Ya da kendi bebeğinizin başka biri tarafından emzirilmesini ister misiniz?

Nedense böyle iddialı fikirlerin olduğu yazılar, makaleler de beni bulur hep. Sonra düşün taşın. İşin içinden tabi ki çıkama ve yazmaya başla.

Bizim kültürümüze çok da uzak değil sanırım bu. Eskiler sohbet ederken ‘süt anne’ tabirini duymuşsunuzdur. Anadolu’da eminim çokça vardır hala başkasının bebeğini emzirenler. Modern toplumlarda artık pek yaygın bir uygulama olmadığını düşünüyorum. 19 yüzyıldan itibaren Batı, ‘süt annelik’i rafa kaldırmış görünüyordu. Ben böyle düşünüyordum ta ki wet-nursing terimini duyana kadar.

Wet-nursing, başkasının bebeğini emzirmek anlamına geliyor ve çoğunlukla da karşılığında para alınıyor. Yani bir meslek haline gelmiş. Tercih edenler, kiraladıkları(!) süt anneye haftada $1000 verenler genelde silikonlu göğüsleri olan, güzel göğüslerinin bozulmasını istemeyen veya yüksek çok yüksek kariyer planları olan kadınlarmış. Bir kısmı da evlat edindikleri bebeğe haklı olarak anne sütü vermek isteyenler.
CertifiedHouseholdStaffing.com adlı site Amerika çapında kiralık süt anneler buluyor.

iyi de,

Bir başkasının bebeğini emzirmek…

Bebeğin için ürettiğin, içine en özel en muhteşem içerikleri koyduğun gizli formülünü başka bir bebeğe sunmak…

Kucağında, başka bir bebek. Senin tenine başka birinin bebeği değecek…

Biraz araştırınca birbirinin bebeğini emziren veya gönüllü olarak başka bebekleri emziren annelerin bloglarını buldum. Bazıları toplumda karşılaştıkları kötü muameleden, gurur kırıcı sözlerden bahsetmişler. Çünkü ‘iğrenç, mide bulandırıcı…’ gibi sıfatlarla karşılaşmışlar. Bunlardan biri olan Laura başına gelenleri, bir başka bebeği nasıl emzirdiğini ve ardından gelişenleri şurada yazmış. Zorunlu olarak yani annenin sütünün olmadığı durumlarda süt annelik yapanlar, bunun öyle kötü bir his olmadığını anlatıyorlar. Ama değişikmiş. Bir bebeğin karnını doyurduğun için de kendini mutlu hissediyormuşsun. [pullquote] İhtiyacı olan tek şey anne sütü[/pullquote] Düşünsenize hiç suçu olmayan minicik aç bir yavru. İhtiyacı olan tek şey anne sütü. O da kendi annesinde yok. Başka bir annenin ona bu besini sağlaması kabul edilemez mi?

La Leche League de bu ‘süt annelik’ meselesine çok sıcak bakmıyor. Çünkü anne sütü ile hastalıklar, virüsler  bebeğe geçebiliyormuş. Ayrıca bir kadının ürettiği süt kendi bebeğinin o anki gelişim özelliklerine göre değişim gösterirmiş. Mesela bebek ishal oldu, annenin sütü anında bebeğin ishalini kesecek içeriklerle donanırmış. Üstelik bir başkasının bebeğini emzireyim derken, kendi bebeğinize yeterli sütü sağlayamayabilirmişsiniz. Bir diğer ilginç nokta ise 4 aydan büyük bebeklerin çoğunlukla başka biri tarafından emzirilmeyi reddediyor olmaları. Demek ki bir şekilde rahatsız oluyorlar. Normal bir durum olmadığını fark ediyorlar.

Anne Sütü Bankası

Süt annelik illa emzirerek olacak diye bir şey de yok. Sütü fazla olan veya toplum için iyi bir şey yapmak isteyen anneler, sütlerini bağışlayabiliyorlar. Amerika ve Kanada’da gittikçe yaygınlaşan Süt Bankaları gönüllülerden temin ettikleri sütleri ihtiyacı olan bebeklere sağlıyorlar. Merak edenler ve daha fazla bilgi edinmek isteyenler bu organizasyonlardan biri olan National Milk Bank‘in web sitesine göz atabilirler. Ayrıca http://www.hmbana.org‘a da bir göz atın.

İlla anne sütü mü?

Formül sütler var ya! diye düşünüyor insan. Belki eskiden mamalar olmadığı için millet birbirinin bebeğini emzirmiştir. -miştir değil kesin öyle. Bazı sorular sorulamıyor bugünlerde. Aydınlanma çağındayız güya ama tabulardan kurtulamıyoruz. Hem de her konuda. Soruyorum işte. İlla anne sütü alacak diye bir başka annenin sütü ile beslenmek zorunda mı bebek? Formül sütler belki de daha güvenlidir. Anne sütünden daha iyi olamaz mama ama bir başka annenin sütü de bebeğe iyi gelmeyebilirmiş.

Mamaya ne kadar karşı olduğumu. Oğluma zorunlu olarak 9. ayında emmeyi kesince 1.5 ay mama verdiğimi blogu takip edenler biliyor. Dayanamayıp 11 aylık civarı su katılmış inek sütü vermeye başlamıştım bile. O yüzden bu soruya gelecek eleştirileri kendi adıma bertaraf ettiğimi düşünüyorum.

Afrika’da emziremeyen kadınlar var.

Selma Hayek’in tetanoz aşı kampanyası için Sierra Leone’de bulunduğu sırada açlıktan ölmek üzere olan minicik bir bebeği kameralar önünde emzirdiğini hatırladım. Afrika’da erkekler, kadınlar emzirdiği sürece seks yapılmasının yasak olduğunu düşündükleri için karılarının bebeklerini emzirmelerini istemiyorlarmış. Bu da her geçen gün daha sağlıksız nesiller yetişmesinin nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Peki ya ben?

Ben emzirir miydim? Sanırım emziremezdim. En azından zorunlu olmadıkça. Sokakta yeteri kadar sütü gelmediği için bebeği ağlayan bir anneye kendi mememi önermek yerine bir pompa veya mama bulmak için uğraşırdım. Bebeğimi de başka bir kadının emzirmesi fikri açıkçası hoşuma gitmedi. Yine de bilinmez. Sütüm vardı. Emzirdim 9 ay. İhtiyacı olanı fazlasıyla verdiğimi düşünüyorum. Eğer sütüm olmasaydı, bebeğime başka bir annenin emzirmesini ister miydim? Emzirmesini değil ama belki biberonla vermeyi düşünebilirdim.

Biraz da kıskançlık var sanırım :)

Konuyla ilgili bilgisi, tecrübesi olanı okumak isterim.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

26 Comments

 1. Merhaba,

  Ben süt anne oldum :) Teyzemin kızı doğum yaptı (benden 3 ay sonra) ve maalesef sütü gelmedi olmadı. İlk 4 ay evde Nil’i emzirdikten sonra emmediklerini buzlukta biriktiriyordum, o kadar fazla birikmişti ki yenilerine yer açmak için eskilerini içim acıyarak dökmeye başlamıştım. sütlerimi vermeyi teklif ettim, sonuçta bir bebeğin anne sütüne ihtiyacı vardı ve bu kadar değerli bir maddeyi dökmek beni çok üzüyordu. Gönderebildiğim kadar gönderdim keşke daha önce akıl edip gönderebilseydim. Ufaklık daha fazla anne sütü alabilmiş olurdu. Emzirme konusuna gelince ben emzirirdim sanırım.

  Eğer zor durumda olan bir bebek varsa onun karnını doyurmak beni mutlu edebilirdi. Başıma gelmedi o yuzden davulun sesi uzaktan hoş görünüyor olabilir şu anda :)

  Bir bebek açlıktan ağlarken annesi başında zor durumdayken alternatif aramak yerine emzirmeyi teklif edebilirdim. O durumda en büyük çekincem annenin vereceği tepki olabilirdi. Her anne sıcak bakmayabilir bu duruma. Bunu tam tersini düşünelim mesela; benim bebeğim zor bir durumda olsaydı ve biri emzirmek isteseydi ben ne derdim? Sanırım “hayır” derdim :)

  sevgiler

 2. Benim bir arkadaşım Derin’i emzirdi. Derin çok ağlıyordu memede, benim sütümde mi bir gariplik var diye anlamak için aldı, Derin de emdi. :) Öyle güzel ve doğal bir şekilde teklif etti ki, çok hoşuma gitmişti.

  Ben de kuzenimin ikizlerine süt annelik yaptım, ancak sağıp verdim. Emzirme gibi bir durum söz konusu olmuyordu, sağdıklarımı biriktirip gönderiyordum.

  Düşündüm de… Ben bir başka bebeği emzirme konusunda rahatsızlık duymazdım sanırım. Onu doyurabiliyor olmak tatmin ederdi beni. Kuzenimin bebeklerini emzirmesem de benim sütüm kadar az mama aldıklarını bilmek çok mutlu etmişti beni.

 3. Ben de süt annesiyim,gerçi 2 kez emzirdim.ilkinde biraz garip hissettim ama 2.cisin de gayet mutlu oldum bir çocuğa yardım edebildiğim için :) Yani belki düşününce sizlere iğrenç gelebilir ama deneyince hiçte öyle olmadığını görüyorsunuz en azından ben öyleyim :)

 4. Evet, benim sütüm aynı anda oğluma yetiyor ve artıyorsa ve ihtiyacı olan kişi de bunu samimiyetle istediyse yaparım. Niye yapmayayım ki ? Erkek kardeşimin süt annesi vardı, annem prematüre doğum yüzünden süt sağlayamamıştı , hala arkasından dua ederiz o hanımın..Buna bakıp yuhh inek misin diyecekler var, oysa ne kadar sağlıklı ve insani bir şey olduğunu düşünmeden konuştukları ortada..

 5. Parasal karşılık alarak değil , sadece süte ihtiyacı varsa diye eklemeyi unutmuşum, bir de sanıyorum ki bunu oturup düzenli olarak yapmaktansa kastettiğim aynı ayda ve aynı süt değerlerinde olan bir bebğin o an ihtiyacı olduğunda yapmak…Devamlı yapabilmek benim niyetimi değil sanıyorum ki tahammülümü zorlayabilir :)

 6. bu arada 4. ay gibi tuna emmeyi azaltınca çok sağdım attım buzluğa. onları birine versem mi diyordum. ama yoktu etrafta ihtiyaç sahibi kimse. bir de çocukları hastalanır da sutumden bilirler korkusuyla teklif de edemezdim sanırım.

 7. Ben zaten emzirme işinden çok zevk almadığım için başkasının bebeğini emzirmek pek mümkün görünmüyor benim için. Yine de belli olmaz, kesin konuşmamak lazım. Tabi bu arada sütüm sadece oğlumun, fazlasını dökerim demiyorum. Sağıp verebilirdim.

 8. Doğum yaptığımda sütüm gelmedi benim, sabaha kadar bas bas bağırdı Defne, mama takviyesi yaptılar hastanede ama o bile yetmedi. Sabah eski ev arkadaşım gelmişti hastaneye, 11 aylık bir bebeği var onun da.. Emzireyim mi Defne’yi dedi, kabul ettim ben de.. Bir güzel emdi, 2 saat deliksiz uyudu sonrasında da.. Çok sevinmiştim doyup rahatladığı için ama bir yandan da içim cız etmişti, doyuramadım bebeğimi diye..

 9. Ben de zor durumda bir bebiş görsem emzirirdim.
  Bu kutsallık olayı kafama takılıyor ama, hala bilimin çözemediği bazı konular olduğunu düşünüyorum, anne sütünün genleri etkileme durumu olabilir mi? Belki bizim bilemediğimiz , henüz kanıtlanamamış şeyler varsa diye kafama takılıyor o yüzden.

 10. irem merhaba,

  yukarıda yazmışsın ya, aynen! kendi çocuğumu zor emziriyorum, ki şu an 7,5 aylık, başka bir bebeğe süt annelik yapamazdım herhalde. ece doğmadan gerçi düşünmüştüm bu konuyu, 2-3 arkadaş yakın zamanlarda dünyaya getirdik bebeklerimizi. süt kardeş de olurlar belki diyordum içimden. geçenlerde bu duruma çok da yaklaşmıştım, hadi desem alıp emzirebilirdim yani, ama söyleyemedim bile! içimden gelmedi hiç. dediğin gibi asla iğrenmek falan değil. ama ece ye ait bir şeyi ondan izinsiz başkasına verecekmişim falan gibi hissettim. ne tuhaf duygular değil mi? kocaman isanın aklından geçenlere bakın!

  1. aynen Elif’ciğim.
   ilacı nasıl alırsın istemeden de olsa. o hesaptı benimki. Vermem gerekiyordu, anne sütü almalı bebeğim emzirdim.
   ama fazlasını yapamadım. Acil bir durum söz konusu olur. O zaman bir düşünürüm yine :)

 11. Aynen öyle oldu.Zaten şakırdamadım hiç biliryorsun.Ama başkasının emzirme olayına maalesef pozitif bakamazdım.Formül mamaya tabii olmak ne derece sağlıklı tartışılır ama başkasının emzirmesinden daha insaflı bence.

 12. Benim garip bir cevabım olacak :)
  Bir başka annenin sütü yok diye ya da bunu basbayağı bahane ederek emzirmediği bir çocuğu annesütünden mahrum etmeye kıyamayacağım için baika bir bebeği emzirirdim herhalde. Hem ben bu emzirme işini çoook sevmiştim :)
  Ama mesele benim çocuğumu başkasının emzirmesine gelince; herhalde istemezdim…
  Bunun bebekle emziren anne arasında çok çok ibir bağ olduğuna inandığım için istemezdim; itiraf ediyorum ki, kıskanırdım herhalde bu özel anları başkasına verdiğim için.

 13. ya aslinda benimde yapmakistedigima ama dini acidan dogru olmadigini duydugum birsey bu. burada da anne sutu bankasi var yogun bakimdaki bebekler icin veriyorsun sutunu. dusuncesi bile muhtesem ama sutunu alan bebekle senin bebegin “sut kardesi” oluyolarmis ve hic tanimadigim bir bebege verilecek bu sut. ya yillar sonra o bebekler birbirlerini bulup evlenirlerse:????? o zaman ne olacak ? “ne psikopat kadinim” diye dusunmeden edemiyorum:S(dip not : sut kardeslerin birbirleriyle evlenmesi dinen yasakmis, bende oyle haci hoca takimindan degilim ama bunu dini iyi bilen bir arkadasim soyleyince sok oldum ve kizimin boyle birseyle karsilasmasini stemedigim icin vazgectim)

 14. kızımı başka birini emerken düşünemiyorum. çok şükür sütüm vardı, emzirdim. 3. ayda yetmemeye başladı, mamaya başladık. hiç aklıma gelmedi başka bir anne bulmak. aslında abimin eşi o sıralarda doğum yapmıştı, yeğenimden izin isteyebilirdim belki :) yok yok kızımı başkasının kucağında düşünemiyorum yada düşünmek istemiyorum… yeğenimde o dönemde benim kucağımda daha çok ağlıyordu, annemin dediğine göre süt kokuyormuşum. niye ememiyorum diye ağlıyormuş bebekde. mecburen bırakıyordum. annemde hala o emilmez diyordu ? hiç aklımdan geçirmedim emzirmeyi acaba annesinin sütü gelmeseydi ?

 15. Şuan 15aylık olan oğlum yiğit alpi hala ilk günki duygularla emzirıyorum tek göğsümle.. bana kalsa daha çooook uzun süre emzirmek isterim ama sütümün yaramadığı hissettiğim için heran bırakabilirim.. başka bir bebek konusuna gelince biraz bencilce olacak belki ama oğlumun yerinde başka bir bebeği hayal edemiyorum.. zor durumda kalan bir anne yardım etmek için yapabilirim ama..

Leave a Response