İnsan çocuğu olunca çevre düzeni, temizliği gibi ortak alanların durumuna daha çok dikkat eder hale geliyor. Koray artık park çocuğu oldu. Salıncak ve kaydıraklardan alamıyoruz onu. Hele kum görürse ondan mutlusu yok, tabi bizden kumlusu da. Çünkü  kumları alıp alıp savuruyor etrafına. Bu neşeli tabloyu anlatmaya devam etmek isterdim ancak son üç gündür değişik parklarda bulunmamızdan dolayı genel bir şikayette bulunacağım:

PARKLAR GÖLGELİK ALANLARDA OLMALI!!!!

Havalar iyice ısındı. Akşam üstü 4.30-5.00’ten önce parklarda vakit geçirmek imkansız. Dün sabah 10 buçukta gideyim dedim, yine sıcak. Üstelik tüm gün güneşin altında iyice ısınmış olan oyuncaklar el değmiyor. Ne olur belediyeler şu parkları daha ağaçlıklı yerlere yapsalar. Hadi ağaç yok diyelim parkın üstüne branda, ahşap uygun olan bir şekilde gölgelik yapılsa iyi olmaz mı? Çocuklara da anlatamıyorsun ki ‘bu kadar sıcakta oturulmaz, parkta vakit geçirilmez’ diye. İki sallansın o zaman, izin verelim diyoruz bu sefer de çocuk kızarmaya başlıyor on dakika geçmeden. Baygınlık geçirir insan yarım saate kalmaz.

Bugün ise çocukla gidilebilecek mümkünse bahçesi veya oyun alanı olan bir cafe aradık Bağdat caddesinde. Bulmasına bulduk da tüm bahçe branda, şemsiye ve tentelerle gölgelendirilmiş, sigara içenler rahaaaat etsin diye her türlü konfor düşünülmüş ama 3 m²’lik çocuk parkı pis, bakımsız ve güneşin altında cayır cayır. Koray bile sıcaktan rahatsız oldu ve vazgeçti parktan. (Sigara konusuna daha sonra ayrıca değineceğim, bence yasak daha da genişletilmeli ve lokanta, cafe gibi yerlerin bahçelerinde bile içilmemeli. Çünkü saygısızca suratımıza suratımıza zevkle üflüyorlar zehirli dumanı).

Belediyelerin Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü ilgileniyor güya buralarla ancak evimizin olduğu belediyeyi aramak yetmiyor ki. Buyrun işte iki gündür Bağdat caddesi-Kadıköy tarafındayım. Kadıköy belediyesini de aramam lazım. Teker teker telefon açmak zorundayım sanırım. Dikkate alacaklar mı ondan da emin değilim gerçi. Pazartesi ilk işim bizim belediye başta olmak üzere Koray’la gezdiğimiz yerlerin bağlı bulunduğu belediyeleri de aramak olacak.