Uyku ile başı dertte olan anneler,

Bir kulübümüz var artık. Tohumları sosyal medyanın incisi Twitter’da atılan

Uykusuz Anneler Kulübü.

İnternet annelerinin nasıl biraraya geldiğini daha önce yazmıştım. Çok sık birlikte aynı ortamda bulunamasak da neredeyse her dakika ama özellikle akşamları akıllı telefonlarımız, bilgisayarlarımız sayesinde sanal dünyada buluşuyoruz. Dedikodu yapıyoruz, dizileri tartışıyoruz, annelik hakkında paylaşım yapıyoruz ama en çok uyku konusunda konuşuyoruz.

Şikayetçiyiz.

Az uyumaktan, gece sekiz kere kalkmaktan, sabahın köründe uyanmaktan şikayetçiyiz. Deliksiz uyku özlemi içindeyiz. Genellikle sabah 7’den önce evdeki canavarlar tarafından uyandırılıyoruz. Kimimizinki geç yatıyor, kimimizinki gece saat başı uyanıyor. Bazılarımız da çocuklarıyla birlikte uyuyor. Ortak dert ‘uyku’. Yeterli uykuyu alamıyoruz çoğunlukla. ‘Erken yat o zaman’ uyarılarına da pek kulak asmıyoruz çünkü kendimize ait bir kaç saatimiz olsun istiyoruz. Çok değil 2-3 saat sadece. Kimse karışmasın, kimse bir şey istemesin, çocuk uyanmasın, ‘anneee’ diye bağıran olmasın mümkünse bu kısacık zaman diliminde.

Nereden mi çıktı kulüp fikri? Bir gün Aydişko’nun annesi Peri delirip de ¨Bir kulüp kuralım adına da #uykusuzannelerkulubu diyelim¨ dediğinde. Bekliyormuşuz böyle bir açılım meğer. Anlattıkça anlatıyoruz, ağlıyoruz, birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz ve ¨olsun bunlar geçecek¨ diyoruz. Her sabah gözümüzü açar açmaz özellikle Twitter’da kupa almak içinsıraya giriyoruz. En Uykusuz Anne Kupası. Hani almasak daha iyi ama işte deli olduk resmen, eğleniyoruz. Genelde açık ara birinci ben oluyorum. Hem Koray erken kalkıyor hem de ben çoook geç yatıyorum.

Gelelim kulübümüze,

Resmi içeceği: Türk kahvesi.

Kuruluş amacı: Uykusuz anneye yalnız olmadığını anlatmak.

Misyonu: Elbet bir gün uyumak.

Uykusuz Anneler Kulübü üyelerini tanımak çok kolaydır:

Gece yatmak bilmez, sosyal medyayı sever,  çocuğu kesintisiz uyumaz, çocuğu sabahın köründe kalkar.

Kendisine sürekli “mutlaka birşeyi yanlış yapıyorsundur, biz gayet güzel uyuyoruz” diyen diğer annelere sinir olur.

Her sabah, bir önceki gece erken yatmadığına pişmandır.

Attachment parenting, cosleeping gibi görüşleri gün geçtikçe daha çok benimser.

Gün içinde arada boş gözlerle bakabilirler.

Bu annelere verilecek en büyük hediye 12 saat kesintisiz uykudur.

Çoğu, yatağını çocuğuyla paylaşmak zorunda kalır.

Kendi gibi uykusuzlara sempati duyar, başından beri fosur fusur uyuyanlara gıpta eder.

Akşam erken yatsa da ‘Ne zaman, Kaç kere kalkarım?’ stresiyle tedirgin uyur.

Gece kaçta uyursa uyusun sabah aynı saatte özellikle de  6.00’da kalkan bir çocuğu vardır.

Uykusuz Anneler Kulübü üyesi olmak ise çok kolay. Tek şart, uykusuzluk çekmek veya çocuğun uykusundan memnuniyetsiz olmak. Twitter hesabınız varsa #uykusuzannelerkulubu etiketi ile bizi bulabilirsiniz. Şimdi bir de Facebook sayfamız oldu. Facebook.com/uykusuzannelerkulubu adresindeyiz. Konu malum. Paylaşıyoruz, dertleşiyoruz. Uyku durumlarından haberdar ediyoruz. Bir blogunuz varsa ve uyku hakkında yazmışsanız linklerini bekliyoruz.

 

Veee Uykusuz Anneler Kulübü üyelerine geliyor…..  Ajda Pekkan’dan Uykusuz Her Gece