Mars’lı olduklarından mıdır, yediklerinden midir nedir dünyaya bakışları öyle farklı ki…

Dün akşam iki çocuğu olan bir baba ile sohbet ediyordum. Aralarında 5 yaş olan çocuklarına nasıl baktığından, onları nasıl sevdiğinden bahsediyordu. Meğer üç çocuk istiyormuş, oysa eşine kalsa tek çocukta kalırlarmış. Gerisini onun sözlerinden yazıyorum:

Karım aslında hiç çocuk istemiyormuş. Devamlı şikayet ediyor. Tamam, bebeklikleri falan zordu ama artık biri 6 yaşında diğeri 1.5 yaşında. Pek bir zorlukları kalmadı. Oğlanla arkadaş gibiyiz, kız beni görünce annesini bile istemiyor. Karım yoruluyor belki biraz ama ben de çok bakıyorum çocuklarıma. Bu kadar sorun edecek ne var ki? Akşam gidiyorum hiç problemli çocuklar değiller.

Ah be adam sen hangi kafadasın? demek geldi içimden. Haftanın 6 günü, sabah 9 – akşam 6 çalışan bir babadan bahsediyorum. Anne evde çocuklarla. ¨Çocuklarıma bakıyorum¨ dediği günde belki iki saat ve haftasonu bir gün. Akşamları eve gittiğinde kapı açılır açılmaz çocuklar boynuna sarılıyor, mutlu mutlu oynuyorlar. Adam anlayamıyor karısı neden şikayetçi. Zannediyor ki çocuklar gün boyu böyle.

 

Sevgili Babalar,

Karınızın her şeyden ve de özellikle çocuklardan şikayet etmek gibi bir hobisi yok. Çocuk sevmiyor gibi bir durum olduğunu da zannetmiyorum. Bir çocuğu yedirip içirip uyutmak oyalamak kolay mı zannediyorsunuz? İnsanın enerjisi yetmiyor bir zaman sonra. İki saat değil ama altı-yedi saatten bahsediyorum. 7×24 bir mesaiden bahsediyorum. O yüzden akşamları eve geldiğinizde kucağınıza atlayan melek(!) çocuklarınızın yaptığı küçük bir haşarılık size komik gelebilirken anne avaz avaz bağırabiliyor. Durum budur aslında. Gerçekleri bir de bu şekilde değerlendirin. ¨Bebekken zordu, büyüdüler artık dertleri bitti¨ gibi hayali bir ülkede yaşamayınız.

 

Neyse diyeceğim o dur ki bir hafta bıraksak çocukları şu babalara.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

23 Comments

 1. Yaaaaa boyle bende baba olurum. Hakikaten bizde bir hafta biraksak bebeleri babalara. Ama oyle bir birakma yapalimki biz tatile gidelim, dinlenelim onlarda 7/24 ilgilensinler bakalim dunya kac bucakmis :D

 2. Merhaba hanımlar,
  Hayatta hiç bir şey toz pembe değil tabi ki , Çocuk bakmak hatta bir balığa günde bir defa yem atmak bile bir sorumluluk ve her sorumluluk insana bir yük.. ama biz burada çocuklarımızdan bahsediyoruz kendi canımızdan değerli gördüğümüz, hayatın anlamı olan varlıklar.. İkiz babası olarak eşim çok sor dönemler geçiriyor, hiç kimseden yardım almadan çocuklara yalnız bakıyor gecesi gündüzü karışmış durumda, 7 aylık ikiz kızlarımla evden dışarı adım bile atamıyor ben olmadan, yani bir hapis hayatı ..
  Ama ben şikayet edilmesine hele de çocuklara bunun yansıtılmasına çok karşıyım, o çocuğun psikolojisinin kendinin ebeveynleri için bir yük , bir problem olarak görülmesi bir yetişkin için bile çok büyük bir travma iken küçücük bir çocuk için gerçekten yıkıcı olacaktır!! Eşleriniz elinden geleni yapıyorlar sizin ve çocuklarınızın rahatı için bunu görebilmek için biraz çaba göstermeniz gerek sadece.. problemin değil çözümün bir parçası olmaya çalışın..

  1. Orhan Bey Merhaba,
   İkiz babası olarak çocuk bakmanın zorluğunu nispeten daha iyi anlamış olmalısınız. Her ikinize de kolaylıklar diliyorum.
   Malesef dediğiniz gibi olmuyor. Biz anneler çocuklarımıza gün boyu da bağırmıyoruz, sakın yanlış anlama olmasın. Sadece siz babaların evde olduğu saatler annenin yorgun, bitkin olduğu saatlere denk geliyor. 7 aylık diyorsunuz zaten. 2 yaşına geldiklerinde ve evde onlarla yalnız kaldığınız bir günün ertesi günü tekrar görüşelim :)

   Sevgiler

 3. Valla herkes kızacak bana ama ben de Orhan beye katılıyorum. Ben kocama full haftasonu bıraktığım zaman benden daha iyi baktığını görüyorum. Gayet sakin ve bir kere bile şikayet etmeden. Benim kadar kafaya takmıyor uykusunu yemesini bağırmalarını kaprislerini. Ve ikisini de akşam sakin, mutfakta yemek yaparken buluyorum. Ben ise kızımla ilgilenirken yemek yapamıyorum çoğu zaman. Bu konuda kendimi eleştiriyorum açıkçası. Erkek gibi basit bakabilmeyi isterdim, çünkü çocuklar da öyle bakıyor hayata…

  1. Gözde’ciğim zaten senden farklı bir şey söylemiyoruz. Sadece hafta sonu iki gün ben de baksam ben de sakin olurum, şikayet etmem.

   1. Yok ben kendimi eleştiriyorum. Hafta arası çalışan bir anneyim ben zaten. Yine de sakin olamıyorum hafta sonları…

    1. Gozde hanım,
     Belkide (en azından kendimden bahsediyim) onlar sadece iyi vakit geciriyolar.aman canım umasın elbet uyur,ama biz uyumalı uyku düzeni bozulmasın sonra biterim bunca emek bosa gider.yada yemesin bu günde yarın yer,ama biz yarında biz yedirmeye uğraşıcaz sonuçta yada otorite sarsilirirsa bunu hep yapmak ister gibi seyler düşündüğümüz için onlar daha keyifli vakit geçiriyor gibi gelebilir size diye düşünüyorum nacizane

     1. Aynen öyle düşünüyorum Ece hanım (bu arada kızımın da adı Ece:)). Babalar öyle uzun vadeli düşünmüyorlar. Ben de kızıyorum kocama düzeni bozduğu için. Ama sonra hak da veriyorum. Ve imreniyorum babaların rahatlığına. Bir gece ağlayarak uyandığında dünya başıma yıkılıyor, eyvah hep böyle mi olacak diye. Kocam ise alıyor sakin sakin pışpışlıyor. Tabi ki bütün sorumluluk bizde olduğu için strese giriyoruz ister istemez. Ama yine de kocamın zihin yapısında olmak isterdim…

 4. aynıları bizde yasanıyor herkes gibi ve ben bu yazıyı aksam beyzadeye de okutacagım…..ne kadar anlaşılır bilmem tabi :P

 5. Gecen pazar tüm gun hastaydimyataktan bile kalkamadim ne ew ne yemek ne cocuk hiç bişeyler ugrasicak enerjim yoktu sonuc olarak babası bartuyla tüm gun ilgilendi yedirdi içirdi gezdirdi saat dokuz ciwari artık yatmak üzereyken bartu,babası ziwanadan çıktı:)avaz avaz söyle bagiriyodu:yeterrrr sen ne bicim çocuksun insan bir kez olsun laf dinler yaaa….bence ayda bir hastalanip babalarına bırakmak lazım:)

 6. sadece 24saat diyorum baskada bisi demiyorum!gece 10 kere kalk emzir,gazını çıkar,pispisla.ayrıca kocanın horlamasi uykunu bölsün,sabahta sanki bütün gece misil misil uyumuşta enerji dolmuş gibi kalk yine çocukla ilgilen,oyun oyna,gul,eğlen,emzir,uyut,bisiler öğretmeye çalış.uyuyuncada yemek ye,çamaşır bulaşık yıka,çamaşır as,ortalığı topla,cocuk gelişimi için araştır oku,aksam banyo yaptir,uyut,kocaya vakit ayırmaya çalış!bunları sadece 24 saat yapabilecek kaç erkek var acaba?

 7. Ha bunları yazmak demek biz cocuklarımızı sevmiyoruz demek değil!iyi ki var canım kızım,herseyim!ama sadece biraz destege,ilgiye,anlayışa ihtiyacımız var…

 8. ahhhh kuzen ahhhh. damdan düşenin halinden damdan düşen anlar.çok iyi anlıyorum seniiiiiiiiii..

 9. Benim eşim aldı boyunun ölçüsünü.
  ”beni bu kızla yanlız bırakma sakın” diyor.

Leave a Response