Öyledir.

Emzirmek, meme ucunun acısı, bebeğin kolik olması, gazlı olması hiç önemli değildir. Uykusuzsan hayat zindandır sana. İstersen sorunsuz bir hamilelik ve doğum geçir, bebeğin gazsız ve koliksiz olsun, memelerin süt dolsun, acımadan emzir… eğer uykusuzsan bunların değeri yoktur. Umrunda bile olmaz çünkü algın zayıftır hatta kafan çalışmaz. En olmadık şeylere tepki gösterirsin. Gün gelir herkes düşmandır sana, herkes seni sinir eder. İçten içe bilirsin ama beyninden diline giden yolda bir şeyler olur, saçmalarsın konuşurken çünkü uykun vardır. Göz kapakların ağırlık taşıyormuşçasına sana işkence yapar. Göz altların mor, saçların birbirine karışmış, cildin kurumuş… aynaya bakmak bile içinden gelmiyor. Sen, sen değilsin çünkü!

Dün akşam bir yarışma programına denk geldim. Şaka programıydı. Koca, karısına kamera şakası yapıyor. Benim için en komiği yeni doğum yapmış bu kadının uykusuzluktan dolayı içinde bulunduğu ruh haliydi. Onu öyle iyi anladım ki. Kadın mutsuz, uykusuz, huzursuz. Kocası dışarı çıkarmış ama o ‘uykum var’ diye ağlamaklı. Kocasına ‘biraz da sen bak, sen uykusuz kal’ diyor. Güldüm, çok güldüm. Hepimiz aynı dönemden geçtik. Biri bana gülseydi çok fena girişirdim o ayrı elbette. Anladım ki yeni annenin gerçekten de tek derdi uykusuzluk.

 

Anne olmak demek uykuya veda etmek demektir.

Anne olmak en son ne zaman deliksiz uyuduğunu unutmak demektir.

Anne olmak demek ne olursa olsun ayakta kalmaya çalışmak, demektir.

Anne olmak demek dünyanın yerinden oynaması demektir.

Anne olmak demek sevmektir, çok sevmektir.

Anne olmak zordur.

Anne olmak kolaydır.

 

 

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

3 Comments

  1. off evet ya!söyle yatıp 2 gün hiç kalkmadan uyuyasım var!çok seymi istiyorum:(
    Gecen ay hasta oldum sütümü sagip kocama bıraktım ben oturma odasına gidip yattım ama elayla uyandığımdan daha çok uyandım sürekli seslerini dinledim,gidip baktım.aklım onlarda kaldı.sonuc;alışmadık dötte durmuyo iste:(
    Uykuuuu.birazcık uykuuu:(((
    Ama canım kızım iyiki varsın.sen sağlıklı.mutlu.huzurlu ol varsın uykusuz kalsın annecik;)

  2. Gerçekten anne olmak böyle bişey! Uykuyu çok seven biri olarak hamileliğimde en çok düşündüğüm şey uykusuzluğa nasıl dayanacağımdı.45 günlük taze bi anneyim.Uykuyu çok özlemiş olsamda çok güzel bişeymiş.Elbet bir gün uzun uykulara yatabileceğimi düşünüp avutuyorum kendimi.Böylesi daha kolay oluyor… :))

Leave a Response