Ne zamandır bu konuyla ilgili bir yazı yazmak vardı aklımda. Alternatifanne.com‘da çokça üstünde durulan, bir sürü tartışmaya neden olan Attachment Parenting kavramından bahsedeceğim. Türkçe’ye ‘Doğal Ebeveynlik’ olarak çevrilmiş. Açıkçası bana ikisi aynı anlamı işaret ediyormuş gibi gelmiyor ama alışılmış olanın üzerine bir çizgi çekecek halim de yok. Madem öyle, Neymiş bu Doğal Ebeveynlik?

Doğal olmayanı da mı var bunun? diye sorarlar önce.

Doğal olmaktan kasıt nedir? Siz ilk duyduğunuzda aklınızdan ne geçti?

Bilmeyenler, daha önce okumamış olanlar için en baştan anlatacağım. Attachment Parenting, Amerikalı ünlü pediatrist William Sears ve eşi Martha’nın ortaya attığı bir terim. Yani ebeveynlikte yeni bir yöntem değil. Yüzyıllardır var olan hatta tahminen ilk insanlara kadar uzanan kökleri olan bir ebeveynlik tarzı. Doğal Ebeveynlik yeniden tanımlanırken daha kolay anlaşılabilmesi açısından bir kaç prensip belirlenmiş:

* Hamilelik, doğum ve ebeveynliğe hazırlanmalısınız;

* Bebeği bolca sevgiyle ve ona saygı duyarak beslemelisiniz;

* Bebeğin ihtiyaçlarına hassasiyetle cevap vermelisiniz;

* Bebek dokunulmak, kucaklanmak ister;

* Hem fiziksel hem de psikolojik olarak güvenli bir uyku düzeni sağlamalısınız;

* Bebek bakımı tutarlı ve sevgi dolu olmalı;

* Pozitif disiplin uygulamalısınız;

* Hem kişisel hem de aile yaşantınızda bir denge kurmalısınız.

İşin gerçeği AP(Attachment Parenting) yani Doğal Ebeveynlik uyulması gereken katı kurallar bütünü veya bir disiplin tarzı değil. Hem bebeğinizin hem sizin hem de ailenizin karakterine en uygun düzeni sağlamanıza yardım edecek tekniklerdir. AP’ı savunan 10 ailenin 10’unun da düzeni ayrıdır. Yola çıktıkları nokta aynı olsa da yöntemler ailenin yapısına göre değişiklik gösterir ancak genel bir karakteri vardır bu ailelerin:

devamı Alternatif Anne‘de…