İnsan tecrübe kazandıkça geriye dönüp bakıyor ve hatalarından ders çıkarıyor. Annelik, zaten tükürdüğünü yalama sanatı, o ayrı bir yazı konusu olur. Henüz hamile değilken konuştuklarımız, ideallerimiz, yapmayı planladıklarımız itinayla çöpe gidiyor çoğunlukla. Çocuklu hayat daha önceki hiçbir yaşantıya benzemiyor. Keyfi, sevgisi ayrı; yorgunluğu, zorlukları ayrı. Şimdi ikinci bebeğini bekleyen bir anne olarak şimdiki aklım olsaydı ilk bebeğimde neler yapardım diye düşünmeye başladım. Öncelikle hayatı daha basitleştirirdim, daha kolaylaştırırdım kendime. Sonra da…

Hamileyken daha çok fotoğraf çektiririm. Nedense bir gıcıklık(!) vardı üstümde ve hamile halimle fotoğraf karelerine girmek istemiyordum. Nedenini sormayın bilmiyorum. Kendimi iyi hissetmiyordum. Hayır, her şey yolundaydı ama benim aklım nerelerdeydi kim bilir.

Emzirme eğitimine giderdim. Ne eğitimi canım demeyelim. Anneliğin eğitimi de olur, emzirmenin de. Çoğumuz doğumdan sonra doğal olarak ve yakın çevremizin yardımlarıyla emzirmeye başlamışızdır. Şanslı olanlarımız konuya hemen adapte olup bu işi başarıyla sürdürmüşlerdir ama sanırım çoğu acemi anne emzirme ile ilgili sorunlar yaşıyordur. Ben acıdan ve ağrıdan ağlayarak emzirdim. 15-20 gün canım yandı, sonra geçti ama ben 9 ay boyunca sevmeden emzirdim. Belki diyorum biraz daha bilgili olsaydım, emzirmeyi doğru pozisyonlarda önceden başlasaydım benim için bu kadar travmatik olmazdı.

Yanıma yatırmazdım. Gece uykularım ağır basınca tembellik yapıp işin kolayına kaçmaz, emzirip gazını çıkarıp rahatlattığım bebeğimi kendi yatağına yatırıp, yanında uyumasını beklerdim.

Her bulduğum vakitte uyurdum. Yeni bebekle kalakalıyor ya insan. Bir daha hiç nefes alamayacakmış geliyor önceleri. O her uyuduğunda da fırsat yaratıp kendine bakmaya çalışıyorsun. Oysa şimdiki aklım olsa kahve içeyim, telefonla konuşayım, kendime vakit ayırayım diye sızlanacağıma gider yatağa yarım saat de olsa uyumaya çalışırdım.

Her gelen yardım teklifini kabul ederdim. Acemi annelik hevesiyle bebekle ilgili her işin altından kalkacağımız sandım. Ne var canım gece uyanmakta ukalalığını da yaptım, ‘yok siz ellemeyin ben hallederim’ saçmalığını da… Neyi hallediyorsun o uykusuz halinle. En azından çoğu lohusanın yanında birileri vardır. Annesi, kayınvalidesi, kardeşi, bir şeyi. Gelen yardımı asla geri çevirmemeli gurur yapıp. Beceremiyor denecek zannnedip her işe atlamamalı. Yorgunsan dinlenmelisin.

Gereksiz bebek alışverişleri yapmazdım. İlk bebekte herkes kesenin ağzını açıyor ve gördüğünü beğendiğini almak istiyor ve hatta alıyor. Sonra o alınanların neredeyse yarısı boşa gidiyor. Ya bir iki kullanımda kaldırılıyor ya da henüz ilk kullanımda mamnun kalınmayıp bir başkasına veriliyor. Ben mesela ne almazdım? 1) Dev mama sandalyesi almazdım. O kocaman ayaklarıyla bebeğin dengeli bir şekilde durmasını sağlıyor belki ama o ayaklara takılıp kaç kere düşme tehlikesi geçirdiğimi bilmiyorum bile. Mutfağın yarısını da kaplıyor. Onun yerine ev tipi ana kucaklarında katı gıdaya geçiş dönemini atlatır sonra da herhangi bir sandalyenin üstüne takılan booster – yükseltici mama koltuklarından kullanırdım. Ham daha ucuz hem de daha pratik. Üstelik o mama koltuklarını istediğiniz yere de taşıyabiliyorsunuz. 2) Sadece ilk 6-7 ay kullanılan o kocaman pusetlerden almazdım. Hafif, pratik, sağlam bir baston puseti 3 yaşına kadar rahatlıkla kullanıyorsunuz. İlk zamanlar sling ve anakucağı ile gayet güzel idare ediliyor zaten. O kocaman tekerlekli, ağır, katlandığında arabanın bagajının yarısını kaplayanlar her ne kadar göz alıcı olsa da çok seyahat eden, gezen bir aile için faciaya sebep olabiliyor. En basitinden karı-koca birbirinize girebiliyorsunuz ağırlığı ve boyutları yüzünden.

Yuvaya daha erken gönderirdim. Koray yuvaya başladığında 3 yaşına yaklaşıyordu. Ondan önce saatli oyun gruplarına götürüyordum. Sonra yuvaya iki günde adapte olduğunu görünce fark ettim ki o buna çoktan hazırmış. Kendi yaşındakilerle birarada olmak müthiş bir kendine güven veriyor çocuğa. Hem mutlu oluyor hem de sosyalleşiyor. 2 yaşında bir çocuğun yarım gün de olsa kendi yaşıtlarıyla birlikte olması harika bir şey.

Bir aksilik çıkmazsa ikinci bebekte yukarıdaki pişmanlıklarımın üstesinden gelip kendimce daha doğru olanı yapacağım :)

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

16 Comments

 1. Benimde simdiki aklim olsaydi mutlaka dogum fotografcisi tutardim

 2. bende hep aynısını söyledim foto konusunda ama 2.ye hamıleyım ve yine cekilmek aklıma gelmmıyo :D

 3. bende tam aksine kucağa alışır zırıltısını dinleyipte aman alışmasın kucağa hep ister gibi saçma şey üzerine kendimi ve çocuğu yormazdım ve geceleri de yanıma alır yatırırdım..Bir de Tracy Hogg belasına asla bulaşmazdım..resmen kadın metodları ile benim psikolojimi bozdu..

 4. Ayni ama tipki ayni… Hatta simdi dostlarim danisinca, cogunlukla bu ayni cumleleri kuruyorum. Trajikomik!

 5. hayırlı olsun öncelikle. hayatı kendinize kolaylaştırayım derken bebişi unutmayın, aman. bırakın yanınızda yatsın sıcak minik nefesini hissedin. zaten bi süre sonra istesenizde o sizinle yatmaz. bol bol öpün koklayın her saniyenin zorluklarıyla birlikte tadını çıkarın. bi kaç gündür aklım şu berrasu ile meşgul http://berrasukuzusu.wordpress.com/2012/12/17/kan-bagisi/. o yüzden boş bunların hepsi diyesi geliyor insanın.

  1. Benim ikinci tecrübem olacağı için yanımda yatırmanin geri dönüşü daha zor olduğunu biliyorum. İyisi mi herkes kendi yatağında yatsın. Ben bütün gün kucaklarım onu :)

 6. Karan kendi odasında uyumaya 2 aylıkken başladı. Hiç hoşlanmasa da ısrar ettim. Bazı geceler gerekirse 10 kere yanına gittim. “Burası senin odan burası güvenli” mesajını verebilmek için elimden ne gelirse yaptım. Emzirme koltuğunda uyukladığım da oldu. Ama hiç alıp yanımıza getirmedim. Çok hasta olduğu geceler dışında hiç beraber uyumadım. 2.5 yılın sonunda kazandıklarım: uykusuz geçen 2.5 yıl, yorgunluk ve sonuç sıfır. Hiç birşey değişmedi. Hala kendi yatağında kendi kendine uyumuyor, illaki benim uyuyana kadar yanında olmam gerekiyor. Keşke ara sıra yanımda uyutup bari onca zaman boşuna uykusuz kalmasaydım dediğim oluyor; artık pes ettim bazı geceler 1-2 saat beraber uyuyoruz. O yüzden emin ol ki tam tersini yapmış olsan şimdi de başka birşey yazıyor olabilirdin :)

 7. Yuvayla ilgili görüşünüz bana gaz verdi teşekkürler, büyük oğlum aliş 2 yaşında küçüğü cemo 3,5 aylık oldu.. tuvalet işini halletmeden yuvaya verebiliyor muyduk bilmiyordum.
  aliş 20 aya kadar bizim odamızda, en azından haftada bir bizim yanımızda yattı (başka odamız yoktu, taşınınca ayırdık odaları ve çok sevindi). emzirmeyi bırakınca uyutmak kabus oldu ama uykusuzanneler.com sayesinde birkaç haftalık emekle orada yazan sleep lady yönteminden esinlenerek kendi kendine uyumaya alıştırdık, ağrısız sızısız gözyaşsız – yani karan’ın annesine benzer birşey oldu benim tecrübem: yanında yatmaya alışsa da kendi başına uyumayacak diye bir şey yok :)
  2 bebekle kolay gelsin, güzel havalarda doğuracaksınız büyük şans valla bizim için hayat dışarıya çıkmak kolaylaştıkça güzelleşiyor – 3. yü yapacak olsam baharda doğacak şekilde ayarlamak isterdim!

Leave a Response