklemek en büyük hata. Oysa onu takip edip, neyi sevip neyi sevmediğini, neye ihtiyacı olduğunu henüz doğduğu gün bile anlayabiliriz. Annelerden bahsediyorum ama!!! Anne kokusuyla büyüyen bebeklerin derdini anneden başka kim anlar?

Bizim ilk 3 ayımız çok kolay geçmedi itiraf etmek gerekirse. Gazlı bir bebekti. Kucakta uyurdu. Gece beni emzik yerine kullanır, her uyandığında tekrar uykuya geçmek için beni isterdi. 12 kere kalktığımı biliyorum. Biliyorum çünkü saydım hatta kimse inanmazsa diye de baş ucumda duran kitaplardan birinin arka kapağına not almıştım. Üstelik gündüz uykuları da çok kısaydı yani gündüz uyanık kaldığı vakit fazlaydı. Bu ne demek? Bebekle daha fazla aktif bir hayat. Tamamen iç güdülerime göre oyunlar yapıyordum Koray’a. Kulaktan dolma bilgiler de var tabii.

Peki biz neler yaptık?

  • Masaj: Aslında masajın bir aktivite olarak kabul edildiğini bilmiyordum. Ben uyku rutuniydi bizim için. Meğer gün içinde de bebeğe sık sık masaj yapılabilirmiş etkinlik(!) olsun diye. Özellikle de anne için keyifli bir an bebeğine masaj yapmak.
  • Gıdıklama: Minicik ayaklarının altına gıdı gıdı yapıyoruz. Sonra da bol bol öpüyoruz.
  • Yuvarlanma: Bir battaniye üzerinde yüz üstü veya sırt üstü yatırıp battaniyenin kenarlarından tutup yuvarlama oyunundan çok hoşlanırdı bizim velet.

  • Jimnastik: Her sabah ilk alt değiştirmeden sonra gerinme hareketleri yapıyorduk. Hala da yapıyoruz. Tek fark Koray’la yan yana ayakta duruyoruz ve o beni taklit etmeye çalışıyor. Bebekken ise kollarını göğsünün üzerinde çapraz şekilde tutuyoruz, ayaklarıkarnına doğru ittiriyoruz sonra da ellerini başının üzerine doğru, bacaklarını da aşağıya doğru uzatıyoruz.
  • Ceee: Herkes bilir, herkes yapar. Yüzümüzü ellerimizle veya bir başka nesne ile kapatıp ‘Anne nerede?’ diyoruz veya tam tersi. Bebeğin yüzünü kapatıyoruz. O kadar heyecanlanırdı ki Koray, defalarca yapardım.
  • Şarkı&dans: doğduğundan beri Koriş’e şarkı söylüyorum. Kucağıma alıp dans ediyoruz. Uyku öncesi bugünlerde en çok sevdiği şey kucağımdaki 2-3 dakiklık Mozart eşliğindeki dansımız.

OYUNCAKLAR:

İlk üç ay bebeğin aktiviteleri uyku-beslenme-alt değişiminden ibarettir çoğunlukla. Yine bu dönemde onun ilgisini çekecek oyuncaklar da yok değil.

Bebeklerin görme yetenekleri tam olarak gelişmediğinden uzaktaki nesneleri göremezler. O yüzden oyuncakları ondan yaklaşık 20 cm uzağa koymak gerekiyor. Hareketli, ses ve ışıl çıkaran oyuncaklar en ideal olanları. Yine de uzun süre dikkatlerini veremiyorlar, sıkılıp, ağlamaya başlıyorlar. Belki de karınları acıkmıştır. Bu sesli oyuncakların sakinleştirici müzikli olması önemli. Zaten yüksek sesli şarkılardan rahatsız olduklarını göreceksiniz. Aslında bebek için en mükkemmel müzik annesinin söylediği şarkılar.

Bu mobil oyuncakların dışında sıkıştırınca ses çıkaran yumuşak figürler de ilgilerini çekiyor. Zaman zaman heyecanlandıklarını fark edersiniz zaten.

Yenidoğanların ilgisini siyah ve beyaz renkler çekiyor. Oyuncakların bu renklerde olmasına dikkat etmeli veya bebek kartları var siyah-beyaz grafiklerle hazırlanmış. Bunları da ona gösterebilirsiniz. Yatağının korluluklarına takabileceğiniz yumuşak, siyah-beyaz resimlerden oluşan oyuncaklar her yerde satılıyor.

Ayna. Ne kadar küçük olursa olsun ayna hemen ilgi çekiyor. Kırılmaz oyuncak aynaları eline bile verebilirsiniz. Elbette aynadakinin kendisi olduğunu henüzfark etmesi mümkün değil ancak gülümsediğini göreceksiniz.