Dünkü ‘Seksi Küçük Kadınlar’ yazıma ilk tepki sevgili arkadaşım Hamarat Diva Enhar’dan gelmişti. ”Çok doluyum” deyince de ”Yaz o zaman” dedim. Kırmadı beni ve dile geldi:

İki küçük kızı olan bir anne olarak yazıyorum bunları. Endişeliyim. Şaşkınım.

Elbette ki her kız, annesine özenir. Onun ayakkabılarını giymek, rujundan ojesinden sürmek ister. Benim 2 yaşındaki kızım da oje sürmek,  parfümlerinden kullanmak istiyor. Önemli olan bu istekleri kızlarımızı kırmadan, üzmeden dengelemek.

Geçenlerde, doktorumuzun muayenehanesinde beklerken uluslararası bir derginin “kids” ekini karıştırırken karşılaşmıştım bu seksi küçük kızlarla. Küçük bir kadın gördüm. Sinirlendim ve çok üzüldüm. Neresinden baksan 10 yaşlarında bir kız çocuğu vardı o fotoğrafta ama makyajı, saçı, kıyafetleri derken son derece şuh pozlarda bir kadındı. İşin en acısı da o dergi, bunu pazarlayarak para kazanıyordu. Korkunç!

‘Küçük kadınlar’ durumunu pompalayan çok fazla endüstri var malesef. En başta da moda endüstrisi ve ardından medya. Küçücük kızlar için topuklu ayakkabılar, taşlı çantalar, abartılı kıyafetler üreten markaları görüyoruz. Bunları yayınlayanların çoğu da çocuk dergileri ve çocuk kanalları. Çocuklar elbette talep edeceklerdir bu ışıltılı kıyafetleri. Zaten moda endüstrisi de bundan besleniyor  ancak bunları alıp almamak, o tarz bir hayatı yaşamalarına izin vermek ya da vermemek bizim elimizde. Burada en büyük görev anne ve babalarda. Kızlar için tabi ki en önemli rol model anneler. Bu tip kıyafet ve aksesuarların çok özel zamanlarda ve çok kısa sürelerle kullanılabileceğini anlatmalı, çocukların yaşlarına göre davranmaları konusunda gerekli yaptırımları da mutlaka uygulamalıyız.

Büyük kızım 7 yaşında. Büyüdü, serpildi diye internete fotoğrafını bile korkudan koymazken, annelerin o küçücük kızlara topuklu ayakkabı giydirip, pullu taşlı kıyafetlerle fotoğraflarını paylaşmalarını anlayamıyorum!

Her çocuk, kız erkek fark etmez, yaşının gerektiğini yaşamalı. Yaşına uygun giyinmeli, yaşına uygun davranmalı. İş annelere düşüyor. Unutmayalım!

Enhar KOC

Hamarat Diva

Durum budur.

Çocuklar Cennetten adlı kitaptan öğrenmiştik ya ‘sorun evde başlar, evde çözüm bulur’ diye… çocuklar talep edecekler ama durumun kabul edilir olup olmadığına ebeveynler karar verecekler. Çocuklarımızı korumak bizim elimizde.