Geçenlerde takip ettiğim site ve bloglara göz gezdirirken bir başlık dikkatimi çekti: ¨If I was a parent…¨ 6 yaşındaki oğluna ¨Sen baba olsaydın ne yapardın?¨ diye sormuş annesi. Linke tıklayıp okumadım bile. Döndüm Koray’a sordum hemen.

Sen baba olsaydın ne yapardın? Evde kurallar nasıl olurdu?

– Ben baba değilim ki
– Oğlum, öyle değil yani sen şimdi büyüdüğünü ve baba olduğunu hayal et. Çocukların var. Onlara ne söylerdin, hangi kuralları koyardın?

Biraz düşündü sonra sıralamaya başladı:

Sıkılmak olmazdı. (O ne demekse)
Her gün 1 saat değil 5 saat ipad ile oynama hakkı verirdim.
Çocuk okula gitmek istemediğinde zorla göndermezdim.
Daha çok abur cubur verirdim.
Sabahları kahvaltıda pilav yapardım. (Eminim yapar, oturur kendi de yer)
Çocukların anne baba bilgisayarlarını karıştırmaları sorun olmazdı. Kızmazdım.
Minecraft’ın bütün oyuncaklarını alırdım. (Bu konuya daha sonra tekrar geleceğim)
Bağırmazdım. (Çocuk haklı, bu aralar sesim çok çıkıyor)
Yanlış bir şey olduğunda sakin sakin ¨lütfen yapma¨ derdim. (Yalnız duyan da sabahtan bağırmaya başlıyorum zanneder)
Çocuklarla hep beraber uyurduk. Kimse kendi yatağında yatmak zorunda kalmazdı. Neden yalnız yatıyoruz ki anlamıyorum?
Uykudan önce 2 değil 4 uzun kitap okurdum.
Akşam erken yatırmazdım.
Kardeşler her şeyi paylaşmak zorunda olmazdı. (Esas konu bu sanırım)

Çocuk meğer çok dertliymiş. Aslına bakarsanız hiçbirine şaşırmadım sadece benim çok bağırdığımı düşündüğünü bilmiyordum. Kalbim sızladı duyunca. Şimdi akşamdan beri düşünüyorum nasıl daha az bağırırım diye. İkinci çocuk zor değil, iki çocuk birden zor. Büyüğün kardeşine olan hırçın davranışları yoruyor en çok. Bir de şımarıklıkları. Evet artık şımarıklık halini aldı çünkü. Aynı cümleyi on kere söyler oldum. ¨Hadi Koray¨ Üstünü değiştir, Hayır. Elini yıka, Sonra. Yemek hazır, İstemiyorum. Kardeşinin oyuncağını alma, Alırım. En sonunda İrem ayarını kaçırıyor. Sabırsız mıyım? Çok mu bağırıyorum? Ben bu duruma artık çok üzülüyorum ve biliyorum o da üzülüyor ama içinde bulunduğu ruh halinin sebebini açıklayamıyor. İyi ki sormuşum sen baba olsaydın ne yapardın, diye. Gerçekten ne hissettiğini biraz olsun anlamış oldum.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

12 Comments

 1. Aynı durum bende de var maalesef, işin kötüsü Kaan daha tek çocuk :( Kendimi daha sabırlı olmaya zorluyorum sürekli. Pilav konusunda da ayrıca öldüm gülmekten, hep mi aynı olur, sürekli pilav yese yer başka da bir şey aramaz :) Kaan büyüsün biraz daha ben de sorayım bakalım :)

 2. Neden yalniz yatiyoruz ki kisminda koptum :) bizim de en buyuk derdimiz bu…kardesle biraz volume yukseliyormus istemeden :( ben de sorucam simdi bakalim efe nelerden dertli:)

 3. Ben de çok bağırıp çağıran bir anne değilim ama bir gün 3 yaşındaki oğlum da bana şöyle demişti: “annecim bana bir daha bağırma çok kalbim kırılıyor!” keşke biri kuvvetli bir tokat atsaydı.. bu kadar acımazdı canım. Biz kızarken bile seviyoruz aslında ama karşımızdaki bıdığın neler hissettiğini unutuyoruz sabır testisi kırıldığında… buarada pilav konusu bizim evde de aynı yahu :)

 4. Abi olan oğlum da aynı. Bir şey yapmasını istediğimde kayıtsız kalıyor o şeye. Beni duymazlıktan geliyor. Ağırdan alıyor. Yapmasını istediğim şey için en az on kez hadi diyorum. :((( Ve sonunda da bağırma, kalp kırma!

 5. bağırma konusunda bende kendimi nasıl frenleyeceğimi bilmiyorum. bazı anneler çocuğum olunca daha sabırlı bir insan oldum diyor ya ben hiç olamadım sanırım. ne ilkinden sonra ne de ikinciden. bağırmalarım 2 numaradan sonra başladı onu biliyorum ama kendimi bu konuda tam anlamıyla hala durduramadım ve bu konu yüzünden de kendimi çok hırpalıyorum :( akşama aynı soru anne versiyonuyla bizim kıza soracağım bakalım :)

 6. Gerçekten 2. çocuk değil de, 2 çocuk çok zor, sonuna dek katılıyorum. Koray’la yaşıt, ilkokula yeni başlamış bir kızım, bir de 9 aylık oğlum var. Kızıma “Sen anne olsan napardın?” diye sormaya çekiniyorum, çünkü ben de son zamanlarda sesimin tonunu ayarlayamıyorum. İpad, pilav ve özellikle yalnız yatmak bizim de sorunsallarımız. Hatta, ipad, pilav ve yalnız yatmak bizim de sorunsallarımız. Kardeş biraz daha büyüdüğünde o da eklenecek eminim. Sabrı artırmanın yollarını bulursanız, paylaşın lütfen.

 7. Irem cok da haksizlik etme kendine. Benim bir yasinda bir kizim var. tek cocuk oldugu halde ben bile bazen bagiriyorum ve cok kotu hissediyorum kendimi. Bagirmamak ama kesin bir ses tonuyla soylemek lazim galiba. Yani su anda bile bin kere hayir diyorum en sonunda hayir diye kulreyince yapmiyor bazi seyleri. Isine gelince hayiri cok guzel anliyor ama bazen insan tutamiyor kendini. Biraz da yapi bu isler tabi benim esim bagirmaz ama benim gibi sevgi cigliklari da atmaz mesela. Oyle iste ya anne olmak zor ama pek cok anne ayni dertten muzdarip iste soyleye soyleye azaltacagiz bir sekilde bagirmayi bence.

 8. Benim oğlum 8 kızım 1,5 yaşında ve benim oğlum da bu cevapların aynısını verir kesin , iPad / pilav ve yalnız yatma kısmı Bingo hatta

 9. Ayrıca ses bende de yükseliyor ve çok üzülüyorum sonra ama bazen beni duyup duymadığından şüpheleniyorum , hadi’ler sinir bozucu , bir de 3. Sınıf , ödevler çok , kardeş rahat vermiyor gibi şeyler çok yoruyor beni :(

 10. Iki çocuklu hayata daha yeni başladım ama ses yükselmesi aynen bizim evimize de geldi. Eskiden de bazen sesim yükselirdi ama boyle degil. Simdi kızım beni tam anlamıyla çileden çıkartıyor. Kardeşine zarar vermek ya da gitsin/istemiyorum gibi davranışlar göstermedi ama intikamını benden alıyor sanki. Yat kızım yok ye kızım yok giy kızım yok gel yanıma yok … Tam cinnet. He bagirica oluyo mu? Tabi ki hayır:( isin icinden nasıl çıkılır onu da bilmiyorum ya.
  Ikinci cocuk zor degil evet, ikinciden sonra ilk cocuk cok zor :(

Leave a Response